Preskočiť na hlavný obsah

Nástroje smrteľníkov- Mesto skla - Cassandra Clare


Názov : Nástroje smrteľníkov - Mesto skla
Origin. názov: City of Glass
Autor : Cassandra Clare
Preklad: Otakar Kořínek
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania : 2013
Počet strán : 488
Väzba: tvrdá
Žáner: Sci-fi, fantasy

Tretie pokračovanie úspešnej ságy Nástroje smrteľníkov vhodnej pre čitateľov od 15 rokov.

Jocelynin život je naďalej v ohrození. Clary ju chce zachrániť, a tak musí navštíviť Mesto skla, domov všetkých Tieňolovcov, aj napriek tomu, že vstupom do mesta porušuje všetky zákony. Až na mieste sa dozvedá, že Jace ju tam vôbec nechce a jej najlepší kamarát Simon skončil vo väzení. Tieňolovci totiž nedôverujú upírovi, ktorému neškodia slnečné lúče. 

Valentine zoskupuje svoju armádu démonov, s ktorou chce zničiť všetkých Tieňolovcov. V zmätku prichádzajúcej vojny sa musia Tieňolovci rozhodnúť, či budú bojovať po boku s upírmi, vlkolakmi a ostatnými Dolnosveťanmi, alebo proti nim. Jace si postupne uvedomuje, čo všetko je ochotný riskovať pre Clary, ktorá musí sústrediť svoju nové schopnosti, aby ochránila Mesto skla - ale za akú cenu? 

Láska je jedným zo smrteľných hriechov a tiene minulosti sa načahujú za Clary a Jaceom, ktorí sa musia postaviť Valentinovi.Cassandra Clare (1973) sa narodila v Teheráne americkým rodičom a detstvo strávila na cestách po celom svete. Pravých kamarátov objavila v knihách, ktoré so sebou všade brávala. Po univerzite pracovala v rôznych bulvárnych časopisoch, kde písala o cestách Brada Pitta a Angeliny Jolie, či o katastrofickom šatníku Britney Spears. 
Mesto kostí, prvú knihu zo série Nástroje smrteľníkov, začala písať v roku 2004. Pôvodná trilógia sa po úspechu prvej knihy rozrástla na šesťdielnu sériu (Mesto kostí, Mesto popola, Mesto skla, Mesto padlých anjelov, Mesto stratených duší a Mesto nebeského ohňa). 
Cassandra Clare obohatila svet Tieňolovcov o trilógiu Pekelné stroje (Mechanický anjel – SLOVART 2013, Mechanický princ a Mechanická princezná), ktorá sa odohráva vo viktoriánskom Londýne.Mesto skla je treťou zo šiestich kníh Nástrojov smrteľníkov. Ja som sa na čítanie veľmi tešila. Po dvojke som bola presvedčená, že určite to bude stáť za to. 
Vlastne mne sa na nej asi najviac nepáči naša obálka. Oveľa krajší je podľa mňa originál. Aj keď je podľa strán trošku hrubšia, no čítala som to rýchlejšie ako niektoré 200-300 stranové, nezáživné knihy. 

V jednotke a dvojke mi trochu chýbalo viac bojov a akcie. Tej som sa dočkala zrovna v tejto tretej knihe. Čakala som však viac pri boji s Valentinom. A tiež ma troška štvalo, že Jace mal také šťastie. Niežeby som mu chcela zle. Ale prvýkrát je skoro mŕtvy-Elisabeth ho záchni, druhýkrát ani neviem, čo ho zachránilo a tretíkrát umre a vstane z mŕtvych. 

V tejto časti sú aj nové postavy. Z nich som si najviac obľúbila Alexandra (Jonathana), ktorý bol síce zápornou postavou, no on bol v podstate super. Jak všetkým prešiel cez rozum , aj keď bol hnusák a vrah. Bol pri boji nafúkaný a veľmi si veril, ale to má asi väčšina démonov v krvi. Jeho (akože) sesternica Aline na mňa nezapôsobila vôbec. Možno ma naštvala hneď na začiatku jak brala Simona a všetkých dolnosveťanov, že sú menej ako Tieňolovci. 


Najviac som však bola zvedavá na vzťah Jacea a Clary. Vedela som dopredu, že nebudú to čo boli..(brat prezradil) .len som nevedela jak to bude zamotané. To vysvetlenie bolo veľmi jednoduché nakoniec. 

Tieto dve postavy sa veľmi nezmenili počas knihy. Jace bol stále ironický a mal uštipačné poznámky. Prejavili sa v ňom však aj iné pocity a bol ľudskejší k okoliu. Mne však príde taký náladový. No a Clary ukázala zas odvahu. Miestami mi jej bolo ľúto jak jej všade zakazovali chodiť a správať sa ako bojovníčka. Ešte, že je tvrdohlavá a neposlúchala ich. 

Pre mňa trojka bol jednoznačne najlepšia. Čítala sa veľmi dobre a rýchlo. Bola super napísaná, až na tú nezraniteľnosť Jacea. Rada som sa ku knihe stále vracala. Prekvapila moje očakávania a prevýšila ich. Určite ju každému kto ju ešte neprečítal odporúčam ( predpokladám však, že veľa z vás ju má už dávno prečítanú) . 
Komentáre

  1. Mne sa najviac páčila dvojka, ale aj táto bola dokonalá :3

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …