Preskočiť na hlavný obsah

Poviedky Jozega Gregora Tajovského
Jozef Gregor Tajovský patrí medzi najznámejších slovenských autorov. V jeho tvorbe nájdete prózu i divadelné hry..

Ja som od neho za minulý týždeň musela prečítať do školy 4 poviedky.


Horký chlieb 
Mamka Pôstková 
Na chlieb 
Apoliena Horký chlieb 


Téma:
Príbeh ženy- chudobnej vdovy a jej veľkej lásky ku svojim deťom,
pre ktoré sa dokáže úplne obetovať.


Táto poviedka sa mi zo všetkých troch páčila najviac. Nehovorím, že som z nej padala na zadok, pretože ja veľmi nie som na poviedky. Radšej mám román, v ktorom sa viac toho deje a viem si k postavám spraviť nejaký vzťah. 

Pri týchto "starších" slovenských autoroch si už pomaly zvykám na to, že celé ich príbehy sa odohrávajú na dedine. Hovoria o obyčajných ľuďoch a ich trápení. Mara Turjanka bola tiež obyčajnou dedinčankou, ktorá sa snažila, čo najlepšie postarať o svoje deti. Chcela im nahradiť teplo aj ich otca, ktorý sa smrteľne zranil a zomrel. Pri tom všetkom však zabúdala na seba a spôsobila sebe problém..Mamka PôstkováTéma:
príbeh, mamky Pôstkovej, ktorá mala ťažký život, jej muž bol pijan, nechcelo sa mu pravovať, Z ich syna sa stal tiež pijan. Po smrti otca vyhodil matku z domu, Zarábala si pečením chleba a ešte pamáhala neveste živiť deti. Spláca malú dlžobu banke a na jar predala perinu, aby mohla pôžičku splatiť a zomrieť.

V tejto poviedke autor zase vraví o zlom živote chudobnej ženy, ktorá vo svojom živote bojuje s viacerými problémami. Vôbec mi nie sú blízke takéto problémy a ich riešenia. Teraz, keď je iná doba, všetko je iné, neviem si predstaviť taký život. Občas sa tam nachádzali ešte aj také slová, ktoré som v živote nepočula. 


Na chlieb Téma:
z práce prepustený robotník si pýta v Ľudovej banke pôžičku, aby mohol hladujúcim deťom kúpiť chlieb. Dej sa odohráva v období hospodárskej krízy.


Ďalší príbeh z chudoby. Tentokrát ide o otca rodiny, ktorý dlhší čas nepracoval kvôli zdravotným problémom. Teraz však nemajú na jedlo, preto prosí v banke o pôžičku. V tejto poviedke sa autor aj smeje tým bankárom, ktorí si mysleli, že spravili výnimočný skutok, keď jednému človeku dali peniaze a je stovka ďalších, ktorí žijú tak isto zle. 


ApolienaTéma: 
Hluchota slúžky Apolieny, ktorú zbil vlastný otec - alkoholik.


Príbeh, ktorý rozpráva jeden z učňov, ktorý poznal Apolienu, hovorí o živote tohto dievčaťa. Do rodiny im prišla, aby pomáhala s novonarodeným dieťaťom pána a pani majstrovej. Posmievali sa jej za to, že je hluchá a všetko jej trvá dlhšie. Raz však k nim prišla jej matka a dozvedeli sa prečo je Apoliena hluchá. 
Tento príbeh je smutný no zároveň aj pekný. Bolo mi ľúto, že som sa nedozvedela, čo bolo s Apolienou ďalej. Jej príbeh tam končí tým, že od rodiny odišla, lebo potrebovali slúžku, ktorá by sa s malým chlapcom rozprávala. 


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Poviedky som prečítala, lebo som musela. Sama by som sa do nich nepustila. Všetky sú skoro o tom istom, ale v niečom aj iné. Autor sa snaží čitateľom odhaliť obyčajní život obyčajných ľudí, ktorí žili. Je to aj príjemné čítanie, no kvôli niektorých výrazom je potrebné si niektoré vety prečítať aj viackrát. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …