Preskočiť na hlavný obsah

Kacír a bosorka - Philippa Gregoryová

4

Názov : Kacír a bosorka
             Rád temnoty


Autor : Philippa Gregoryová  
Preklad : Zuzana Kamenská
Vydavateľstvo: Fortuna Libri
Rok vydania : 2012
Počet strán : 272
Väzba: pevná väzba

Anotácia:
Sedemnásťročný Luca Vero je obvinený z kacírstva a vylúčený z kláštora. Záhadný cudzinec ho poverí zaznamenávaním konca sveta v Európe. Luca sa riadi pokynmi v zapečatených listoch a vydáva sa mapovať strach kresťanského sveta, aby nakoniec došiel až na hranicu dobra so zlom.

Sedemnásťročná matka predstavená Izolda je odsúdená na život v kláštore, aby nemohla získať svoje veľké dedičstvo. Keď mníšky zverené do jej opatery začnú trpieť čudnými víziami, chodia v spánku a na tele sa im zjavujú krvácajúce rany, prichádza Luca, aby udalosti vyšetril. Všetky dôkazy ukazujú na Izoldu. Na nádvorí sa už stavia hranica, kde ju majú upáliť ako bosorku.

Luca s Izoldou sú prinútení čeliť najväčším hrôzam stredovekého sveta – čiernej mágii, vlkolakom a šialenstvu. Na ceste za skutočnou historickou postavou, ktorá obraňuje hranice kresťanského sveta a opatruje tajomstvá Rádu temnoty, nachádzajú pravdu, vlastné osudy a dokonca aj lásku.

O autorke
Philippa Gregoryová bola uznávaná historička a sisovateľka, keď objavila svoju záľubu v tudorovskom období a napísala medzinárodný betseler The Other Boleyn Girl, podľa ktorého bol nakrútený aj film Kráľlova priazeň. Napísala niekoľko úspešných románov, ktoré zasadila do do tudorovského obdobia a sériu The Cousin s Wars, podľa ktorej sa nakrútil seriál. Toto je prvá kniha z obdovia európskeho stredoveku a celá séria má názov Rád temnoty. 

Ďalším jej záujmom je chartity, ktorú založila pred 20 rokmi.
Žije so svojou rodinou na malej usadlosti v Yorkshire.
Luca Vero bol obvinený z kacírstva. Prídu po neho neznámi muži a odvedú ho k pánovi Rádu temnoty, ten mu kladie rôzne otázky. Je poslaný študovať a vzdelávať sa aby mohol putovať a hľadať nepriateľov cirkvi.
Izolda je dcéra križiaka, ktorý keď umrie, dá dcére dve možnosti jej budúcnosti. Prvá je, že sa vydá za princa alebo vstúpi do kláštora ako matka predstavená. Je nútená ísť do klátora, kde po jej príchode sa začnú diať nezvyčajné veci. Mníšky šalejú, majú halucinácie, sú námesačné, majú dorezané ruky...
Luca je vyslaný aby to prešetril a našiel vynníkov, vyhnal diabla a mníšsky rád fungoval ako predtým.
Všetky obvinenia padajú na matku predstavenú..no Luca sa nenechá opantať slovami sestry provízorky a čoskoro prichádza na pravého vinníka a dôvody šialenstva sestier.
Po tomto prešetrení putuje ďalej aj so svojimi spoločníkmi, náhodou stretnú známe tváre a tie putujú snimi. Musia čeliť ďalšej záhade a to je vlkolak..


Kniha nás zavedie do historického stredoveku, k upalovaniu basoriek, vyhánaniu čiernej mágie, obviňovania kacírstva..
Hlavné postavy som si hneď obľúbila. Luca bol odvážny a zodpovedný. Všetko čo sa stalo potreboval prešetriť aj keď nemusel. Izolda mi prišla ako milá a poslušná. Nakoniec sa však vzoprela otcovej poslednej vôli.
Autorka skvelo opísala časť v mníšskom kláštore. Všetko sa z jej písania dalo dobre predstaviť. Po tom sa mi však prestávala páčiť. Prišlo mi to ako nudné písania o ničom. Príbeh vlkola sa hnď dal uhádnuť ako dopadne.
No i napriek tomu kniha je napínavá , plná histórie a pútavá.
Ja som sa od nej nevedela odtrhnúť tak som ju mala za jeden deň prečítanú.


Komentáre

  1. Pokukávam po tejto knihe už dlhšie, ale zatiaľ som sa k nej nedostala. Vyzerá fajn, aj keď vlkolaci nie sú mojou šálkou kávy. :D Hm, trošku nechápem, prečo sa to volá Kacír (zrejmé) a bosorka (?), ale to ani nevadí. Nájdem si to u nás v knižnici. :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. no ten vlkolak nakoniec ani nebude vlkolak ale nieco ine a bosorka preto lebo Izoldu za nu povazovali aj s jej kamoškou

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…