Preskočiť na hlavný obsah

Let 365 - Kristína Baluchová

Názov : Let 365
Autor : Kristína Baluchová
Vydavateľstvo: Marenčin PT
Rok vydania : 2013
Počet strán : 133
Väzba: mäkká
 Žáner: Spoločenský román

Skúsený pilot nastupuje ako pasažier na palubu Airbusu. Počas letu medzi Dubajom a Lagosom, sa stáva svedkom nepríjemného incidentu. Vtedy ešte netuší, ako nebezpečne blízko má tragický osud neznámej ženy k osudu jeho vlastnej dcéry. A on tam nie je, aby ju zachránil. Nikdy tam celkom nebol... Citlivá dráma je plná melanchólie, tak príznačnej pre duše cestovateľov.O autorke

Narodila som sa 5.apríla 1983 v Kežmarku, vyštudovala som osemročné gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava so zameraním na živé jazyky a jednoodborovú psychológiu na Filozofickej fakulte UCM v Trnave. V súčasnosti sa venujem ďalšiemu vzdelávaniu v oblasti psychoterapie (kognitívno –behaviorálny smer), personálneho manažmentu a štúdiu ďalších jazykov. Pracovala som niekoľko rokov v oblasti služieb a starostlivosti o zákazníkov, päť rokov ako letuška v spoločnosti SkyEurope Airlines, neskôr v sociálnej sfére; momentálne sa okrem písania venujem oblasti ľudských zdrojov a neziskovému sektoru, v roku 2011 som založila občianske združenie P(l)uto. Mám rada knihy, hudbu, módu, cestovanie, vodu (moria i rieky), tramín červený a autá značky SAAB :-)
stránka autorky

O čom je kniha?

V knihe autorka opisuje život postáv : Hany, Pavela, Viery.  Vedľajšími postavami je posádka lietadla. Viera a Pavel sú rozvedený. Pavel pracuje ako pilot a má tri roky do dôchodku, Viera sa vrátila na Slovensko, kde oddychuje a venuje sa dcére. Hana je ich dospelá dcéra, ktorá čaká dieťa.
Pavel cestuje do Logosa, kde má pracovné stretnutie. Let prebieha v poriadku, dokedy sa niečo nestane. Pavelovi to oživý spomienky na jeho bývalú manželku a ich dcéru Hanu. Zatiaľ, čo je Pavel v lietadle Viera je s Hanou a tiež spominájú nad minulosťou.

O tejto knihe sa toho veľa povedať nedá. Čudujem sa, že to vydali ako knižku. Je to poviedka, ktorá je napísaná v malom formáte, konskými písmena ako pre prváka a sú tam ešte aj voľné strany. Keby to je na nejakom blogu, tak by to bolo iné. No keď to už vydali ako knihu mohli si dať aspoň záležať na dĺžke. Keby je to normálnym písmom ako iné knihy, tak to možno vyjde na 60 strán!! A to ešte nehovorím o cene. Skoro 7e za 60 strán..
Ale to je skôr k tomu ako to je dané dokopy.
Obálka je pekná ale len z prednej strany. Zo zadu sa mi to vôbec nepáči. Tým červeným štvorcom to podľa mňa pokazili. Radšej tam mali dať iba text.

Čítanie mi zabralo asi takú hodinku. Takže naozaj kratučké, ale na druhej strane dobrá oddychovka. Nečítala som prvú knihu od autorky, no táto mi prišla taká dosť narýchlo. Niektoré dialógy boli napísané tak školsky. Rozhovory mi prišli niekedy zaseknuté.
Rozhovori matky a dcéry vyznievajú akoby si boli cudzie. Mama jej síce začne vravieť niečo z tej minulosti, ale Hanu to nijako nezaujme. A tak isto aj opačne. Celá časť, čo sa týka ich, je len ich rozhovor. Problém je ten, že z toho ich rozprávania som nič nemala.
Pavielova časť sa odohráva v lietadle. Stane sa tam tragédia a on vtedy začne rozmýšľať nad svojou dcérou, že také isté by sa mohlo stať aj jej.

Po prečítaní mi kniha prišla ako odporúčanie pre rodičov, aby sa zaujímali o svoje deti i keď sú dospelé. Neviem, či som to tak myslela aj autorka, no ja to tak cítim.
Mne by sa páčilo viac keby autorka napíše normálny román a nie takú krátku poviedku, ktorá prejde tak rýchlo, že ani postavy lepšie nespoznám.

Zarazilo ma na tom , že bolo napísané, že je to je dráma, no ja som z toho taký pocit nemala vôbec. Dejová línia bola stále to isté. Nebolo tam nič, pre čo by som to odporúčala iným. Myšlienka bola síce pekná, no dej nezáživný:(.

HODNOTENIE 
2,5/5

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť