Preskočiť na hlavný obsah

Mesto kostí - Cassandra ClareNázov : Mesto kostí
Originálny názov: The Mortal Instruments: City of Bones

Autor : Cassandra Clare
Preklad : Otakar Kořínek
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania : 2012
Počet strán : 440
Väzba: pevná väzba

Anotácia: 
Pätnásťročná Clary Freyová sa v nočnom klube stane svedkom vraždy – vraždy, ktorú spáchali traja tínedžeri so zvláštnymi tetovaniami na tele a s prapodivnými zbraňami. Stačí len okamih a všetky telá jej zrazu zmiznú pred očami. Potom je naozaj ťažké zavolať policajtov, aby vyšetrili vraždu neviditeľnej obete neviditeľnými tínedžermi. Tak sa Clary prvýkrát stretla s Jaceom, Tieňolovcom, ktorý zbavuje náš svet démonov. Clary je vtiahnutá do Jaceovho sveta, jej mama zmizne a ju napadne démon. Ale prečo majú démoni záujem o Clary a jej mamu? A prečo Clary ako jediná vidí Tieňolovcov a svet démonov?

O autorke: 
Cassandra Clare (1973) sa narodila v Teheráne americkým rodičom a detstvo strávila na cestách po celom svete. Pravých kamarátov objavila v knihách, ktoré so sebou všade brávala. Po univerzite pracovala v rôznych bulvárnych časopisoch, kde písala o cestách Brada Pitta a Angeliny Jolie, či o katastrofickom šatníku Britney Spears.
Mesto kostí, prvú knihu zo série Nástroje smrteľníkov, začala písať v roku 2004. Pôvodná trilógia sa po úspechu prvej knihy rozrástla na šesťdielnu sériu (Mesto kostí, Mesto popola, Mesto skla, Mesto padlých anjelov, Mesto stratených duší a Mesto nebeského ohňa).
Cassandra Clare obohatila svet Tieňolovcov o trilógiu Pekelné stroje (Mechanický anjel – SLOVART 2013, Mechanický princ a Mechanická princezná), ktorá sa odohráva vo viktoriánskom Londýne.


Všetko začína v jednom klube, kde Clary sa stane svedkom vraždy. Najprv nechce veriť, že by dvaja chalani a baba boli niečo iné ako ľudia. No vidí ich len ona. Keď príde polícia so Simonom nič nevidia. 
Po návrate domov sa jej mama zdá protivná, lebo ju chce zobrať preč na celý zvyšok prázdnin a Clary nechápe prečo. Utečie z domu a ide so Simonom pozrieť jeho kamaráta. Zrazu sa za ňou objaví Jace a odíde s ním von. Zavolá mama, ktorá ju prosí aby nešla domov ale išla k Simonovi a schovala sa. 
Clary neposlúchne a ide do ich domu. Všetko je zničené a niečo ju napadne. Snaží sa s tým bojovať. Na pomoc jej príde Jace, ktorý ju vezme do inštitútu. Clary, Jace, Alec, Simon a Isabelle sa snažia prísť na to kto a prečo uniesol Clarynu mamu, prečo má Clary v hlave blok, o jej minulosti a nájsť čašu. 
Pti tomto pátraní však musia čeliť zdradcom, upírom, rôznym demónom, žrútom a označeným. Ďalej sa tam vyskytujú bosoráci, vlkolaci, mĺkvi ľudia...
Clary sa dozvedavá o svojom otcovi, ktorého nikdy nepoznala, o tajomstvách jej mamy a jej staršom bratovi...


Obálka knihy sa mi nepáči. Príde mi taká nudná- rovnako ako začiatok knihy. Snažila som sa cez to rozhryzt, nakoniecť som sa už dostala do častí kníh, ktoré zaujali moju pozornosť. 
Na postavy nemám čo vytknúť. Jediného, ktorého som veľmi nemusela bol Alec preto ako sa správal. A bola to aj dosť nevýrazná postava. 
Najradšej som mala Carly. Nebola namyslená, bola úprimná, bojovný typ. 
Keďže mám rada huňaté zvieratká ďalší môj obľúbenec bol Luke - vlkolak. 
A posledné čo sa mi nepáčilo: príliž dlhé opisy. Tie mi liezli na nervy :( Inak tá kniha bola super. Keď si odmyslím to naťahovanie.
No ale už teraz sa neviem dočkať, kedy si pozriem filmové spracovanie.  

Komentáre

 1. Ja som tam nevidela žiadne dlhé opisy. Neviem ako to myslíš :D Dala som jej 5/5 :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Neskutočne veľmi si chcem pozrieť film a prečítať knihu...ale to s tými dlhými opismi ma trochu odradilo, lebo neznášam keď je kniha zbytočne naťahovaná :/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. podľa mňa by si si ju mala prečítať. Je možné, že tebe sa nebudú zdať dlhé . To je asi na každého individuálne, veď aj Natalie napísala, že jej sa nezdali dlhé.

   Odstrániť
 3. Práve si dávam re-reading a už som na dvojke. Neviem si pomôcť, táto séria je proste skvelá a keď som ju prvý raz čítala, rehotala som sa ako divá kobyla. Ale možno to bolo tým, že som to prvý raz čítala po česky. Teraz to mám v slovenčine a preklad sa mi nepáči. Mám dojem, akoby strčili do knihy všetky zastaralé a nepoužívané výrazy. Tínedžeri by sa hentak v živote nerozprávali.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…