Preskočiť na hlavný obsah

Poviedky Jozega Gregora Tajovského
Jozef Gregor Tajovský patrí medzi najznámejších slovenských autorov. V jeho tvorbe nájdete prózu i divadelné hry..

Ja som od neho za minulý týždeň musela prečítať do školy 4 poviedky.


Horký chlieb 
Mamka Pôstková 
Na chlieb 
Apoliena Horký chlieb 


Téma:
Príbeh ženy- chudobnej vdovy a jej veľkej lásky ku svojim deťom,
pre ktoré sa dokáže úplne obetovať.


Táto poviedka sa mi zo všetkých troch páčila najviac. Nehovorím, že som z nej padala na zadok, pretože ja veľmi nie som na poviedky. Radšej mám román, v ktorom sa viac toho deje a viem si k postavám spraviť nejaký vzťah. 

Pri týchto "starších" slovenských autoroch si už pomaly zvykám na to, že celé ich príbehy sa odohrávajú na dedine. Hovoria o obyčajných ľuďoch a ich trápení. Mara Turjanka bola tiež obyčajnou dedinčankou, ktorá sa snažila, čo najlepšie postarať o svoje deti. Chcela im nahradiť teplo aj ich otca, ktorý sa smrteľne zranil a zomrel. Pri tom všetkom však zabúdala na seba a spôsobila sebe problém..Mamka PôstkováTéma:
príbeh, mamky Pôstkovej, ktorá mala ťažký život, jej muž bol pijan, nechcelo sa mu pravovať, Z ich syna sa stal tiež pijan. Po smrti otca vyhodil matku z domu, Zarábala si pečením chleba a ešte pamáhala neveste živiť deti. Spláca malú dlžobu banke a na jar predala perinu, aby mohla pôžičku splatiť a zomrieť.

V tejto poviedke autor zase vraví o zlom živote chudobnej ženy, ktorá vo svojom živote bojuje s viacerými problémami. Vôbec mi nie sú blízke takéto problémy a ich riešenia. Teraz, keď je iná doba, všetko je iné, neviem si predstaviť taký život. Občas sa tam nachádzali ešte aj také slová, ktoré som v živote nepočula. 


Na chlieb Téma:
z práce prepustený robotník si pýta v Ľudovej banke pôžičku, aby mohol hladujúcim deťom kúpiť chlieb. Dej sa odohráva v období hospodárskej krízy.


Ďalší príbeh z chudoby. Tentokrát ide o otca rodiny, ktorý dlhší čas nepracoval kvôli zdravotným problémom. Teraz však nemajú na jedlo, preto prosí v banke o pôžičku. V tejto poviedke sa autor aj smeje tým bankárom, ktorí si mysleli, že spravili výnimočný skutok, keď jednému človeku dali peniaze a je stovka ďalších, ktorí žijú tak isto zle. 


ApolienaTéma: 
Hluchota slúžky Apolieny, ktorú zbil vlastný otec - alkoholik.


Príbeh, ktorý rozpráva jeden z učňov, ktorý poznal Apolienu, hovorí o živote tohto dievčaťa. Do rodiny im prišla, aby pomáhala s novonarodeným dieťaťom pána a pani majstrovej. Posmievali sa jej za to, že je hluchá a všetko jej trvá dlhšie. Raz však k nim prišla jej matka a dozvedeli sa prečo je Apoliena hluchá. 
Tento príbeh je smutný no zároveň aj pekný. Bolo mi ľúto, že som sa nedozvedela, čo bolo s Apolienou ďalej. Jej príbeh tam končí tým, že od rodiny odišla, lebo potrebovali slúžku, ktorá by sa s malým chlapcom rozprávala. 


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Poviedky som prečítala, lebo som musela. Sama by som sa do nich nepustila. Všetky sú skoro o tom istom, ale v niečom aj iné. Autor sa snaží čitateľom odhaliť obyčajní život obyčajných ľudí, ktorí žili. Je to aj príjemné čítanie, no kvôli niektorých výrazom je potrebné si niektoré vety prečítať aj viackrát. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…