Preskočiť na hlavný obsah

Temný rytier - Candice Proctorová

Názov : Temný rytier
Originál. názov : The Last Knight
Autor : Candice Proctorová
Preklad : Eleonóra Vallová
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ
Rok vydania : 2011
Počet strán : 312
Väzba: pevná väzba
Žáner: historický román

Historická romanca populárnej autorky, v ktorej sa pôsobivo spája ľúbostný príbeh, napätie a dobrodružstvo. Krásna, bystrá a odvážna Attika d´Alérion je odhodlaná urobiť čokoľvek, aby ochránila milovaného brata Stephena, ktorý vstúpil do služieb kráľa Henricha II. Keď sa náhodou dozvie, že proti kráľovi sa chystá sprisahanie, rozhodne sa brata pred zradou varovať a vydá sa na nebezpečnú cestu...

Candice Proctorová je autorkou romantických príbehov zasadených do doby 19. storočia. S ohľadom na svoje bohaté zážitky z rôznych kútov sveta, kedy žila v Španielsku, Grécku, Francúzsku, Anglicku, Jordánsku, Austrálii a teraz v USA, sú jej hrdinovia rôznorodí a prostredie jej románov vierohodne popísané. Candice Proctor píše inteligentným spôsobom, jej knižky majú všetko, čo sa dá od romantickej a oddychovej literatúry očakávať, tj krásny príbeh, erotické napätie medzi hrdinami, správnu dávku humoru a šťastný koniec.
Rodená Američanka Candice Proctorova presídlila do Austrálie a našla tu nový domov v malebnom meste Adelaide. Je vydatá a má dve dcéry. Vzdelaním je doktorka histórie a pôvodne sa venovala archeológii.
pseudonymy :Steven Graham, Steven Harris alebo C. S. Harris.


Attika je mladá žena, ktorej chystajú svadbu s 13 ročným Fulkom. V jeden večer na hrad donesú cudzinca, na korého sa chystá zubatá. Attika sa o neho stará a cudzinec jej prezradí o vzbure, ktorá sa chystá na Henricha. Attika neváha a vyberie sa za svojím strýkom, aby varoval jej brata Stephena, ktorý je Henrichov rytier. Po ceste ju však napadnú a jej spoločník je zranený. Tajuplný rytier Damion ich zachráni a sľúbi pomoc Attike na ceste k jej strýkovi. Po ich príchode všetko naberá iný spád. Kto je zradca a kto oddaný? Podarí sa Attike varovať brata? Je vôbec i on tým za koho ho pokladá?

Candice Proctorová patrí medzi moje obľúbené autorky historických románov. Preto som sa na túto knihu veľmi tešila. Vôbec som sa nebála nejakého sklamania alebo nudy.

Stredovek, hrady, rytieri, križiacke výpravy, boje o územia a hrady...toto všetko ma vždy veľmi zaujímalo a bavilo ma o takom počúvať alebo čítať. Keby sa mám vrátiť do histórie, určite by to bolo toto obdovie. Bolo síce príšerné a temné, ale určite zaujímavé a fascinujúce.
Dej príbehu sa odohráva práve v tomto období.V knihe nešlo len o romantickú zápletku, ako to býva vo väčšine historických románov. A to práve mám na tejto autorke rada. Nepracuje len na príbehu dvoch postáv, ale dokonale opisuje prostredie, dáva do príbehu dinamickosť, dobrodružstvo a každú postavu má do detailov prepracovanú. Tiež nejde len o fikciu, ale mnoho vecí je takých, čo sa skutočne stali.

Attika ,hlavná hrdinka príbehu, bola veľmi odvážna, milovala svoju rodinu a chcela byť dobrou dcérou. Nebola však dokonalá. Aj ona mala pochybnosti. Nevedela, či sa má rozhodovať podľa srdca alebo rozumu. Veľakrát sa aj bála, že čo svojím rozhodnutím spôsobí.

Damion ,oddaný rytier, nevedel, čo je milovať a bránil sa citom k iným. Najprv bol aj chamtivý, lebo šiel za cieľom, ktorý si zaumienil. Po čase zistil, že nie je všetko sláva a je aj niečo hodnotnejšie. Naučil sa milovať, bál sa a aj to priznal.

Obe tieto postavy sa počas celej knihy rozvíjali. Neboli rovnaké na začiatku a na konci knihy.  Celé ich spoločné putovanie mi prišlo ako veľké dobrodružstvo. Ich dialógy mi neprišli suché, ako v iných knihách býva.

Nemám nič, čo by som knihe vytkla. Mne sa páčila veľmi.Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …