Preskočiť na hlavný obsah

Cesta okolo sveta za 80 dní - Jules Verne


Názov : Cesta okolo sveta za osemdesiat dní
             Neobyčajné cesty
Originál. názov : Le tour du monde en quatrevingt jours
Autor : Jules Verne 
Preložil: Dr. Ján Sedlák
Vydavateľstvo: Mladé letá
Rok vydania : 2006
Vydanie : 4
Počet strán : 204
Väzba: mäkká
Žáner: Dobrodružný román 

Hlavný hrdina, typický angličan Philes Fogg, sa staví s členmi Reformného klubu v Londýne o 20 000 libier, že vykoná cestu okolo sveta za 80 dní. Sprevádza ho na nej verný a veselý sluha Prešmyk. Prežijú spolu neuveriteľné dobrodružstvá a Phileas Fogg si dokonca privedie z cesty krásnu Audu, svoju budúcu manželku.


Toto bola moja prvá kniha od Verna. V knižnici mi tak padla do oka a vzala som si ju, že ju vyskúšam. Predtým som sa takýmto starým knihám vyhýbala. Mala som také presvedčenie, že čo je staršie je aj horšie. Som veľmi rada, že tohto presvedčenia som sa už zbavila. 

Kniha bola pre mňa obrovským prekvapením. Počas tejto knihy nie je možné aby ste sa nudili. Stále sa tam niečo deje, vznikajú rôzne konflikty, ktoré sa snaží Philes Fogg prekonávať spolu s Prešmykom a zachránenou Audou. Neskôr už aj s Fixom. 

Prešmyk bol mojou obľúbenou postavou. Tak mi ho bolo lúto, keď mal stále smolu a niečo pobabral. Pán Fogg bol chladným, no veľmi zodpovedným angličanom. Jeho city boli uzavreté a málokedy ich autor vytiahol. Viac o ňom hovorili skutky. Bral ako svoju povinnosť niekomu pomôcť. No a pán Fix bol detektív, ktorý celú cestu šiel za Foggom aby ho mohol zatknúť. To sa mu nakoniec aj podarilo a spôsobil tým Foggovi dosť veľké problémy.

 Počas celej knihy som si vedela presne predstaviť z autorových opisov, kde sa skupina cestovateľov nachádza. Čo mi troška prekážalo bolo neustále opakovanie koľko míl je do ukočenia cesty, medzi zastávkami. 
Prekvapil ma autor aj svojimi nápadmi. Keď som si už fakt myslela, že z tohto sa nedostanú, on vymyslel ďalší pôsob cesty ako sa pohnúť. Prekvapilo ma na konci omyl Frogga. V celej knihe bol ako výborný matematik, ktorý presne si počítal straty a zisky. No všetko dopadlo dobre. 

Kto má rád dobrodružstvo alebo by si rád prečítal niečo zo starších kníh, túto knihu určite odporúčam. Mňa prevedčila, že ešte niekedy si určite prečítam niečo od Verna. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …