Preskočiť na hlavný obsah

Hrozný zemepis - Búrlivé počasie - Anita GaneriNázov : Hrozný zemepis- Búrlivé počasie
Originál.názov : Stormy weather
Autor : Anita Ganeri
Preklad : Dagmar Šajtyová
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania : 2008
Počet strán : 160
Väzba: brožovaná
Žáner: pre deti a mládež, náučná literatúra

Ak máte plné zuby mizerných máp, prekliatych kôp kameňov a nemožných názvov miest, zamávajte na rozlúčku nudným hodinám zemepisu, lebo vetrom ošľahaný svet Búrlivého počasia vás zrazí z nôh a budete lapať po dychu pri zmrznutých korytnačkách padajúcich z neba, bežať o život, keď zúrivé tornádo zmetie domy zo zeme, žasnúť nad mužom, ktorého blesk zasiahol sedemkrát... a prežil a triasť sa, keď odvážni meteorológovia vletia priamo do oka hurikánu. Zemepis nebol ešte nikdy taký hrozný!


Zemepis som nikdy nemala nejak v obľube. Nudilo ma učiť sa o každom štáte, aký je tam priemyseľ, koľko má obyvateľov, aké sú najväčšie mestá, ako prosperuje, nejaké tie zaujímavosti o ňom. Aj keď som sa to naučila na písomky alebo odpovede na 1, po čase sa mi to zlialo dokopy, takže som z toho nič nemala. A pritom ma učila veľmi dobrá učiteľka, ktorej som doteraz vďačná.
Inakšie to bolo v prvej triede na strednej. Hospodárska geografia. Vtedy som si to užila. Žiadne veľké nároky. Každý sme spravili prezentácie a to stačilo.

Bola som rada, že kniha nie je o hospodárskych štatistikách rozvoja krajín..:D no ale zas počasie. Také neutrálne. Žiadne nejaké nadšenie z knihy, predsalen asi málokoho baví taká téma. 


Preto som sa aj skoro celú knihu nudila. Čo ma na nej bavilo boli skutočné udalosti. Skúsenosti ľudí s tornádami, hurikánmi a trafením blesku. Ďalším plusom boli historické udalosti spájané so známimi vedcami. 

Nedalo sa na nej zasmiať. Prišlo mi to až moc silené a nepochválila by som ani ilustrátora..Veľa krát sa mi nepáčil ani spôsob písania autorky. 

Vybrala som aj nejaké ukážky, tak si môžete prečítať. 

Chaluhy sú chrumkavé, bude slnečno. 
Borovicová šiška je zatvorená, bude chladno.
Pavúky pradú pavučiny, príde vietor. 

V 2. svetovej vojne objavili dýzlové prúdenie, piloti zistili, že keď letia proti určitým vetrom, lietadlá spomalujú, ba takmer stoja. Dýzlové prúdenie vytvára superrýchle západné vetry, ktoré fúkajú vysoko v atmosfére. Sú veľmi silné a môžu dosahovať rýchlosť aj 500 km za hodinu, ale aj veľmi dlhé, vlečú sa takmer 4000km. Niekedy môžu za sebou ťahať aj tlakovú níž nasledovanú búrkou. Jediné miesto na Zemi, kde môžeš skutočne pocítiť dýzlové prúdenie, sú vrchy Mount Everestu a iných veľmi vysokých hôr. 

Veľa ľudí si myslí, že dažďové kvapky majú tvar slzy. Hlúposť! Majú tvar akéhosi kruhu s odseknutou spodnou časťou. Oficiálne má dažďová kvapka v priemere okolo 1,5milimetra..


Keranofóbia - strach z hromov

Meteoroló z ríše zvierat3. miesto -veveričky
2. miesto - kravy 
1. miesto - lastovičky, dážďovníky

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …