Preskočiť na hlavný obsah

Moje sladké šestnáste storočie - Rachel Harrisová

Názov : Moje sladké šestnáste storočieOrigin. názov : My super Sweet Sixteenth CenturyAutor : Rachel Harrisová
Preklad : Lenka Loncová
Vydavateľstvo: CooBoo
Rok vydania : 2013
Počet strán : 272
Väzba: pevná väzba
Žáver : Román pre dievčatá

Cat Crawfordová má o pár dní osláviť svoje sladké šestnáste narodeniny. Avšak to posledné, čo si Cat praje, je extravagantná narodeninová oslava organizovaná jej temperamentnou nevlastnou matkou. Aspoň malou útechou je pre ňu plánovaný rodinný výlet do magickej Florencie. A keď ju pri prehliadke tohto úžasného mesta zavedie zvedavosť do cigánskeho stanu, ocitne sa priamo… v renesančnej Florencii.Obálka knihy na mňa pôsobí presladene, ale pasuje to k názvu- Moje sladké šestnáste storočie. Všetko tam bolo krásne a sladké.

Hlavná postava Cat neznáša všetko, čo robí jej nastávajúca budúca matka. Chce jej spraviť velikú oslavu jej šestnástych narodenín spolu s viacerými prominentnými hosťami a MTV. Cat to nechce a preto je nahnevaná na ňu a čiastočne i na otca. 
Ako odškodné za nechcenú oslavu cestujú do prekrásneho Talianska- Florencie. Cat miluje všetko, čo súvisí s umením. Vyberie sa na prehliadku mesta sama. Má posledných 30 minút, aby sa vrátila domov. No jej plány sa zmenia vďaka veštici, ktorá ju zavedie do minulosti. Cat sa ocitne v renesačnej Florencii. Spoznáva sa so svojou praprapra..rodinou. Chce sa vrátiť domov i keď má prečo zostať aj v minulosti. Na to, aby sa však mohla dostať domov musí mať lekciu....


Knihu som dostala pod stromček od priateľa. Veľakrát som mu ju v kníhkupectve ukazovala, tak si zrejme zapamätal, že som ju chcela. 
Hlavným dôvodom, prečo som si ju chcela prečítať bolo zrovna 16. storočie a tiež, že dej sa odohráva v Taliansku. Plus je k tomu pridaná romantika. 

Cat ako postava mi bola sympatická. Síce si nechcela spočiatku k sebe pustiť žiadnych ľudí a javila sa ako nekamarátsky typ, stačilo aby zažila dobrodružstvo a všetko sa zmenilo. Trošku mi na nej vadila jej precitlivenosť. Tú však mala len v histórii, keď bol dej v súčastnosti, bola v pohode. Ešte sa dosť podceňovala. Bolo to zapríčinené tým, že sa veľmi porovnávala s druhými a všetko sa snažila spraviť na 100%. 

Páčil sa mi na nej vzťah k umeniu. Nebolo to len rozmaznané decko slávneho otecka a mamičky ( aj keď také darčeky, čo si ona vypýtala by mi nikdy rodičia nekúpili :D ). V knihe bolo spomenutých viacero známych umelcov renesančnej doby. Ich najznámejšie diela sú známe dodnes. 

Mohlo by to byť zaujímavé sa ocitnúť na jeden deň v inej dobe. Potom by to asi tak vyzeralo ako u Cat. Keď si nedávala pozor, čo rozpráva a čo robí. Tie časti boli humorné, ale keď sa už neviem koľko dlho mýlila, začalo ma to nudiť. 

Kto má chuť na niečo romantické, oddychové a že sa chce dozvedieť niečo o renesancii no veľa sa toho až tak nedozvie, môže kludne siahnuť po MOJE SLADKÉ ŠESTNÁSTE STOROČIE.Komentáre

  1. Knižka už čaká doma, tak som zvedavá ako pochodí u mňa :) všade počujem, že je to dobrá kniha, no nedá sa od nej veľa čakať, tak uvidím.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…