Preskočiť na hlavný obsah

Cesta okolo sveta za 80 dní - Jules Verne


Názov : Cesta okolo sveta za osemdesiat dní
             Neobyčajné cesty
Originál. názov : Le tour du monde en quatrevingt jours
Autor : Jules Verne 
Preložil: Dr. Ján Sedlák
Vydavateľstvo: Mladé letá
Rok vydania : 2006
Vydanie : 4
Počet strán : 204
Väzba: mäkká
Žáner: Dobrodružný román 

Hlavný hrdina, typický angličan Philes Fogg, sa staví s členmi Reformného klubu v Londýne o 20 000 libier, že vykoná cestu okolo sveta za 80 dní. Sprevádza ho na nej verný a veselý sluha Prešmyk. Prežijú spolu neuveriteľné dobrodružstvá a Phileas Fogg si dokonca privedie z cesty krásnu Audu, svoju budúcu manželku.


Toto bola moja prvá kniha od Verna. V knižnici mi tak padla do oka a vzala som si ju, že ju vyskúšam. Predtým som sa takýmto starým knihám vyhýbala. Mala som také presvedčenie, že čo je staršie je aj horšie. Som veľmi rada, že tohto presvedčenia som sa už zbavila. 

Kniha bola pre mňa obrovským prekvapením. Počas tejto knihy nie je možné aby ste sa nudili. Stále sa tam niečo deje, vznikajú rôzne konflikty, ktoré sa snaží Philes Fogg prekonávať spolu s Prešmykom a zachránenou Audou. Neskôr už aj s Fixom. 

Prešmyk bol mojou obľúbenou postavou. Tak mi ho bolo lúto, keď mal stále smolu a niečo pobabral. Pán Fogg bol chladným, no veľmi zodpovedným angličanom. Jeho city boli uzavreté a málokedy ich autor vytiahol. Viac o ňom hovorili skutky. Bral ako svoju povinnosť niekomu pomôcť. No a pán Fix bol detektív, ktorý celú cestu šiel za Foggom aby ho mohol zatknúť. To sa mu nakoniec aj podarilo a spôsobil tým Foggovi dosť veľké problémy.

 Počas celej knihy som si vedela presne predstaviť z autorových opisov, kde sa skupina cestovateľov nachádza. Čo mi troška prekážalo bolo neustále opakovanie koľko míl je do ukočenia cesty, medzi zastávkami. 
Prekvapil ma autor aj svojimi nápadmi. Keď som si už fakt myslela, že z tohto sa nedostanú, on vymyslel ďalší pôsob cesty ako sa pohnúť. Prekvapilo ma na konci omyl Frogga. V celej knihe bol ako výborný matematik, ktorý presne si počítal straty a zisky. No všetko dopadlo dobre. 

Kto má rád dobrodružstvo alebo by si rád prečítal niečo zo starších kníh, túto knihu určite odporúčam. Mňa prevedčila, že ešte niekedy si určite prečítam niečo od Verna. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …