Preskočiť na hlavný obsah

Vraždy slávnych - Libor Budinský


Názov : Vraždy slávnych
Originálny názov: Vraždy slavných
Autor : Libor Budinský
Preklad: Lucia Čižmárková
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania : 2005
Počet strán : 194
Väzba: pevná
Žáner: Životopisy

Nečakaná smrť sa často hodnotí ako dobrá smrť. Netýka sa to vraždy, ktorá prichádza ako blesk z jasného neba a pretŕha život niekde v polovici. Uprostred práce, smelých vízií a snov. Tak vyhasol život Johna Lennona, Gianniho Versaceho, cisárovnej Sisi alebo Albrechta z Valdštejna. Kniha Vraždy slávnych prináša ďalších takmer sto napínavých príbehov z pera českého autora Libora Budinského. Vo vydavateľstve Ikar vyšli jeho knihy Samovraždy slávnych, Popravy slávnych a Trinásť prezidentov. Kým popravené osobnosti na svoj koniec čakali, samovrahovia sa preň dokonca sami rozhodli. Vraždy nás dodnes šokujú, smrť vstupuje do hry ako nečakaný a nepozvaný hráč. Vraždy slávnych svedčia o tom, že skutočnosť môže byť strhujúca ako najbujnejšia fantázia.

Mojím veľkým prekvapením je, že som sa vôbec do takejto knihy pustila. Tvorí ju okolo 80 životopisov ľudí, ktorí zomreli zavraždením. Každý jeden životopis je rozpísaných na dvoch stranách. To však nie je všetko. Na konci pridal autor ešte zopár strán s názvom Ako sa vraždí v Čechách. 

Čo si myslím o knihe? Mám z nej zmiešané pocity. Na jednej strane som sa dozvedela o nových významných ľuďoch ktorí žili a zomreli rôznymi mučivými vraždami. Napríklad taká Sisi..nikdy som nevedela že ju zabili. Najviac ma však chytili dva príbehy. Prvý sa týkal Šimona Abelesa. Žid, ktorý konvertoval na kresťanstvo a otec ho zmlátil na smrť. Ďalším bol Kašpar Hauser, ktorého pravda sa nikdy nenašla. Tiež som v knihe narazila na Marata, ktorého smrť som už poznala z jednej knihy o francúzskej revolúcii. Veľa vrážd sa tam opakovalo- streľba zo zbrane.
Niektoré zas boli humusne nechutné: 
"Niekoľko hláv sa váľalo na dlážke , v chladničke skrýval balíčky s ľudským srdcom, porcie mäsa a ďalšie telesné orgány. Našiel sa aj jeden skalp, ľudské lebky vyleptané kyselnou ako trofeje a odrezané genitálie. Nálezi presvedčivo ukázali, čo všetko Dahmer robil so zavraždenými mužmi. Nekrofilný sex a kanibalizmus úatrili k najhorším".
Toto mal na svedomí Jeffrey Dahmer, ktorého čakala smrť vo väzení. 

No na druhej strane, nepáčilo sa mi, že autor skôr vyberal vraždy nemcov, rusov a čechov. Ďalej mi prekážalo, že roky boli poprehadzované a dosť ma to mýlilo. Pridaná časť k životopisom mi prišla zbytočná. Možno by bolo aj lepšie keby je tých postáv o polovicu menej ale ich životy by boli detailnejšie opisované a nie len na dve necelé strany. 

Ak vás však zaujíma smrť Archimeda, Filipa II. Macedónskeho, Martina Luthera Kinga, Johna Lennona,  Abrahama Lincolna a mnohých ďalších, táto kniha je vhodná. Nečakajte však veľa. Len základné informácie. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …