Preskočiť na hlavný obsah

Sprevádzačka - Miroslava Varáčková

Názov : Sprevádzačka
Autor : Miroslava Varáčková
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania : 2011
Počet strán : 238
Väzba: tvrdá
Žáner: Dobrodružné, fantasy

Som ako milióny ostatných dievčat v mojom veku. Teda, vždy som si to myslela. Až do dňa, keď som spoznala svoje poslanie.
Počujem volania slabých, dotýkam sa obnažených duší a pomáham... zomrieť.
Som sprevádzačka, a pritom jedna z vás. Obyčajná, ustráchaná a
zaľúbená do toho najlepšieho človeka na svete.


Tajomný príbeh študentky, ktorá po prekonaní ťažkej virózy začne počuť volania mŕtvych. Zo začiatku je vystrašená, obáva sa, či netrpí psychickou poruchou, no keď spoznáva Daniela, zisťuje, že všetko môže byť úplne inak, ako našepkáva rozum.
Osud ju pripraví o priateľku, zavedie do kláštora hlboko v tmavých lesoch, postaví zoči-voči smrti a dá jej na vlastnej koži pocítiť, ako chutí bezmocnosť.
Sprevádzačka je kniha plná mystiky, napätia, hľadaní vlastnej podstaty a lásky.
Nemôžeš spasiť svet, ani zachrániť ľudí pred ich osudom. Tvojím poslaním je len pomôcť, aby sa necítili opustení a stratení v hlbokej beznádeji.

Autorka


Miroslava Varáčková žije a tvorí v Trnave. Je vydatá a má dve malé deti.
Píše príbehy pre young aldults (mladých dospelých) a väčšina jej kníh sa radí do žánru fantasy. Je verná novým, originálnym témam. Vo voľnom čase sa venuje svojej rodine, s ktorou často chodí do hôr. Miluje svoje deti, manžela, knihy, turistiku, cestovanie, dobré filmy a rockovú hudbu. Bojí sa hlbokej vody a neznáša faloš.


Knihu som zazrela v knižnici a najprv ma upútala jej obálka, ktorá sa mi veľmi páči, a prečítala som si anotáciu. Prekvapilo ma to, pretože slovensý autori nezvyknú na takéto témy písať.

Nenašla som si v knihe žiadnu postavu, ktorá by mi prirástla k srdcu.
Na hlavnej hrdine som videla niekoľko chýb. Viem, že z toho všetkého čo sa s ňou dialo, že mala vidiny, prihovárali sa jej cudzie hlasy a zmizla jej najlepšia kamarátka musela byť trošku mimo, no niekedy sa mi to nezdalo len trošku.
Unavovali ma jej vnútorné monológy, ktoré sa aj niekoľkoikrát opakovali o tom istom. Tiež ma hnevala jej naivita. Nedoplatila na nič a všetko jej vychádzalo, ale kto by šiel s nejakým chalanom, ktorého raz videl do lesa v jeho aute?? Veď to isté spravila Iva a skončila v Nemecku..
A za všetko sa ospravedlňovala. Keď sa niečo chcem spýtať, nezačnem sa potom ospravedlňovať a hovoriť, tak nemusíš odpovedať prepáč mi....
Druhou hlavnou postavou bol Daniel. S Radkou sa zoznámil v hospici, kde ona praxovala. Skoro na konci knihy je však prezradené, kedy sa videli prvýkrát. (Preto som aj naprv nepochopila, jak on mohol vedieť, kde býva Radka..) U neho ma vytáčalo, že keď sa ho niečo pýtala, tak nikdy nedal jasnú odpoveď.

Pripadal mi ako chlap "pod papučou" a to spolu ešte ani nechodili. Všetko spravil čo Radka potrebovala alebo chcela.
Viem, že to bol dôkaz jeho lásky, ale mne to prišlo také prehnané, spraví všetko, čo mu niekto povie.

Iva bola priateľka Radky, ktorá zmizla s jedným chalanom v nie celkom triezvom stave. Polícia začala po nej robiť pátranie, no našli len mŕtveho chalana, ktorý s ňou odišiel. Preto ju začala hľadať Radka s Danielom.
Tu mi trochu chýbalo, že jej príbeh nebol rozpovedaný, že čo sa vlastne stalo. Boli tam len také dohady.
Aj keď mám ku knihe výhrady, samotná myšlienka sa mi páčila. Nie sú takéto príbehy klasické a prekvapilo ma aj to, že je to z pera Slovenky.
Núti čitateľa zamýšľať sa nad posmrtným životom a samotnou smrťou. Nejde o nejaký zamilovaný románik, kde všetko končí happyendom. Hovorí o láske a pomoci iným, hlavne tým umierajúcim.
Radka a Daniel síce pomáhali až po smrti, no i za života pacientov v hospici, keď sa s nimi rozprávali. Niekedy taká pomoc spraví starým ľuďom najlepšie.Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …