Preskočiť na hlavný obsah

Hry o život 1,2,3 - Suzanne Collinsová

Názov : Hry o život
Origin. názov: The Hunger games
 Autor : Suzanne Collinsová
Preklad: Michal Jedinák
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania : 2019
 Počet strán : 272
Väzba: tvrdá
 Žáner: Fantasy

Na troskách bývalej Severnej Ameriky vyrástol Panem ovládaný bohatým Sídlom, ktoré obklopuje dvanásť chudobných obvodov. Sídlo vládne železnou päsťou a svoju moc dokazuje okrem iného tým, že si raz do roka vezme z každého obvodu jedného chlapca a jedno dievča vo veku od dvanásť do osemnásť rokov, aby sa zúčastnili na Hrách o život a pred zrakmi televíznych divákov bojovali na život a na smrť.
Šestnásťročná Katniss Everdeenová žije sama so svojou mamou a mladšou sestrou, o otca prišla pred rokmi pri banskom nešťastí. Keď nastúpi ako súťažiaca do hier namiesto milovanej sestričky, zdá sa, že si zvolila smrť. To však pre ňu nie je nič nové – boj o prežitie je súčasťou jej života od útleho detstva. Je rozhodnutá vrátiť sa domov, ale ak má zvíťaziť, musí potlačiť hlas svedomia a zničiť ostatných dvadsaťtri protivníkov.
Hry o život sú románom plným napätia, dobrodružstva aj lásky, a hoci dej sa odohráva v budúcnosti, dajú sa v ňom nájsť znepokojivé podobnosti zo života v súčasnosti.

Názov : Skúška ohňom
Origin. názov: Catching Fire
Autor : Suzanne Collinsová
Preklad: Michal Jedinák
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania : 2010
Počet strán : 288
Väzba: tvrdá
Žáner: Fantasy

Po tom čo vyhrali Hru o život v predchádzajúcom dieli, sa Katniss Everdeen a Peeta Mellark vracajú do Štvrte 12, chudobnej štvrte vo fiktívnom meste Panem. V deň keď majú začať svoju víťaznú túru po celej krajine, navštívi ich prezident celej show. Vysvetlí im, že nie je príliš nadšený tým, že sa v súťaži vyhrážali spoločnou samovraždou, čo im vlastne zaručilo výhru. Prezident show povie Katniss, že v momente keď sa vzoprela Capitolu, spustila tým reťazovú reakciu a začala tak vlnu rebelstva v celej štvrti. Vyhráža sa zabitím jej najlepšieho priateľa Gala, ak nedokáže všetkým, že jej čin nebol aktom vzdoru Capitolu, ale len prostým aktom lásky k Peetovi. Capitol však chce pomstu, Capitol chce odplatu!

Názov : Drozdajka
Origin. názov: Mockingjay
Autor : Suzanne Collinsová
Preklad: Michal Jedinák
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania : 2011
Počet strán : 294
Väzba: tvrdá
Žáner: Fantasy

Záverečná časť trilógie Hry o život. Katniss vyviazla z Hier štvrťstoročia so zdravou kožou, no jej starosti sa ešte neskončili.
Sídlo zrovnalo so zemou Dvanásty obvod a jej partner z Hier zostal v rukách nepriateľov...

Suzanne Collinsová
Suzanne Collinsová sa na začiatku kariéry venovala televíznej tvorbe pre deti. Stretnutie so spisovateľom Jamesom Proimosom ju inšpirovalo k písaniu pôvodnej literatúry pre mládež. Popularitu získala vďaka sérii kníh o chlapcovi Gregorovi, ktorý sa podobne ako Alica v krajine zázrakov prepadne do podzemia, ibaže jeho príhody sú oveľa nebezpečnejšie. Suzanne Collinsová žije s rodinou v Connecticute.

zdroj


O Hunger games som vedela od brata. On to čítal o dosť skorej ako ja, aj ma na to nahováral, no nechcela som to čítať ako on v mobile po česky. Radšej som si počkala, kým sa mi podarí získať normálne knihy. Mala som nenormálne šťastie, keď som ich zrazu zbadala na poličke. Ani si neviete predstaviť ako som sa potešila. Nepustila som sa do nich však hneď, musela som prečítať ešte nejaké knihy predtým. A bolo to dobre pretože teraz som na ne mala viac času a úplne som si ich vychutnala:D :D.

Nejaké tie veci z jednotky som vedela, že čo sa bude diať už od brata. Som rada, že mi ich povedal minimum.
Od jednotky som sa nemohla odtrhnúť. Hneď som si obľúbila Peetu, čo mi zostalo až po úplný koniec. Gale zas patril medzi moje neobľúbené postavy a tak isto som ho nemala rada počas všetkých troch kníh. Mohol za to trochu aj herec, ktorý ho hrá vo filme.
Dvojka bola taktiež úžasná. Bolo v nej zas niečo iné ako v jednotke a tak isto trojka, zas niečo iné ale stále to bolo o tom jednom. O vzbure.


Autorka perfektne ovládala postavy. Tak isto aj dej. Nedalo sa vôbec predpokladať, čo bude nasledovať. Množstvo vecí tam bolo, čo v danej chvíli vyrazili dych. Buď som postavy nenávidela alebo som si ic obľúbila tak, že keď zomreli, bolo mi za nimi smutno. Dosť ma prekvapila postava Snowa. Áno bol zlý, no na rozdiel od Gala alebo Haymitcha Katniss neklamal. A bola som rada na koho vystrelila v tretej knihe.

Viacerí hovoria, že dvojka a trojka sú horšie ako jednotka. Ja si to nemyslím. Páčili sa mi všetky. Boli len inakšie. Zatiaľ čo jednotka zaviedla čitateľa do života v 12. obvode, vysvetlilo sa všetko o hrách, dvojka bola viac o láske Peeta ku Katriss a trojka zas o vojenských stratégiách a útokoch, bombardovaniach, no aj rôznych psychyckých problémoch, čo spôsobili  hry súťažiacim.

Pri tejto časti 3.knihy som sa skoro roztopila:

Chcem prísľub, že život môže pokračovať bez ohľadu na to, aké veľké obete prinesieme. Že všetko sa znova obráti na dobré. A to vie poskytnúť len Peeta.
Raz večer mi zašepká: "Miluješ ma. Pravda alebo výmyseľ?"
A ja mu odpoviem: "Pravda."
Hodnotenie
1. 5/5
2. 5/5
 3. 5/5 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …