Preskočiť na hlavný obsah

Nástroje smrteľníkov- Mesto skla - Cassandra Clare


Názov : Nástroje smrteľníkov - Mesto skla
Origin. názov: City of Glass
Autor : Cassandra Clare
Preklad: Otakar Kořínek
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania : 2013
Počet strán : 488
Väzba: tvrdá
Žáner: Sci-fi, fantasy

Tretie pokračovanie úspešnej ságy Nástroje smrteľníkov vhodnej pre čitateľov od 15 rokov.

Jocelynin život je naďalej v ohrození. Clary ju chce zachrániť, a tak musí navštíviť Mesto skla, domov všetkých Tieňolovcov, aj napriek tomu, že vstupom do mesta porušuje všetky zákony. Až na mieste sa dozvedá, že Jace ju tam vôbec nechce a jej najlepší kamarát Simon skončil vo väzení. Tieňolovci totiž nedôverujú upírovi, ktorému neškodia slnečné lúče. 

Valentine zoskupuje svoju armádu démonov, s ktorou chce zničiť všetkých Tieňolovcov. V zmätku prichádzajúcej vojny sa musia Tieňolovci rozhodnúť, či budú bojovať po boku s upírmi, vlkolakmi a ostatnými Dolnosveťanmi, alebo proti nim. Jace si postupne uvedomuje, čo všetko je ochotný riskovať pre Clary, ktorá musí sústrediť svoju nové schopnosti, aby ochránila Mesto skla - ale za akú cenu? 

Láska je jedným zo smrteľných hriechov a tiene minulosti sa načahujú za Clary a Jaceom, ktorí sa musia postaviť Valentinovi.Cassandra Clare (1973) sa narodila v Teheráne americkým rodičom a detstvo strávila na cestách po celom svete. Pravých kamarátov objavila v knihách, ktoré so sebou všade brávala. Po univerzite pracovala v rôznych bulvárnych časopisoch, kde písala o cestách Brada Pitta a Angeliny Jolie, či o katastrofickom šatníku Britney Spears. 
Mesto kostí, prvú knihu zo série Nástroje smrteľníkov, začala písať v roku 2004. Pôvodná trilógia sa po úspechu prvej knihy rozrástla na šesťdielnu sériu (Mesto kostí, Mesto popola, Mesto skla, Mesto padlých anjelov, Mesto stratených duší a Mesto nebeského ohňa). 
Cassandra Clare obohatila svet Tieňolovcov o trilógiu Pekelné stroje (Mechanický anjel – SLOVART 2013, Mechanický princ a Mechanická princezná), ktorá sa odohráva vo viktoriánskom Londýne.Mesto skla je treťou zo šiestich kníh Nástrojov smrteľníkov. Ja som sa na čítanie veľmi tešila. Po dvojke som bola presvedčená, že určite to bude stáť za to. 
Vlastne mne sa na nej asi najviac nepáči naša obálka. Oveľa krajší je podľa mňa originál. Aj keď je podľa strán trošku hrubšia, no čítala som to rýchlejšie ako niektoré 200-300 stranové, nezáživné knihy. 

V jednotke a dvojke mi trochu chýbalo viac bojov a akcie. Tej som sa dočkala zrovna v tejto tretej knihe. Čakala som však viac pri boji s Valentinom. A tiež ma troška štvalo, že Jace mal také šťastie. Niežeby som mu chcela zle. Ale prvýkrát je skoro mŕtvy-Elisabeth ho záchni, druhýkrát ani neviem, čo ho zachránilo a tretíkrát umre a vstane z mŕtvych. 

V tejto časti sú aj nové postavy. Z nich som si najviac obľúbila Alexandra (Jonathana), ktorý bol síce zápornou postavou, no on bol v podstate super. Jak všetkým prešiel cez rozum , aj keď bol hnusák a vrah. Bol pri boji nafúkaný a veľmi si veril, ale to má asi väčšina démonov v krvi. Jeho (akože) sesternica Aline na mňa nezapôsobila vôbec. Možno ma naštvala hneď na začiatku jak brala Simona a všetkých dolnosveťanov, že sú menej ako Tieňolovci. 


Najviac som však bola zvedavá na vzťah Jacea a Clary. Vedela som dopredu, že nebudú to čo boli..(brat prezradil) .len som nevedela jak to bude zamotané. To vysvetlenie bolo veľmi jednoduché nakoniec. 

Tieto dve postavy sa veľmi nezmenili počas knihy. Jace bol stále ironický a mal uštipačné poznámky. Prejavili sa v ňom však aj iné pocity a bol ľudskejší k okoliu. Mne však príde taký náladový. No a Clary ukázala zas odvahu. Miestami mi jej bolo ľúto jak jej všade zakazovali chodiť a správať sa ako bojovníčka. Ešte, že je tvrdohlavá a neposlúchala ich. 

Pre mňa trojka bol jednoznačne najlepšia. Čítala sa veľmi dobre a rýchlo. Bola super napísaná, až na tú nezraniteľnosť Jacea. Rada som sa ku knihe stále vracala. Prekvapila moje očakávania a prevýšila ich. Určite ju každému kto ju ešte neprečítal odporúčam ( predpokladám však, že veľa z vás ju má už dávno prečítanú) . 
Komentáre

  1. Mne sa najviac páčila dvojka, ale aj táto bola dokonalá :3

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…