Preskočiť na hlavný obsah

Gordan Plážové poviedky - Siniša Novac

Názov : Gordan  Plážové poviedky
Autor : Siniša Novac
Preklad:
Vydavateľstvo: Premedia
Rok vydania : 2013
Počet strán : 184
Väzba: brožovaná
Žáner: Novely, poviedky

„Turistický” poviedkový román Sinišu Novaca Gordan, s podtitulom Plážové poviedky, vznikol spojením jeho dvoch predchádzajúcich kníh s názvami Plážové poviedky a Gordan sa vracia.
Tvoria ho krátke vtipné príbehy, ktoré sa odohrávajú na pláži jedného nemenovaného chorvátskeho turistického mestečka. Ich hlavným hrdinom je chorvátsky mladík Gordan, ktorý na pláži počas letnej sezóny predáva varenú kukuricu. Spolu s ním dotvára kolorit tejto pláže množstvo postáv a postavičiek. Okrem turistov sú to toaletár Željko, šišiar Dario, lehátkar Bojan, kapitán Zoran, majiteľka plážového bufetu Vesna a mnohí ďalší.
Poviedky sú napísané v pôvodnom znení, čo znamená, že dialógy sú prevažne v chorvátčine, ale aj v iných európskych jazykoch.
Gordan, s podtitulom Plážové poviedky je, ako už napovedá samotný názov, tou najvhodnejšou plážovou literatúrou. To znamená, že je určený na čítanie najmä pri teplotách nad 30° C. Čítať sa však, samozrejme, dá aj pri nižších teplotách. Počas zimného obdobia, napríklad, dokáže čitateľa hravo preniesť na slnkom zaliatu pláž a trochu ho zohriať.
Napokon, to bolo aj autorovým cieľom: zohriať turistickú dušu čitateľa (v horúčavách naopak osviežiť), a zároveň ho pobaviť mnohými historkami z pláže (prićami iz plaže).


Siniša Novac
Vyštudoval RRiF Visokú školu za financijski manadžment v Zagrebe. Potom vystiedal niekoľko zamestnaní, než prišiel na to, že zo všetkých ruchov mu najviac učaroval ruch turistický. Pracoval preto dlhé roky v jednej chorvátskej turistickej agentúre, odkiaľ načeral mnoho námetov pre svoju tvorbu. Gordan, s podtitulom Plážové poviedky je druhým spoločným vydaním jeho kníh Plážové poviedky a Gordan sa vracia, obohateným o dve nové poviedky. Na Slovensku vyšli ešte jeho poviedkové knihy U pičku materinu a Muselo sa to takto skončiť?


Knihu som dastala k narodeninám od priateľa. Tešila som sa na jej čítanie. Obálka sa mi veľmi páči. Z čoho som však sklamaná je kniha. Čakala som niečo lepšie

Hlavný hrdina je Gordan. Nepozná svojich rodičov, ktorí ho raz na dovolenke nechali na pláži. Ujal sa ho neznámy chlap, ktorý mu nahradil otca. Keď vyrástol, začal pracovať na pláži ako kukuričiar. Patril medzi obľúbencov. No na pláži nechcel stráviť celý život. Odišiel do Nemecka a vrátil sa vymenený.

Vedela som, že tam bude písané aj po chorvátsky ale vadilo mi, že tam nebol preklad. Na začiatku knihy ešte áno, ale potom už nie. Niežeby to bolo ťažké, ale niektoré slová majú odosť inakšie ako my. Ďalšie jazyky, aké boli použité v knihe boli nemčina, čeština, taliančina a slovenčina.
Pre mňa bolo prekvapením, že so Slovákmi tam bol jeden krátky príbeh. A to chodíme najviac do Chorvátska na letné dovolenky. Autor zrejme nemá rád turistov, inak si to neviem vysvetliť, keď na každom sa mu niečo nepáčilo.
Nezdalo sa mi to férové, hlavne keď frflal na Čechov. Aj mne lezie na nervy , keď počujem bratranca a v každej vete vole, ale nesúhlasím s autorom s niektorými vyjadreniami . Nemyslím si, že všetko chcú, čo najlacnejšie a sú protivní k druhým.

Keby som to mala zhrnúť, nebolo to nič moc. Koniec sa mi už aj začal páčiť ale to bolo asi všetko. Dala by som aj vyššie hodnotenie, keby je tam ten preklad, alebo keby vôbec tam nedajú tie ostatné jazyky.Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť