Preskočiť na hlavný obsah

Nástroje smrteľníkov - Mesto popola - Cassandra Clare


Názov : Nástroje smrteľníkov - Mesto popola
Origin. názov: City of Ashes
Autor : Cassandra Clare
Preklad: Otakar Kořínek
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania : 2013
Počet strán : 408
Väzba: tvrdá
Žáner: Sci-fi, fantasy

Druhé pokračovanie úspešnej ságy Nástroje smrteľníkov.

Clary si želá, aby sa jej život vrátil do normálnych koľají. Ale čo je normálne, keď je Tieňolovkyňou vraždiacou démonov, jej mama leží v kóme vyvolanej čarami a zrazu všade naokolo vidí Dolnosveťanov, ako sú vlkolaci, upíri či víly? Keby nechala tento svet za sebou, mohla by sa venovať svojmu skutočnému priateľovi Simonovi. Tieňolovci sa jej však nechcú vzdať – hlavne jej nádherne neznesiteľný brat Jace. Aby Clary zachránila svoju mamu, musí sa spojiť s nebezpečným Tieňolovcom Valentinom, ktorý je pravdepodobne šialený, určite nebezpečný a navyše je to jej otec.

V New Yorku sa však dejú zvláštne veci. Niekto vraždí deti Dolnosveťanov. Je aj za týmto Valentine? A ak áno, o čo mu vlastne ide? Keď zmizne aj druhý z Nástrojov smrteľníkov – Meč smrteľníkov – prichádza desivá Inkvizítorka, aby si posvietila na Jacea. Ako ho má Clary zachrániť?


Cassandra Clare (1973) sa narodila v Teheráne americkým rodičom a detstvo strávila na cestách po celom svete. Pravých kamarátov objavila v knihách, ktoré so sebou všade brávala. Po univerzite pracovala v rôznych bulvárnych časopisoch, kde písala o cestách Brada Pitta a Angeliny Jolie, či o katastrofickom šatníku Britney Spears.
Mesto kostí, prvú knihu zo série Nástroje smrteľníkov, začala písať v roku 2004. Pôvodná trilógia sa po úspechu prvej knihy rozrástla na šesťdielnu sériu (Mesto kostí, Mesto popola, Mesto skla, Mesto padlých anjelov, Mesto stratených duší a Mesto nebeského ohňa).
Cassandra Clare obohatila svet Tieňolovcov o trilógiu Pekelné stroje (Mechanický anjel – SLOVART 2013, Mechanický princ a Mechanická princezná), ktorá sa odohráva vo viktoriánskom Londýne.


Na čítanie tejto knihy som sa veľmi nenáhlila. Mala som viaceré obavy. Jednotka ma na 100% nepresvedčila, preto som nevedela, čo mám čakať od dvojky. Jej čítanie som si stále odladala, no už som si povedala, že to MUSÍM prečítať...

Knihu som mala požičanú z knižnice, čo ma dosť prekvapilo, že som tam našla takúto knihu.
Knižnica v mojom meste je na nízkej úrovni, preto tu nie je veľa dobrých kníh.

To prečo som knihe veľmi neverila, pramenilo aj z tvrdení od brata. On si síce sťažoval na 4 a 5, že je to už zbytočné a veľmi prešpekulované a nelogické, no vo mne sa z toho vytvoril strach, že čo má čaká v dvojke.
Clary sa mi rovnako ako v jednotke páčila. Niekedy mi liezla na nervy s tým, že prene nevedela, čo k druhým cíti, ale brala som to ta, že zo všetkého je zmätená. Nemám veľmi rada, keď z hlavnej postavy spravia hneď mega úžasnú bojovníčku, ktorá ani na tréningy nechodila a nemá žiadne skúsenosti a zrazu dostane dar a je jedna z najmocnejších. Takéto mala aj Clary, lebo vedela kresliť a vymýšlať nové runy. No tým, že robila aj chyby a nebola úplne dokonalá, nesprávala sa z toho namyslene , mi to vlastne ani nevadilo. Skôr mi to prišlo, že si to zaslúži.

Ďalšou významnou postavou v knihe je samozrejme Jace. Tak s týmto som už problémy mala, pretože mi nenormálne liezol na nervy. Bol strašne arogantný a do všetkých si dovoloval, keby ho stretnem, tak mu takú vrazím, že by sa z toho chlapec nespamätal. Je pravda, že občas bol smiešny, no mnoho odporných poznámok smeroval na Simona, čo ma štvalo. Simona som si počas tejto knihy veľmi obľúbila a stal sa mojou obľúbenou postavou. Oproti jednotke sa dosť zmenil. Akoby dospel. Bolo mi lúto, že sa k nemu niekedy správali hnusne, pritom on nikoho nijak neurážal...
Čo sa týka Aleca a Isabelle, tých som ani veľmi neregistrovala. No áno vedela som, že tam sú, aj sa do všetkého zapájali, len mňa nezaujímali, čo sa s nimi deje.

Troška mi vadilo, že pri tom ako niekto zbadal Valentina, hneď ho autorka začala opisovať. A tak tam bolo aj viacero jeho popisov úplne zbytočných. Zdalo sa mi však, že je to omnoho lepšie a pútavejšie napísané. Mala som väčšiu potrebu sa ku knihe vracať. Dialógy boli v pohode, až na tie Jacea a Simona, ktoré boli stále o tom istom a to, že si liezli do vlasov...Dúfam, že autorka do trojky dá viac akcie ako opisov.


Komentáre

  1. Moc si chci tuto sérii přečíst. =)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Mne sa táto kniha páčila z troch dielov páčila najviac, bola perfektná. Ale trojka je tesne za ňou :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…