Preskočiť na hlavný obsah

Mesto kostí - Cassandra ClareNázov : Mesto kostí
Originálny názov: The Mortal Instruments: City of Bones

Autor : Cassandra Clare
Preklad : Otakar Kořínek
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania : 2012
Počet strán : 440
Väzba: pevná väzba

Anotácia: 
Pätnásťročná Clary Freyová sa v nočnom klube stane svedkom vraždy – vraždy, ktorú spáchali traja tínedžeri so zvláštnymi tetovaniami na tele a s prapodivnými zbraňami. Stačí len okamih a všetky telá jej zrazu zmiznú pred očami. Potom je naozaj ťažké zavolať policajtov, aby vyšetrili vraždu neviditeľnej obete neviditeľnými tínedžermi. Tak sa Clary prvýkrát stretla s Jaceom, Tieňolovcom, ktorý zbavuje náš svet démonov. Clary je vtiahnutá do Jaceovho sveta, jej mama zmizne a ju napadne démon. Ale prečo majú démoni záujem o Clary a jej mamu? A prečo Clary ako jediná vidí Tieňolovcov a svet démonov?

O autorke: 
Cassandra Clare (1973) sa narodila v Teheráne americkým rodičom a detstvo strávila na cestách po celom svete. Pravých kamarátov objavila v knihách, ktoré so sebou všade brávala. Po univerzite pracovala v rôznych bulvárnych časopisoch, kde písala o cestách Brada Pitta a Angeliny Jolie, či o katastrofickom šatníku Britney Spears.
Mesto kostí, prvú knihu zo série Nástroje smrteľníkov, začala písať v roku 2004. Pôvodná trilógia sa po úspechu prvej knihy rozrástla na šesťdielnu sériu (Mesto kostí, Mesto popola, Mesto skla, Mesto padlých anjelov, Mesto stratených duší a Mesto nebeského ohňa).
Cassandra Clare obohatila svet Tieňolovcov o trilógiu Pekelné stroje (Mechanický anjel – SLOVART 2013, Mechanický princ a Mechanická princezná), ktorá sa odohráva vo viktoriánskom Londýne.


Všetko začína v jednom klube, kde Clary sa stane svedkom vraždy. Najprv nechce veriť, že by dvaja chalani a baba boli niečo iné ako ľudia. No vidí ich len ona. Keď príde polícia so Simonom nič nevidia. 
Po návrate domov sa jej mama zdá protivná, lebo ju chce zobrať preč na celý zvyšok prázdnin a Clary nechápe prečo. Utečie z domu a ide so Simonom pozrieť jeho kamaráta. Zrazu sa za ňou objaví Jace a odíde s ním von. Zavolá mama, ktorá ju prosí aby nešla domov ale išla k Simonovi a schovala sa. 
Clary neposlúchne a ide do ich domu. Všetko je zničené a niečo ju napadne. Snaží sa s tým bojovať. Na pomoc jej príde Jace, ktorý ju vezme do inštitútu. Clary, Jace, Alec, Simon a Isabelle sa snažia prísť na to kto a prečo uniesol Clarynu mamu, prečo má Clary v hlave blok, o jej minulosti a nájsť čašu. 
Pti tomto pátraní však musia čeliť zdradcom, upírom, rôznym demónom, žrútom a označeným. Ďalej sa tam vyskytujú bosoráci, vlkolaci, mĺkvi ľudia...
Clary sa dozvedavá o svojom otcovi, ktorého nikdy nepoznala, o tajomstvách jej mamy a jej staršom bratovi...


Obálka knihy sa mi nepáči. Príde mi taká nudná- rovnako ako začiatok knihy. Snažila som sa cez to rozhryzt, nakoniecť som sa už dostala do častí kníh, ktoré zaujali moju pozornosť. 
Na postavy nemám čo vytknúť. Jediného, ktorého som veľmi nemusela bol Alec preto ako sa správal. A bola to aj dosť nevýrazná postava. 
Najradšej som mala Carly. Nebola namyslená, bola úprimná, bojovný typ. 
Keďže mám rada huňaté zvieratká ďalší môj obľúbenec bol Luke - vlkolak. 
A posledné čo sa mi nepáčilo: príliž dlhé opisy. Tie mi liezli na nervy :( Inak tá kniha bola super. Keď si odmyslím to naťahovanie.
No ale už teraz sa neviem dočkať, kedy si pozriem filmové spracovanie.  

Komentáre

 1. Ja som tam nevidela žiadne dlhé opisy. Neviem ako to myslíš :D Dala som jej 5/5 :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Neskutočne veľmi si chcem pozrieť film a prečítať knihu...ale to s tými dlhými opismi ma trochu odradilo, lebo neznášam keď je kniha zbytočne naťahovaná :/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. podľa mňa by si si ju mala prečítať. Je možné, že tebe sa nebudú zdať dlhé . To je asi na každého individuálne, veď aj Natalie napísala, že jej sa nezdali dlhé.

   Odstrániť
 3. Práve si dávam re-reading a už som na dvojke. Neviem si pomôcť, táto séria je proste skvelá a keď som ju prvý raz čítala, rehotala som sa ako divá kobyla. Ale možno to bolo tým, že som to prvý raz čítala po česky. Teraz to mám v slovenčine a preklad sa mi nepáči. Mám dojem, akoby strčili do knihy všetky zastaralé a nepoužívané výrazy. Tínedžeri by sa hentak v živote nerozprávali.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …