Preskočiť na hlavný obsah

Túto noc nezaspím - Jaroslava Kuchtová
Názov Túto noc nezaspím
Autor : Jaroslava Kuchtová
Vydavateľstvo: Motýľ
  Rok vydania : 2008
  Počet strán : 254
Väzba: pevná
Žáner: pre deti a mládež

Študentský život je krásny. Bodaj by nebol, keď máme osemnásť a keď svet je pre nás gombička! Zuzana si to však nemyslí. Ona práve prežíva najhoršie obdobie svojho života. Akýmsi nedopatrením sa ocitla na gymnáziu, kde si hneď na začiatku znepriatelila väčšinu triedy a profesorov. Keby len to. Chcú jej vziať to jediné, čo ju ešte drží nad vodou: jej milovaného koňa. Zmetená a nešťastná robí chybu za chybou. Dostáva sa medzi najhorších žiakov triedy a naivne sa zaľúbi do dospelého muža, ktorý jej berie spánok a pre ktorého je schopná spraviť čokoľvek...

Príbeh plný emócií, nečakaných prekvapení, ale aj pravého študentského humoru nás unáša štvorročnou etapou života dievčaťa, zaľúbeného do svojho idolu, milujúceho kone, tanec a prírodu. Dievčaťa, ktoré hľadá samo seba a pevnú pôdu pod nohami...

Život nie je hra, napriek tomu je krásny!


Dlho som si neprečítala dobrý dievčenský román. Táto kniha mi to umožnila. Keď som sa však na ňu prvýkrát pozrela, nečakala som, že bude dobrá. Tá obálka ma odrádzala. Celá sa mi zdá nevydarená. Našťastie len obálka kazí dojem, vnútro knihy je už niečo iné. 

Dej sa odohráva vačšinou v škole, u Zuzky doma alebo pri jej 4-nohom miláčikovi, koňovi.
Chce byť veterinárkou, no jej rodičia jej skazia plány. Je donútená ísť na gymnázium. Trucuje a naschvál sa neučí, len aby ju odtiaľ vyrazili. No po polroku sa zmení, vidí jak trápi rodičov, tak sa začne učiť. 
V škole sa zaľúbi do profesora informatiky. Celé dni sníva o tom, že raz ju pobozká. V tretej triede však zažíva obrovské sklamanie. Na pomov jej príde Milan, aspoň si myslí, že jej chce pomôcť. Spraví obrovskú chybu. Snaží sa na to zabudnúť. Uvedomuje si, kto je jej priateľ a kto sa pretvaruje. Miluje svoju rodinu, spolužiačku Janu, kamarátku Luciu a kamoša Lukáša. S Lukášom sa pozná už odmalička. Spolu chodili na tanečnú a tancovali spoločenské tance. Je možné aby ho ľúbila? Čo sa stane s profesorom? Dokáže na neho zabudnúť? Bude si môcť splniť sen? 

Zuzku som na začiatku knihy veľmi nemusela. No čím ďalej som čítala tým viac sa mi páčila. Bola odvážna, odhodlaná, priateľská a úprimná. Svoje chyby spravila tým, že v ten čas bola naivná. Počas tých 4 rokov na gymnáziu sa dosť zmenila. Bola rozhodnejšia a išla si za tým, čo chcela.

Celá kniha je napísaná z jej pohľaduDej trvá 4 roky. Tým pádom niektoré mesiace sú tam preskočené. Napísané sú tam len tie najdôležitejšie veci. Trocha mi to pripomínalo Džínsový denník od Zuzky Šulajovej. Ten však bol napísaný do viacerých kníh, takže aj tie postavy tam boli viac rozobraté. Tu sa všetko vedelo o Zuzke, no ostatných skôr len okrajovo, čo bolo nevyhnutné. 

Celkovo knihu hodntím veľmi dobre. Autorku som na začiatku podcenila. Bolo to asi tým, že už dlho som nemala šťastie na dobrý dievčenský román. A keď ma už niekoľko kníh tohto žánru sklamalo, neverila som. Ale som rada, že som si ju požičala. ( tá obálka je ale príšerná)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …