Preskočiť na hlavný obsah

Ochrankyňa - Nata Sabová

Anotácia a môj názor na staršie knihyNázov : Ochrankyňa
Autor : Nata Sabová
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania : 2011
Počet strán : 310
Väzba: pevná
Žáner: Mysteriózny román

Kto som?
Som niekto, kto nad vami bdie, kto vás chráni, som váš anjel strážny. Keby nebolo takých, ako som ja, nebolo by mladým ženám pomoci. Ale nebojte sa, som tu a zostanem pri vás dovtedy, kým sa tí, ktorí vám ubližujú, budú pohybovať medzi vami.


Len pred krátkym časom ju v Amerike poznali pod falošným menom Kate. Teraz prichádza na Slovensko s novou identitou študentky gymnázia Kristíny. Čo ju sem priviedlo? Jedna z mnohých vízií, ktorými sa celý život riadi. Ide vždy tam, kam ju nasmerujú, hoci i na druhý koniec sveta. Prečo? Aby splnila poslanie, ktoré už po tisíce rokov plnia  členky jej rasy. Pretože ona je Praes, Ochrankyňa, a jej úlohou je chrániť ľudí pred Hauriami. Ibaže Kity netuší, že spnenie ďalšieho poslania nie je to jediné, čo ju na Slovensku čaká. Jej srdce sa bude musieť podrobiť neľahkej skúške, keď sa zamiluje do Patrika, príťažlivého študenta psychológie, ktorý prišiel nevedno odkiaľ. Situáciu komplikujú aj ďalší muži, ktorých minulosť je takisto nejasná. Jeden z nich je práve ten, ktorého hľadá, aby ho zastavila skôr, kým niekoho pripraví o život. Ale ktorý?


O spisovateľke Sabovej som sa dozvedela až keď vyšla jej kniha Hry o lásku cez letné prázdniny. Práve to, že som ju nepoznalo ma lákalo, nech si od nej niečo prečítam. Preto keď som v nižnici zbadala jej knihu Ochrankyňa, neváhala som a požičala som si ju. Bola som na knihu zvedavá, pretože som počula aj dobré aj zlé ohlasy.

Knihu som prečítatala dosť rýchlo, lebo je písaná pútavo a nenudí čitateľa. Málotorá slovenská spisovateľka sa púšťa do písania takéhoto žánru. Väčšinou píšu reálne ľúbostné romány alebo sú ešte obľúbené detektívky.Hlavná postava Kity je Praes. Preas znamená čarodejnica. Ich úlohou bolo chrániť ľudí pred Hauriosmi. Hauriosi boli zlí démoni, ktorí z mladých žien vyciciavali energiu, až ich úplne zabili.

Kity má víziu, ktorá ju zavedie do Trnavi na Slovensko. Je z toho dosť prekvapená, lebo sa nestáva, že by ich posielali do Európy. Nastupuje ako študentka do gymnázia, kde sa spoznáva s Ivou, Marcelom, Andrejom a neskôr aj s Patrikom. Jej úlohou je však dolapiť Hauriosa. Nie je to však také jednoduché ako inokedy. Má totiž až 4 podozrivých. Na to aby zistila, ktorí z nich to je musí spraviť sebaobetovanie. Zistenie je však šokujúce....


Hlavná postava Kity mi bola sympatická. Nebola namyslená a správala sa normálne. Síce si neviem predstaviť ako sa za 2 týždne naučila spisovne po slovensky, keď to nevie ani mnoho rodených Slovákov. Asi to bude tým, že bola nadprirodzená.. Trošku ma prekvapilo, že keď bola taká tajnostkárka ( lebo musela) a dávala si obrovitánsky pozor, predsa hneď Patrikovi začala dôverovať. Aj keď si nemohla byť na 100% istá, aký v skutočnosti je. Mala som na nej rada aj jej citlivosť. Nebola to nejaká citlivka, ktorú všetko zobralo a revala. To nie. Ale tak zdravo citlivá a vnímavá.


Patrika som na začiatku nemala rada. Zas to bol niekto úžasný, krásny, perfektný, každá ho chcela ( samozrejme, že Kity najprv nie ), no proste pán Dokonalý a takých nemusím. V tomto mi to strašne pripomínalo Twilight ságu. Možno sa ňou autorka trochu inšpirovala.

Podobnosť s Twilight:
 • prostredie zoznámenia škola,
 • Patrik taký dokonalý ako Edward,
 • jeho rodina, aj keď boli zabijaci nenaberali energiu od ľudí, tak aby ich zabili, ale brali im ich zlé spomienky a upokojovali ich, tým dobýjali aj svoju energiu...tak isto aj v Twilight živili sa zvieracou krvou, nie ľudskou
 • Premáhanie aby nezabili svoje "milované" keď zacítili ich vôňu auri...TW- vôňu krvi
Tieto podobnosti tam boli najviac viditeľné. No ale ešte k Patrikovi. Aj keď som ho na začiatku nemusela, postupne som si na neho zvykala a prijímala som aký je a nebol až taký strašný..

Časť knihy, ktorá sa mi najviac páčila bol súd. Asi preto, že som sa vtedy toho najviac dozvedela a bola som  v takom kŕči, ako to celé dopadne.

Na záver

Kniha je dobrá, pútavá, niečim nová, nie sú v nej nudné dialógy ani opisy. Mne ju však kazila podobnosť s Twilight.

Komentáre

 1. Mne sa kniha veľmi páčila, bola to moja prvá kniha od autorky. Každopádne, ja som tam tú podobnosť toľko nevidela, hlavne to miesto stretnutia - škola. Vieš v koľkých knihách niečo také je?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak aj u mňa je to od autorky prvá kniha a rada si prečítam ďalšie. A čítam knihy, viem v koľkých sa tak stretnú, no tu to bolo tak isto že s celou rodinou skoro zoznámila a hneď prvý pocit, keď ho uvidela že wau... Ja nehovorím, že to bolo kvôli tomu horšie. Čítala som aj viac podobné. Proste sa mi to tam tak bilo. :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť