Preskočiť na hlavný obsah

Túto noc nezaspím - Jaroslava Kuchtová
Názov Túto noc nezaspím
Autor : Jaroslava Kuchtová
Vydavateľstvo: Motýľ
  Rok vydania : 2008
  Počet strán : 254
Väzba: pevná
Žáner: pre deti a mládež

Študentský život je krásny. Bodaj by nebol, keď máme osemnásť a keď svet je pre nás gombička! Zuzana si to však nemyslí. Ona práve prežíva najhoršie obdobie svojho života. Akýmsi nedopatrením sa ocitla na gymnáziu, kde si hneď na začiatku znepriatelila väčšinu triedy a profesorov. Keby len to. Chcú jej vziať to jediné, čo ju ešte drží nad vodou: jej milovaného koňa. Zmetená a nešťastná robí chybu za chybou. Dostáva sa medzi najhorších žiakov triedy a naivne sa zaľúbi do dospelého muža, ktorý jej berie spánok a pre ktorého je schopná spraviť čokoľvek...

Príbeh plný emócií, nečakaných prekvapení, ale aj pravého študentského humoru nás unáša štvorročnou etapou života dievčaťa, zaľúbeného do svojho idolu, milujúceho kone, tanec a prírodu. Dievčaťa, ktoré hľadá samo seba a pevnú pôdu pod nohami...

Život nie je hra, napriek tomu je krásny!


Dlho som si neprečítala dobrý dievčenský román. Táto kniha mi to umožnila. Keď som sa však na ňu prvýkrát pozrela, nečakala som, že bude dobrá. Tá obálka ma odrádzala. Celá sa mi zdá nevydarená. Našťastie len obálka kazí dojem, vnútro knihy je už niečo iné. 

Dej sa odohráva vačšinou v škole, u Zuzky doma alebo pri jej 4-nohom miláčikovi, koňovi.
Chce byť veterinárkou, no jej rodičia jej skazia plány. Je donútená ísť na gymnázium. Trucuje a naschvál sa neučí, len aby ju odtiaľ vyrazili. No po polroku sa zmení, vidí jak trápi rodičov, tak sa začne učiť. 
V škole sa zaľúbi do profesora informatiky. Celé dni sníva o tom, že raz ju pobozká. V tretej triede však zažíva obrovské sklamanie. Na pomov jej príde Milan, aspoň si myslí, že jej chce pomôcť. Spraví obrovskú chybu. Snaží sa na to zabudnúť. Uvedomuje si, kto je jej priateľ a kto sa pretvaruje. Miluje svoju rodinu, spolužiačku Janu, kamarátku Luciu a kamoša Lukáša. S Lukášom sa pozná už odmalička. Spolu chodili na tanečnú a tancovali spoločenské tance. Je možné aby ho ľúbila? Čo sa stane s profesorom? Dokáže na neho zabudnúť? Bude si môcť splniť sen? 

Zuzku som na začiatku knihy veľmi nemusela. No čím ďalej som čítala tým viac sa mi páčila. Bola odvážna, odhodlaná, priateľská a úprimná. Svoje chyby spravila tým, že v ten čas bola naivná. Počas tých 4 rokov na gymnáziu sa dosť zmenila. Bola rozhodnejšia a išla si za tým, čo chcela.

Celá kniha je napísaná z jej pohľaduDej trvá 4 roky. Tým pádom niektoré mesiace sú tam preskočené. Napísané sú tam len tie najdôležitejšie veci. Trocha mi to pripomínalo Džínsový denník od Zuzky Šulajovej. Ten však bol napísaný do viacerých kníh, takže aj tie postavy tam boli viac rozobraté. Tu sa všetko vedelo o Zuzke, no ostatných skôr len okrajovo, čo bolo nevyhnutné. 

Celkovo knihu hodntím veľmi dobre. Autorku som na začiatku podcenila. Bolo to asi tým, že už dlho som nemala šťastie na dobrý dievčenský román. A keď ma už niekoľko kníh tohto žánru sklamalo, neverila som. Ale som rada, že som si ju požičala. ( tá obálka je ale príšerná)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …