Preskočiť na hlavný obsah

Poviedky Jozega Gregora Tajovského
Jozef Gregor Tajovský patrí medzi najznámejších slovenských autorov. V jeho tvorbe nájdete prózu i divadelné hry..

Ja som od neho za minulý týždeň musela prečítať do školy 4 poviedky.


Horký chlieb 
Mamka Pôstková 
Na chlieb 
Apoliena Horký chlieb 


Téma:
Príbeh ženy- chudobnej vdovy a jej veľkej lásky ku svojim deťom,
pre ktoré sa dokáže úplne obetovať.


Táto poviedka sa mi zo všetkých troch páčila najviac. Nehovorím, že som z nej padala na zadok, pretože ja veľmi nie som na poviedky. Radšej mám román, v ktorom sa viac toho deje a viem si k postavám spraviť nejaký vzťah. 

Pri týchto "starších" slovenských autoroch si už pomaly zvykám na to, že celé ich príbehy sa odohrávajú na dedine. Hovoria o obyčajných ľuďoch a ich trápení. Mara Turjanka bola tiež obyčajnou dedinčankou, ktorá sa snažila, čo najlepšie postarať o svoje deti. Chcela im nahradiť teplo aj ich otca, ktorý sa smrteľne zranil a zomrel. Pri tom všetkom však zabúdala na seba a spôsobila sebe problém..Mamka PôstkováTéma:
príbeh, mamky Pôstkovej, ktorá mala ťažký život, jej muž bol pijan, nechcelo sa mu pravovať, Z ich syna sa stal tiež pijan. Po smrti otca vyhodil matku z domu, Zarábala si pečením chleba a ešte pamáhala neveste živiť deti. Spláca malú dlžobu banke a na jar predala perinu, aby mohla pôžičku splatiť a zomrieť.

V tejto poviedke autor zase vraví o zlom živote chudobnej ženy, ktorá vo svojom živote bojuje s viacerými problémami. Vôbec mi nie sú blízke takéto problémy a ich riešenia. Teraz, keď je iná doba, všetko je iné, neviem si predstaviť taký život. Občas sa tam nachádzali ešte aj také slová, ktoré som v živote nepočula. 


Na chlieb Téma:
z práce prepustený robotník si pýta v Ľudovej banke pôžičku, aby mohol hladujúcim deťom kúpiť chlieb. Dej sa odohráva v období hospodárskej krízy.


Ďalší príbeh z chudoby. Tentokrát ide o otca rodiny, ktorý dlhší čas nepracoval kvôli zdravotným problémom. Teraz však nemajú na jedlo, preto prosí v banke o pôžičku. V tejto poviedke sa autor aj smeje tým bankárom, ktorí si mysleli, že spravili výnimočný skutok, keď jednému človeku dali peniaze a je stovka ďalších, ktorí žijú tak isto zle. 


ApolienaTéma: 
Hluchota slúžky Apolieny, ktorú zbil vlastný otec - alkoholik.


Príbeh, ktorý rozpráva jeden z učňov, ktorý poznal Apolienu, hovorí o živote tohto dievčaťa. Do rodiny im prišla, aby pomáhala s novonarodeným dieťaťom pána a pani majstrovej. Posmievali sa jej za to, že je hluchá a všetko jej trvá dlhšie. Raz však k nim prišla jej matka a dozvedeli sa prečo je Apoliena hluchá. 
Tento príbeh je smutný no zároveň aj pekný. Bolo mi ľúto, že som sa nedozvedela, čo bolo s Apolienou ďalej. Jej príbeh tam končí tým, že od rodiny odišla, lebo potrebovali slúžku, ktorá by sa s malým chlapcom rozprávala. 


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Poviedky som prečítala, lebo som musela. Sama by som sa do nich nepustila. Všetky sú skoro o tom istom, ale v niečom aj iné. Autor sa snaží čitateľom odhaliť obyčajní život obyčajných ľudí, ktorí žili. Je to aj príjemné čítanie, no kvôli niektorých výrazom je potrebné si niektoré vety prečítať aj viackrát. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť