Preskočiť na hlavný obsah

Hrozný zemepis - Búrlivé počasie - Anita GaneriNázov : Hrozný zemepis- Búrlivé počasie
Originál.názov : Stormy weather
Autor : Anita Ganeri
Preklad : Dagmar Šajtyová
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania : 2008
Počet strán : 160
Väzba: brožovaná
Žáner: pre deti a mládež, náučná literatúra

Ak máte plné zuby mizerných máp, prekliatych kôp kameňov a nemožných názvov miest, zamávajte na rozlúčku nudným hodinám zemepisu, lebo vetrom ošľahaný svet Búrlivého počasia vás zrazí z nôh a budete lapať po dychu pri zmrznutých korytnačkách padajúcich z neba, bežať o život, keď zúrivé tornádo zmetie domy zo zeme, žasnúť nad mužom, ktorého blesk zasiahol sedemkrát... a prežil a triasť sa, keď odvážni meteorológovia vletia priamo do oka hurikánu. Zemepis nebol ešte nikdy taký hrozný!


Zemepis som nikdy nemala nejak v obľube. Nudilo ma učiť sa o každom štáte, aký je tam priemyseľ, koľko má obyvateľov, aké sú najväčšie mestá, ako prosperuje, nejaké tie zaujímavosti o ňom. Aj keď som sa to naučila na písomky alebo odpovede na 1, po čase sa mi to zlialo dokopy, takže som z toho nič nemala. A pritom ma učila veľmi dobrá učiteľka, ktorej som doteraz vďačná.
Inakšie to bolo v prvej triede na strednej. Hospodárska geografia. Vtedy som si to užila. Žiadne veľké nároky. Každý sme spravili prezentácie a to stačilo.

Bola som rada, že kniha nie je o hospodárskych štatistikách rozvoja krajín..:D no ale zas počasie. Také neutrálne. Žiadne nejaké nadšenie z knihy, predsalen asi málokoho baví taká téma. 


Preto som sa aj skoro celú knihu nudila. Čo ma na nej bavilo boli skutočné udalosti. Skúsenosti ľudí s tornádami, hurikánmi a trafením blesku. Ďalším plusom boli historické udalosti spájané so známimi vedcami. 

Nedalo sa na nej zasmiať. Prišlo mi to až moc silené a nepochválila by som ani ilustrátora..Veľa krát sa mi nepáčil ani spôsob písania autorky. 

Vybrala som aj nejaké ukážky, tak si môžete prečítať. 

Chaluhy sú chrumkavé, bude slnečno. 
Borovicová šiška je zatvorená, bude chladno.
Pavúky pradú pavučiny, príde vietor. 

V 2. svetovej vojne objavili dýzlové prúdenie, piloti zistili, že keď letia proti určitým vetrom, lietadlá spomalujú, ba takmer stoja. Dýzlové prúdenie vytvára superrýchle západné vetry, ktoré fúkajú vysoko v atmosfére. Sú veľmi silné a môžu dosahovať rýchlosť aj 500 km za hodinu, ale aj veľmi dlhé, vlečú sa takmer 4000km. Niekedy môžu za sebou ťahať aj tlakovú níž nasledovanú búrkou. Jediné miesto na Zemi, kde môžeš skutočne pocítiť dýzlové prúdenie, sú vrchy Mount Everestu a iných veľmi vysokých hôr. 

Veľa ľudí si myslí, že dažďové kvapky majú tvar slzy. Hlúposť! Majú tvar akéhosi kruhu s odseknutou spodnou časťou. Oficiálne má dažďová kvapka v priemere okolo 1,5milimetra..


Keranofóbia - strach z hromov

Meteoroló z ríše zvierat3. miesto -veveričky
2. miesto - kravy 
1. miesto - lastovičky, dážďovníky

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…