Preskočiť na hlavný obsah

Dewey Kocúr z knižnice - Vicky Myronová

Anotácia a môj názor na staršie knihy


Názov  Dewey Kocúr v knižnici
Originál.názov : DEWEY The small-town library Cat who touched the world
Autor : Vicky Myronová, Bret Witter
 Preklad : Tamara Chovanová
Vydavateľstvo: Ikar
 Rok vydania : 2009
 Počet strán : 222
 Väzba: pevná
 Žáner: pre deti a mládež

Ako môže zvieratko ovplyvniť životy ľudí? Ako je možné, že túlavé mačiatko načisto zmenilo knižnicu v malom americkom meste a nakoniec sa preslávilo na celom svete? Odpovede na tieto otázky nájdete v knihe o Deweym Knihomoľovi Nenásytnom, milovanom kocúrovi zo Spencerskej verejnej knižnice v štáte Iowa. Deweyho príbeh sa začína, keď ho ako niekoľkotýždňové mačiatko za mrazivej noci vhodili cez otvor na vracanie kníh v stene Spencerskej verejnej knižnice. Ráno ho v škatuli s knihami našla riaditeľka knižnice Vicki Myronová, ktorá prežila stratu rodinnej farmy, niekoľko ťažkých operácií a život s manželom alkoholikom. Dewey si získal nielen jej srdce, ale aj srdcia celého osadenstva, keď na omrznutých labkách dokrivkal ku každej pracovníčke knižnice a na znak vďaky sa o ňu obtrel. Celých devätnásť rokov potom očarúval obyvateľov mesta svojím nadšením, srdečnosťou a mimoriadne vyvinutým citom pre to, kto ho práve potrebuje. Jeho sláva rástla, až prekonala nielen hranice štátu Iowa, ale aj celej krajiny. Pre malé iowské mesto Spencer zostane malý Dewey navždy zdrojom pýchy.

Knihu som mala požičanú z knižnice. Rozhodovala som sa medzi dvoma a nakoniec som si vzala ju. Zapáčila sa mi obálka a anotáciu som len rýchlo prebehla. Podľa nej vyzerala na takú príjemnú oddychovku. Nečakala som od knihy veľa. Nikdy som o nej nepočula ani recenzie som na ňu nečítala.

Čo ma ako prvé na nej prekvapilo, bolo minimálne množstvo dialógov. Celé je to len prerozrávaný príbeh, občas sa tam objavil krátky dialóg a celá kniha trvá niekoľko rokov. Príbeh rozpráva Vicki ,riaditeľka knižnice, ktorá jedno ráno nájde skoro premrznuté mačiatko v schránke na knihy. Knižnica si ho nechá a stará sa o neho. Keď si ho aj ľudia obľúbia, vyberú mu meno Dewey Knihomoľ Nenásytný.
Príbeh sa odohráva okolo neho. Je tam ukázané na vzťah medzi človekom a zvieraťom ale aj medzi ľuďmi navzájom. Vicky rozpráva aj o svojej minulosti, o svojich problémoch, o rodine, o minulosti mesta, čím všetkým prešlo a ako bolo dôležité aby ľudia držali spolu. Spolu s Deweym prežije 19 rokov, za ktorých im aj on vracal z tej lásky, čo iní dali jemu. Mnohým ľuďom pomohol, keď videl, že prišli smutný do knižnice alebo sa hral s malými deťmi, robil radosť postihnutým. V mnohých veciach som ani nechcela veriť, že by sa toľko robilo okolo jedného kocúra. Všade sa o ňom písalo, dokumenty s ním natáčali, každý bol na neho zvedavý a chodili za ním ľudia aj z veľkej diaľky..No ale je to skutočný príbeh

Od knihy som veľa nečakala, tak ma nemohla ani sklamať. Nie je v nej žiadna akcia, ani nejaký úžasný dej. No je to pekný príbeh o jednom meste, o ich obyvateľoch a jendom knižnicovom kocúrovi. 
         

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …