Preskočiť na hlavný obsah

Nástroje smrteľníkov- Mesto skla - Cassandra Clare


Názov : Nástroje smrteľníkov - Mesto skla
Origin. názov: City of Glass
Autor : Cassandra Clare
Preklad: Otakar Kořínek
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania : 2013
Počet strán : 488
Väzba: tvrdá
Žáner: Sci-fi, fantasy

Tretie pokračovanie úspešnej ságy Nástroje smrteľníkov vhodnej pre čitateľov od 15 rokov.

Jocelynin život je naďalej v ohrození. Clary ju chce zachrániť, a tak musí navštíviť Mesto skla, domov všetkých Tieňolovcov, aj napriek tomu, že vstupom do mesta porušuje všetky zákony. Až na mieste sa dozvedá, že Jace ju tam vôbec nechce a jej najlepší kamarát Simon skončil vo väzení. Tieňolovci totiž nedôverujú upírovi, ktorému neškodia slnečné lúče. 

Valentine zoskupuje svoju armádu démonov, s ktorou chce zničiť všetkých Tieňolovcov. V zmätku prichádzajúcej vojny sa musia Tieňolovci rozhodnúť, či budú bojovať po boku s upírmi, vlkolakmi a ostatnými Dolnosveťanmi, alebo proti nim. Jace si postupne uvedomuje, čo všetko je ochotný riskovať pre Clary, ktorá musí sústrediť svoju nové schopnosti, aby ochránila Mesto skla - ale za akú cenu? 

Láska je jedným zo smrteľných hriechov a tiene minulosti sa načahujú za Clary a Jaceom, ktorí sa musia postaviť Valentinovi.Cassandra Clare (1973) sa narodila v Teheráne americkým rodičom a detstvo strávila na cestách po celom svete. Pravých kamarátov objavila v knihách, ktoré so sebou všade brávala. Po univerzite pracovala v rôznych bulvárnych časopisoch, kde písala o cestách Brada Pitta a Angeliny Jolie, či o katastrofickom šatníku Britney Spears. 
Mesto kostí, prvú knihu zo série Nástroje smrteľníkov, začala písať v roku 2004. Pôvodná trilógia sa po úspechu prvej knihy rozrástla na šesťdielnu sériu (Mesto kostí, Mesto popola, Mesto skla, Mesto padlých anjelov, Mesto stratených duší a Mesto nebeského ohňa). 
Cassandra Clare obohatila svet Tieňolovcov o trilógiu Pekelné stroje (Mechanický anjel – SLOVART 2013, Mechanický princ a Mechanická princezná), ktorá sa odohráva vo viktoriánskom Londýne.Mesto skla je treťou zo šiestich kníh Nástrojov smrteľníkov. Ja som sa na čítanie veľmi tešila. Po dvojke som bola presvedčená, že určite to bude stáť za to. 
Vlastne mne sa na nej asi najviac nepáči naša obálka. Oveľa krajší je podľa mňa originál. Aj keď je podľa strán trošku hrubšia, no čítala som to rýchlejšie ako niektoré 200-300 stranové, nezáživné knihy. 

V jednotke a dvojke mi trochu chýbalo viac bojov a akcie. Tej som sa dočkala zrovna v tejto tretej knihe. Čakala som však viac pri boji s Valentinom. A tiež ma troška štvalo, že Jace mal také šťastie. Niežeby som mu chcela zle. Ale prvýkrát je skoro mŕtvy-Elisabeth ho záchni, druhýkrát ani neviem, čo ho zachránilo a tretíkrát umre a vstane z mŕtvych. 

V tejto časti sú aj nové postavy. Z nich som si najviac obľúbila Alexandra (Jonathana), ktorý bol síce zápornou postavou, no on bol v podstate super. Jak všetkým prešiel cez rozum , aj keď bol hnusák a vrah. Bol pri boji nafúkaný a veľmi si veril, ale to má asi väčšina démonov v krvi. Jeho (akože) sesternica Aline na mňa nezapôsobila vôbec. Možno ma naštvala hneď na začiatku jak brala Simona a všetkých dolnosveťanov, že sú menej ako Tieňolovci. 


Najviac som však bola zvedavá na vzťah Jacea a Clary. Vedela som dopredu, že nebudú to čo boli..(brat prezradil) .len som nevedela jak to bude zamotané. To vysvetlenie bolo veľmi jednoduché nakoniec. 

Tieto dve postavy sa veľmi nezmenili počas knihy. Jace bol stále ironický a mal uštipačné poznámky. Prejavili sa v ňom však aj iné pocity a bol ľudskejší k okoliu. Mne však príde taký náladový. No a Clary ukázala zas odvahu. Miestami mi jej bolo ľúto jak jej všade zakazovali chodiť a správať sa ako bojovníčka. Ešte, že je tvrdohlavá a neposlúchala ich. 

Pre mňa trojka bol jednoznačne najlepšia. Čítala sa veľmi dobre a rýchlo. Bola super napísaná, až na tú nezraniteľnosť Jacea. Rada som sa ku knihe stále vracala. Prekvapila moje očakávania a prevýšila ich. Určite ju každému kto ju ešte neprečítal odporúčam ( predpokladám však, že veľa z vás ju má už dávno prečítanú) . 
Komentáre

  1. Mne sa najviac páčila dvojka, ale aj táto bola dokonalá :3

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …