Preskočiť na hlavný obsah

Nástroje smrteľníkov - Mesto popola - Cassandra Clare


Názov : Nástroje smrteľníkov - Mesto popola
Origin. názov: City of Ashes
Autor : Cassandra Clare
Preklad: Otakar Kořínek
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania : 2013
Počet strán : 408
Väzba: tvrdá
Žáner: Sci-fi, fantasy

Druhé pokračovanie úspešnej ságy Nástroje smrteľníkov.

Clary si želá, aby sa jej život vrátil do normálnych koľají. Ale čo je normálne, keď je Tieňolovkyňou vraždiacou démonov, jej mama leží v kóme vyvolanej čarami a zrazu všade naokolo vidí Dolnosveťanov, ako sú vlkolaci, upíri či víly? Keby nechala tento svet za sebou, mohla by sa venovať svojmu skutočnému priateľovi Simonovi. Tieňolovci sa jej však nechcú vzdať – hlavne jej nádherne neznesiteľný brat Jace. Aby Clary zachránila svoju mamu, musí sa spojiť s nebezpečným Tieňolovcom Valentinom, ktorý je pravdepodobne šialený, určite nebezpečný a navyše je to jej otec.

V New Yorku sa však dejú zvláštne veci. Niekto vraždí deti Dolnosveťanov. Je aj za týmto Valentine? A ak áno, o čo mu vlastne ide? Keď zmizne aj druhý z Nástrojov smrteľníkov – Meč smrteľníkov – prichádza desivá Inkvizítorka, aby si posvietila na Jacea. Ako ho má Clary zachrániť?


Cassandra Clare (1973) sa narodila v Teheráne americkým rodičom a detstvo strávila na cestách po celom svete. Pravých kamarátov objavila v knihách, ktoré so sebou všade brávala. Po univerzite pracovala v rôznych bulvárnych časopisoch, kde písala o cestách Brada Pitta a Angeliny Jolie, či o katastrofickom šatníku Britney Spears.
Mesto kostí, prvú knihu zo série Nástroje smrteľníkov, začala písať v roku 2004. Pôvodná trilógia sa po úspechu prvej knihy rozrástla na šesťdielnu sériu (Mesto kostí, Mesto popola, Mesto skla, Mesto padlých anjelov, Mesto stratených duší a Mesto nebeského ohňa).
Cassandra Clare obohatila svet Tieňolovcov o trilógiu Pekelné stroje (Mechanický anjel – SLOVART 2013, Mechanický princ a Mechanická princezná), ktorá sa odohráva vo viktoriánskom Londýne.


Na čítanie tejto knihy som sa veľmi nenáhlila. Mala som viaceré obavy. Jednotka ma na 100% nepresvedčila, preto som nevedela, čo mám čakať od dvojky. Jej čítanie som si stále odladala, no už som si povedala, že to MUSÍM prečítať...

Knihu som mala požičanú z knižnice, čo ma dosť prekvapilo, že som tam našla takúto knihu.
Knižnica v mojom meste je na nízkej úrovni, preto tu nie je veľa dobrých kníh.

To prečo som knihe veľmi neverila, pramenilo aj z tvrdení od brata. On si síce sťažoval na 4 a 5, že je to už zbytočné a veľmi prešpekulované a nelogické, no vo mne sa z toho vytvoril strach, že čo má čaká v dvojke.
Clary sa mi rovnako ako v jednotke páčila. Niekedy mi liezla na nervy s tým, že prene nevedela, čo k druhým cíti, ale brala som to ta, že zo všetkého je zmätená. Nemám veľmi rada, keď z hlavnej postavy spravia hneď mega úžasnú bojovníčku, ktorá ani na tréningy nechodila a nemá žiadne skúsenosti a zrazu dostane dar a je jedna z najmocnejších. Takéto mala aj Clary, lebo vedela kresliť a vymýšlať nové runy. No tým, že robila aj chyby a nebola úplne dokonalá, nesprávala sa z toho namyslene , mi to vlastne ani nevadilo. Skôr mi to prišlo, že si to zaslúži.

Ďalšou významnou postavou v knihe je samozrejme Jace. Tak s týmto som už problémy mala, pretože mi nenormálne liezol na nervy. Bol strašne arogantný a do všetkých si dovoloval, keby ho stretnem, tak mu takú vrazím, že by sa z toho chlapec nespamätal. Je pravda, že občas bol smiešny, no mnoho odporných poznámok smeroval na Simona, čo ma štvalo. Simona som si počas tejto knihy veľmi obľúbila a stal sa mojou obľúbenou postavou. Oproti jednotke sa dosť zmenil. Akoby dospel. Bolo mi lúto, že sa k nemu niekedy správali hnusne, pritom on nikoho nijak neurážal...
Čo sa týka Aleca a Isabelle, tých som ani veľmi neregistrovala. No áno vedela som, že tam sú, aj sa do všetkého zapájali, len mňa nezaujímali, čo sa s nimi deje.

Troška mi vadilo, že pri tom ako niekto zbadal Valentina, hneď ho autorka začala opisovať. A tak tam bolo aj viacero jeho popisov úplne zbytočných. Zdalo sa mi však, že je to omnoho lepšie a pútavejšie napísané. Mala som väčšiu potrebu sa ku knihe vracať. Dialógy boli v pohode, až na tie Jacea a Simona, ktoré boli stále o tom istom a to, že si liezli do vlasov...Dúfam, že autorka do trojky dá viac akcie ako opisov.


Komentáre

  1. Moc si chci tuto sérii přečíst. =)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Mne sa táto kniha páčila z troch dielov páčila najviac, bola perfektná. Ale trojka je tesne za ňou :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …