Preskočiť na hlavný obsah

Kacír a bosorka - Philippa Gregoryová

4

Názov : Kacír a bosorka
             Rád temnoty


Autor : Philippa Gregoryová  
Preklad : Zuzana Kamenská
Vydavateľstvo: Fortuna Libri
Rok vydania : 2012
Počet strán : 272
Väzba: pevná väzba

Anotácia:
Sedemnásťročný Luca Vero je obvinený z kacírstva a vylúčený z kláštora. Záhadný cudzinec ho poverí zaznamenávaním konca sveta v Európe. Luca sa riadi pokynmi v zapečatených listoch a vydáva sa mapovať strach kresťanského sveta, aby nakoniec došiel až na hranicu dobra so zlom.

Sedemnásťročná matka predstavená Izolda je odsúdená na život v kláštore, aby nemohla získať svoje veľké dedičstvo. Keď mníšky zverené do jej opatery začnú trpieť čudnými víziami, chodia v spánku a na tele sa im zjavujú krvácajúce rany, prichádza Luca, aby udalosti vyšetril. Všetky dôkazy ukazujú na Izoldu. Na nádvorí sa už stavia hranica, kde ju majú upáliť ako bosorku.

Luca s Izoldou sú prinútení čeliť najväčším hrôzam stredovekého sveta – čiernej mágii, vlkolakom a šialenstvu. Na ceste za skutočnou historickou postavou, ktorá obraňuje hranice kresťanského sveta a opatruje tajomstvá Rádu temnoty, nachádzajú pravdu, vlastné osudy a dokonca aj lásku.

O autorke
Philippa Gregoryová bola uznávaná historička a sisovateľka, keď objavila svoju záľubu v tudorovskom období a napísala medzinárodný betseler The Other Boleyn Girl, podľa ktorého bol nakrútený aj film Kráľlova priazeň. Napísala niekoľko úspešných románov, ktoré zasadila do do tudorovského obdobia a sériu The Cousin s Wars, podľa ktorej sa nakrútil seriál. Toto je prvá kniha z obdovia európskeho stredoveku a celá séria má názov Rád temnoty. 

Ďalším jej záujmom je chartity, ktorú založila pred 20 rokmi.
Žije so svojou rodinou na malej usadlosti v Yorkshire.
Luca Vero bol obvinený z kacírstva. Prídu po neho neznámi muži a odvedú ho k pánovi Rádu temnoty, ten mu kladie rôzne otázky. Je poslaný študovať a vzdelávať sa aby mohol putovať a hľadať nepriateľov cirkvi.
Izolda je dcéra križiaka, ktorý keď umrie, dá dcére dve možnosti jej budúcnosti. Prvá je, že sa vydá za princa alebo vstúpi do kláštora ako matka predstavená. Je nútená ísť do klátora, kde po jej príchode sa začnú diať nezvyčajné veci. Mníšky šalejú, majú halucinácie, sú námesačné, majú dorezané ruky...
Luca je vyslaný aby to prešetril a našiel vynníkov, vyhnal diabla a mníšsky rád fungoval ako predtým.
Všetky obvinenia padajú na matku predstavenú..no Luca sa nenechá opantať slovami sestry provízorky a čoskoro prichádza na pravého vinníka a dôvody šialenstva sestier.
Po tomto prešetrení putuje ďalej aj so svojimi spoločníkmi, náhodou stretnú známe tváre a tie putujú snimi. Musia čeliť ďalšej záhade a to je vlkolak..


Kniha nás zavedie do historického stredoveku, k upalovaniu basoriek, vyhánaniu čiernej mágie, obviňovania kacírstva..
Hlavné postavy som si hneď obľúbila. Luca bol odvážny a zodpovedný. Všetko čo sa stalo potreboval prešetriť aj keď nemusel. Izolda mi prišla ako milá a poslušná. Nakoniec sa však vzoprela otcovej poslednej vôli.
Autorka skvelo opísala časť v mníšskom kláštore. Všetko sa z jej písania dalo dobre predstaviť. Po tom sa mi však prestávala páčiť. Prišlo mi to ako nudné písania o ničom. Príbeh vlkola sa hnď dal uhádnuť ako dopadne.
No i napriek tomu kniha je napínavá , plná histórie a pútavá.
Ja som sa od nej nevedela odtrhnúť tak som ju mala za jeden deň prečítanú.


Komentáre

  1. Pokukávam po tejto knihe už dlhšie, ale zatiaľ som sa k nej nedostala. Vyzerá fajn, aj keď vlkolaci nie sú mojou šálkou kávy. :D Hm, trošku nechápem, prečo sa to volá Kacír (zrejmé) a bosorka (?), ale to ani nevadí. Nájdem si to u nás v knižnici. :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. no ten vlkolak nakoniec ani nebude vlkolak ale nieco ine a bosorka preto lebo Izoldu za nu povazovali aj s jej kamoškou

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ