Preskočiť na hlavný obsah

Plamene hriechu - Marek Zákopčan


Názov : Plamene hriechu
Autor : Marek Zákopčan
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania : 2013
Počet strán : 320
Väzba: mäkká
Žáner: Dobrodružno-romantický románO knihe:
Dobrodružno-romantický príbeh sleduje osudy troch žien, ktoré sa nečakane prelínajú.

 Mladá šľachtičná Sofia sa už čoskoro má vydať za Adriana, s ktorým sa pozná od detstva, ale už roky sa nevideli. Ich sobáš však zatieni náhla smrť jeho otca, vojvodu z Lékavíc. Pátranie po tajomstvách minulosti privedie mladý pár na stopu Dračieho rádu. Skutočný nepriateľ však ostáva v úzadí, a ako sa ukáže, jeho odhalenie môže mať fatálne následky...

 Lenorinu matku upálili ako čarodejnicu. Dievčinu vychoval záhadný starec s prezývkou Pútnik, bokom od ľudí, aby ju ochránil najmä pred zlomyseľným kňazom Lotharom. Čo sa však stane, keď sa Lenora dostane na hrad ako slúžka a vyjde na svetlo tajomstvo jej pôvodu? Zaplatí za cudzie hriechy vlastným životom?

 Mariela Lékavická, Adrianova matka, si vydobyla rešpekt a úctu ako hradná pani. Po manželovej smrti sa snaží udržať rodinu pohromade, ale jej železná vôľa naráža na odpor detí, a navyše musí zamedziť odhaleniu temných tajomstiev. Keďže hrozí, že pravda vyjde na povrch, neštíti sa použiť žiadnu zbraň...


Niečo o autorovi
Marek Zákopčan (nar. 1986)
Je autor, ktorý rád experimentuje. Po kriminálnych príbehoch Mesto tieňov 1, 2, románe pre ženy Zradná vášeň a vtipnej próze Nevinní zmätkári ponúka čitateľom historickú romancu. Okrem toho, že učí stredoškolákov v Banskej Bystrici slovenský jazyk a literatúru, často trávi voľné chvíle s priateľmi. Má rád hudbu, dobré filmy a nikdy neodmietne bryndzové halušky a pozvanie na kávu.
Zdroj: obálka knihy


Moje myšlienky:

Pred čítaním knihy som sa obávala. Dôvodov bolo viacero. Nepoznala som predchádzajúce diela autora, nevedela som, čo mám od neho očakávať ani štýl jeho písania. Taktiež som sa zľakla, pretože Marek Zákompčan mi prišiel ako autor, čo „sa hľadá“. Inak som si nevedela vysvetliť jeho mnoho žánrovosť písaných kníh. A poslednou obavou bolo, že som nikdy nečítala historický román napísaný perom chlapa. Na ženy som bola zvyknutá, nemyslela som si, že by to chlap nezvládol dobre napísať, no je jasné, že rozdiely v tom musia byť.

Po prečítaní prológu som si povedal wau, tento autor naozaj vie ako zaujať hneď na začiatku. Otázkou bolo, či mu taká šikovnosť zostane až do konca..

S postavami sa veľmi nezaoberal. Opísal ich pár vetami a to bolo všetko. Chýbalo mi tam, že neukázal na ich city, čo k sebe úprimne cítia, čo im nejako prekáža. Ani žiadne vnútorné monológy do deja nepridal. Keď čítam knihu som zvyknutá, že niektorá postava sa stane mojou. Že ja som tá hlavná hrdinka, všetko s ňou cítim a prežívam. V tejto knihe som sa však žiadnou nestala. Zostala som len ako náhodný sledovateľ. Čo však ubralo na tomto body, pridalo na dej. Ten bol naozaj napínavý a ani len odhadnúť som nevedela, čo sa bude diať. To správanie postáv sa neustále menilo, na povrch stále vychádzali nové a nové. Keď som si už myslela, že viem kto je zlý všetko sa obrátilo. Ešte aj tie postavy, čo boli pre mňa vedľajšie a myslela som si, že sú úplne zbytočné, nakoniec sa ukázali ako najdôležitejšie. Neviem ani presne určiť hlavnú postavu. Predpokladám, že ňou bola Lenora, no tak isto ňou mohol byť Adrián, Sofia alebo Mariela.


Keby mám charakterizovať postavy, Lenora bola veľmi odvážna, túžila celým srdcom po rodine, milovala svojich náhradných rodičov. Autor z nej spravil naozajstnú hrdinku.
Mariela bola postava, ktorú som od začiatku knihy neznášala, priala som jej všetko zlé, nechápala som prečo je taká odporná. No na konci jak sa všetko vysvetlilo som musela priznať, že som k nej bola neférová.
Pútnik bol náhradným otcom pre Lenoru. Jeho som si hneď obľúbila pre jeho dobré srdce.
Elena ,Adrián a Kristián boli deťmi Marieli. Kristiána som nemusela kvôli jeho správaniu, jak sa bál matky a vo všetko ju poslúchal. Preto ma aj na konci prekvapila jeho zrada. Adrián bol jeho opak. Odvážny a veľmi čestný. Vzal si za manželku Sofiu, ktorú ako zistil aj miloval. No a Sofia bola moja najobľúbenejšia postava. Spolu s Elenou boli na Lenorinej strane a aj ona ma prekvapila svojou odvahou.
Okrem týchto postáv tam boli ďalšie Matúš, Gabriel, kňaz, Zoli, Šimon....to by som dlho vymenovávala.


Keby som napísala, že počas čítania som sa nenudila klamala by som. Boli aj také chvíle, ale nebolo ich našťastie veľa. Je jedna vec, čo ma počas čítania štvala. Nie je to ani také zlé, autor tým viac donúti čitateľa neprestať čítať. Je to ako keď máte rozpozeraný seriál a zrazu sa tam stane niečo napínavé alebo niečo dôležité a potom naskočí reklama a pokračovanie nabudúce. Takéto niečo spravil Marek Zákopčan. Kniha je síce rozdelená na dve časti a ešte na kapitoly, no v tých kapitolách sú ešte ďalšie časti. Každá tá časť sa týka jednej postavy. Na začiatku mi to prekážalo, ale počas čítania sa na to dá zvyknúť. Vždy na konci tej časti však autor napísal niečo strhujúce, prekvapujúce a začal iný príbeh. A tam znovu.


Na záver

Kniha nebola 100%. Nepáčilo sa mi na nej, že v nej neboli na povrch dané city postáv. Tiež mi najprv prekážalo rozdelenie textu. No a koniec potrebuje pokračovanie, lebo neviem, čo bude s Elenou, ktorá sa má ísť vydávať.
Ddej bol úžasný. Autor vás nechal v napätí hádať, kto vyjde ako zlý (no neuhádnete to).
Nie je to román o nejakej láske medzi dvoma, no skutočné dobrodružstvo z Uhorska.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …