Preskočiť na hlavný obsah

- Hrôzostrašná história-Krutí Vikingovia - Terry Deary


Názov : Hrôzostrašná história -Krutí Vikingovia
Originál.názov : The Vicous Vikings
Autor : Terry Deary
Preklad : Jana Nagyová
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania : 2006
Počet strán : 128
Väzba: brožovaná
Žáner: pre deti a mládež, náučná literatúra

História je hrôzostrašná. A preto sa ju musia učiť deti – dospelí by to nezvládli. To vieš, keď ľudia starnú, menia sa. Nám mladým vôbec nezaškodí trošku zdravého hororu... Konečne máš v rukách knihu, kde sa dozvieš všetko – úplne všetko! Žiaden učiteľ by ti nikdy nepovedal celú pravdu o krutých Vikingoch. Pretože učitelia na to nemajú nervy! Uvidíš, ako sa vaša dejepisárka roztrasie, keď jej detailne opíšeš vikingské zlepšováky... na mučenie! Vychutnaj si dejepisára, kým sa zosype, keď mu porozprávaš, ako Sigurda zabil... mŕtvy muž!

Knihu mám doma dlho a sama som ju kupovala, no nikdy ma nejak nelákala, aby som si ju prečítala. Je to také zvláštne, že som sa ju rozhodla čítať až teraz, keď som už staršia. Brala som ju ako takú rýchlu oddychovku, pri ktorej sa aj niečo dozviem. O Vikingoch som si nikdy nič nezisťovala, nezaujímali ma. Vždy som mala radšej starovekých Grékov a Rimanov...No ale boli na kôpke ako prvý, tak som ich hneď prečítala. 

Kniha je pre mladších čitateľov spravená naozaj dobre. Sú tam nejaké komixové časti, testy, rôzne príklady z histórie napísané pútavým príbehom pre čitateľa. Mňa sa nejak nechytila, môže to byť tým, že bola o Vikingoch. Čo sa mi v nej páčilo, bola ukážka rún. 
Asi sme ich preberali na základke, no moja hlavička je už zvyknutá len na predkontácie :(. 
Rozhodla som sa, že niečo z knihy sem pridám. Tak isto to spravím aj, keď prečítam ďalšie takéto knihy..

Neľútostní bohovia a strašné báje 
  • Prvý muž a žena vznikli z potu pod pazuchou veľkého obra. ( toto fakt nechápem, jak si mohli myslieť...)
  • To, čo vidíš na oblohe, nie sú oblaky. To je mozog mŕtveho obra. (originálni boli) 
  • Hrdinovia išli po smrti do neba, ktoré volali Vikingovia Valhalla. Tam celé dni bojovali a celé noci pili. Keď ich zabili v nebeskej bitke, vrátili sa na zem - práve včas, aby stihli ďalšiu pozemskú bitku. (furt len bojovali...chudáci)
Kruté vikinské časy
Roku 869 nechcel kráľ Edmund bojovať s Vikingami. Pokúšal sa presvedčiť ich vodcu, aby prestúpil na kresťanskú vieru.Viking odmietol a ďalej chcel uctievať Odina. Kráľa Edmunda...chytili a zabili. Priviazali k stromu, vystrelili doňho desiatky šíov, rozrezali ho smerom dole a potom smerom hore. Zoťali mu hlavu. Telo aj hlavu zahodili do lesa.

Vikinské mená
Menšia ukážka: Olaf Nebojsa, Asgot Ťarbavý, Floki Havran, Olaf Páv, Sigrid Usilovný, Ivar Bezcharakterný...

Tak, komu sa ukážka páčila, možno ho zaujme aj zvyšok knihy. Je tam aj o stavaní ľodí, vikinskej potrave, rodinných vzťahoch, o trestoch a veľa ďalších základných vecí, čo sa týkali Vikingov. 

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…