Preskočiť na hlavný obsah

Emma - Jane Austenová

 Názov : Emma
Originál. názov : Emma
Autor : Jane Austenová
Preklad: Eva Ruxová
Vydavateľstvo: Ottovo nakladatelství
  Rok vydania : 2011
  Počet strán : 528
  Väzba: brožúrovaná
  Žáner: rodinný román, historický román 

Anotácia: 
Úspešný román Jane Austenovej z prostredia anglickej "lepšej spoločnosti" 19.stor., kde čas plynie pomaly a porušenie spoločenských konvencií je neodpustiteľnou chybou , kde city a vzťahy medzi mladými ľuďmi výrazne ovplyvňuje výška majetku a ich zväzky sú často výsledkom osobných obetí a kompromisov. Hlavnou postavou je krásna a vzdelaná Emma Woodhousová.
o autorke: 

Jane Austenová bola anglická novelistka, zakladateľka moderného, tzv. „rodinného“ románu. Narodila sa v Steventone, v kraji Hampshire, do rozsiahlej rodiny reverenda Georgea Austena a jeho ženy Cassandry . Pochádzala z ôsmich súrodencov, sama bola druhou najmladšou. 
Je uznávaná hlavne pre schopnosť detailného opisu charakterov, hlavne ženských, veľmi jemnými postrehmi vychádzajúcimi z každodenného života stredných a vyšších vrstiev. Napriek veľkému množstvu detailov si celý opis každej postavy zachováva po celý čas celistvosť a vlastnú individualitu.

Emma je krásna a bohatá mladá žena. Nechybá jej ani múdrosť a nekonečná láska k svojmu otcovi. Má jednu staršiu sestru, ktorá je už vydatá. K jej zlým vlastnostiam patrí, že si myslí, že vo všetkom musí mať pravdu a dohadzovanie. No ona sa zmýli. Jak unesie dôsledky a nastávajúce situácie, ktoré sa jej vôbec nepozdávajú? Udrží si priateľstvo s Harriet? Dodrží svoj sľub nikdy sa nevydať? 

Knihu som si kúpila lebo som ju veľmi veľmi veľmi chcela. Mala ešte aj úžasnú cenu tak som neodolala. Veľmi veľa som od nej očakávala, to mi úplne nebolo splnené. V porovnaní s Pýchou a predsudkom to bolo o niečo horšie. 
Emmu ako hlavnú hrdinku som najprv brala, že no dobre je tam, po čase sa mi začala páčiť a obľúbila som si ju. Z knihy mi prišla ako najmúdrejšia žena, čo bolo niekedy k jej smole. Postavu, ktorú som nemohla zniesť bola žena Batesová. Tej som mala niekedy chuť knihu obúchať o hlavu. Mala som nervy na jej ukecanosť a jej neustále ďakovanie. 
Ďalšia postava, ktorú som nemusela bola pani Eltonová. Namyslená, ukecaná vychvalovačka. Tá mi bola protivná, hneď jak sa objavila v knihe. 
Harriet, priateľka Emmy, bola milé naivné 17 ročné dievča, ktoré sa zamilovalo do každého. 
Čo sa týka mužských postáv pána Eltona som nemala rada, na pánovi  Woodhousovi mi prišlo vtipné, jeho veľký strach na choroby, aby bola zdravá strava aby nebol prievan ...Churchill mi bol hneď z niečoho podozrivý, čo sa nakoniec aj ukázalo, že z čoho a moja obľúbená mužská postava bol Knightley hneď od začiatku. Viac postáv sem už nenapíšem, lebo ich naozaj dosť. 
Hodnotiť s filmom je to ťažké. Film som videla keď som mala asi trištvrte knihy prečítanej. Páčil sa mi, no keď som dočítala knihu, tak som mierne z neho bola sklamaná. Viem, že aj keď je podľa knihy, veľa vecí sa tam zmení, no koniec podľa mňa až trochu veľa zmenili. Vynechali tam jednu dôležitú vec. Skončilo to aj filmovo pekne, no kniha sa mi zdala lepšie napísaná. 
Knihe nemôžem dať plný počet bodov. Dôvod je, že aj keď je to pekný príbeh, je tam veľa častí, čo ma nudili aj tá Batesová . Časti s ňou som neznášala. Určite to nie je kniha pre každého. Mne sa však tento žáner veľmi páči, hlavne z toho dôvodu, že je tam opísané ako niekedy tí ľudia žili, ich správanie, rozdieli v spoločnosti, postavenie ženy a muža atď.. Páči sa mi štýl tejto autorky, jej písanie. Chcem si prečítať ďalšie jej diela a dúfam, že ma presvedčia na 100%. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…