Preskočiť na hlavný obsah

Hrozný zemepis - Búrlivé počasie - Anita GaneriNázov : Hrozný zemepis- Búrlivé počasie
Originál.názov : Stormy weather
Autor : Anita Ganeri
Preklad : Dagmar Šajtyová
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania : 2008
Počet strán : 160
Väzba: brožovaná
Žáner: pre deti a mládež, náučná literatúra

Ak máte plné zuby mizerných máp, prekliatych kôp kameňov a nemožných názvov miest, zamávajte na rozlúčku nudným hodinám zemepisu, lebo vetrom ošľahaný svet Búrlivého počasia vás zrazí z nôh a budete lapať po dychu pri zmrznutých korytnačkách padajúcich z neba, bežať o život, keď zúrivé tornádo zmetie domy zo zeme, žasnúť nad mužom, ktorého blesk zasiahol sedemkrát... a prežil a triasť sa, keď odvážni meteorológovia vletia priamo do oka hurikánu. Zemepis nebol ešte nikdy taký hrozný!


Zemepis som nikdy nemala nejak v obľube. Nudilo ma učiť sa o každom štáte, aký je tam priemyseľ, koľko má obyvateľov, aké sú najväčšie mestá, ako prosperuje, nejaké tie zaujímavosti o ňom. Aj keď som sa to naučila na písomky alebo odpovede na 1, po čase sa mi to zlialo dokopy, takže som z toho nič nemala. A pritom ma učila veľmi dobrá učiteľka, ktorej som doteraz vďačná.
Inakšie to bolo v prvej triede na strednej. Hospodárska geografia. Vtedy som si to užila. Žiadne veľké nároky. Každý sme spravili prezentácie a to stačilo.

Bola som rada, že kniha nie je o hospodárskych štatistikách rozvoja krajín..:D no ale zas počasie. Také neutrálne. Žiadne nejaké nadšenie z knihy, predsalen asi málokoho baví taká téma. 


Preto som sa aj skoro celú knihu nudila. Čo ma na nej bavilo boli skutočné udalosti. Skúsenosti ľudí s tornádami, hurikánmi a trafením blesku. Ďalším plusom boli historické udalosti spájané so známimi vedcami. 

Nedalo sa na nej zasmiať. Prišlo mi to až moc silené a nepochválila by som ani ilustrátora..Veľa krát sa mi nepáčil ani spôsob písania autorky. 

Vybrala som aj nejaké ukážky, tak si môžete prečítať. 

Chaluhy sú chrumkavé, bude slnečno. 
Borovicová šiška je zatvorená, bude chladno.
Pavúky pradú pavučiny, príde vietor. 

V 2. svetovej vojne objavili dýzlové prúdenie, piloti zistili, že keď letia proti určitým vetrom, lietadlá spomalujú, ba takmer stoja. Dýzlové prúdenie vytvára superrýchle západné vetry, ktoré fúkajú vysoko v atmosfére. Sú veľmi silné a môžu dosahovať rýchlosť aj 500 km za hodinu, ale aj veľmi dlhé, vlečú sa takmer 4000km. Niekedy môžu za sebou ťahať aj tlakovú níž nasledovanú búrkou. Jediné miesto na Zemi, kde môžeš skutočne pocítiť dýzlové prúdenie, sú vrchy Mount Everestu a iných veľmi vysokých hôr. 

Veľa ľudí si myslí, že dažďové kvapky majú tvar slzy. Hlúposť! Majú tvar akéhosi kruhu s odseknutou spodnou časťou. Oficiálne má dažďová kvapka v priemere okolo 1,5milimetra..


Keranofóbia - strach z hromov

Meteoroló z ríše zvierat3. miesto -veveričky
2. miesto - kravy 
1. miesto - lastovičky, dážďovníky

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …