Preskočiť na hlavný obsah

Sprevádzačka - Miroslava Varáčková

Názov : Sprevádzačka
Autor : Miroslava Varáčková
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania : 2011
Počet strán : 238
Väzba: tvrdá
Žáner: Dobrodružné, fantasy

Som ako milióny ostatných dievčat v mojom veku. Teda, vždy som si to myslela. Až do dňa, keď som spoznala svoje poslanie.
Počujem volania slabých, dotýkam sa obnažených duší a pomáham... zomrieť.
Som sprevádzačka, a pritom jedna z vás. Obyčajná, ustráchaná a
zaľúbená do toho najlepšieho človeka na svete.


Tajomný príbeh študentky, ktorá po prekonaní ťažkej virózy začne počuť volania mŕtvych. Zo začiatku je vystrašená, obáva sa, či netrpí psychickou poruchou, no keď spoznáva Daniela, zisťuje, že všetko môže byť úplne inak, ako našepkáva rozum.
Osud ju pripraví o priateľku, zavedie do kláštora hlboko v tmavých lesoch, postaví zoči-voči smrti a dá jej na vlastnej koži pocítiť, ako chutí bezmocnosť.
Sprevádzačka je kniha plná mystiky, napätia, hľadaní vlastnej podstaty a lásky.
Nemôžeš spasiť svet, ani zachrániť ľudí pred ich osudom. Tvojím poslaním je len pomôcť, aby sa necítili opustení a stratení v hlbokej beznádeji.

Autorka


Miroslava Varáčková žije a tvorí v Trnave. Je vydatá a má dve malé deti.
Píše príbehy pre young aldults (mladých dospelých) a väčšina jej kníh sa radí do žánru fantasy. Je verná novým, originálnym témam. Vo voľnom čase sa venuje svojej rodine, s ktorou často chodí do hôr. Miluje svoje deti, manžela, knihy, turistiku, cestovanie, dobré filmy a rockovú hudbu. Bojí sa hlbokej vody a neznáša faloš.


Knihu som zazrela v knižnici a najprv ma upútala jej obálka, ktorá sa mi veľmi páči, a prečítala som si anotáciu. Prekvapilo ma to, pretože slovensý autori nezvyknú na takéto témy písať.

Nenašla som si v knihe žiadnu postavu, ktorá by mi prirástla k srdcu.
Na hlavnej hrdine som videla niekoľko chýb. Viem, že z toho všetkého čo sa s ňou dialo, že mala vidiny, prihovárali sa jej cudzie hlasy a zmizla jej najlepšia kamarátka musela byť trošku mimo, no niekedy sa mi to nezdalo len trošku.
Unavovali ma jej vnútorné monológy, ktoré sa aj niekoľkoikrát opakovali o tom istom. Tiež ma hnevala jej naivita. Nedoplatila na nič a všetko jej vychádzalo, ale kto by šiel s nejakým chalanom, ktorého raz videl do lesa v jeho aute?? Veď to isté spravila Iva a skončila v Nemecku..
A za všetko sa ospravedlňovala. Keď sa niečo chcem spýtať, nezačnem sa potom ospravedlňovať a hovoriť, tak nemusíš odpovedať prepáč mi....
Druhou hlavnou postavou bol Daniel. S Radkou sa zoznámil v hospici, kde ona praxovala. Skoro na konci knihy je však prezradené, kedy sa videli prvýkrát. (Preto som aj naprv nepochopila, jak on mohol vedieť, kde býva Radka..) U neho ma vytáčalo, že keď sa ho niečo pýtala, tak nikdy nedal jasnú odpoveď.

Pripadal mi ako chlap "pod papučou" a to spolu ešte ani nechodili. Všetko spravil čo Radka potrebovala alebo chcela.
Viem, že to bol dôkaz jeho lásky, ale mne to prišlo také prehnané, spraví všetko, čo mu niekto povie.

Iva bola priateľka Radky, ktorá zmizla s jedným chalanom v nie celkom triezvom stave. Polícia začala po nej robiť pátranie, no našli len mŕtveho chalana, ktorý s ňou odišiel. Preto ju začala hľadať Radka s Danielom.
Tu mi trochu chýbalo, že jej príbeh nebol rozpovedaný, že čo sa vlastne stalo. Boli tam len také dohady.
Aj keď mám ku knihe výhrady, samotná myšlienka sa mi páčila. Nie sú takéto príbehy klasické a prekvapilo ma aj to, že je to z pera Slovenky.
Núti čitateľa zamýšľať sa nad posmrtným životom a samotnou smrťou. Nejde o nejaký zamilovaný románik, kde všetko končí happyendom. Hovorí o láske a pomoci iným, hlavne tým umierajúcim.
Radka a Daniel síce pomáhali až po smrti, no i za života pacientov v hospici, keď sa s nimi rozprávali. Niekedy taká pomoc spraví starým ľuďom najlepšie.Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť