Preskočiť na hlavný obsah

Ahoj z neba - Laurie Frankelová


Názov : Ahoj z neba
Origin. názov: Goodbye for now
Autor : Laurie Frankelová

Preklad: Vladislav Gális
Vydavateľstvo: Fortuna Libru
Rok vydania : 2012
Počet strán : 302
Väzba: tvrdá
Žáner: Dobrodružstvo, thrillery


 Svieži, vtipný i dojímavý príbeh lásky 21. storočia, ktorá vďaka technike prekonáva všetky hranice a stáva sa osudovou.

Sam Elling pracuje v internetovej zoznamovacej agentúre. Keďže ani jemu sa nedarí stretnúť tú pravú, vytvorí algoritmus, ktorý človeku dokáže nájsť ideálneho partnera. Nakoniec spozná životnú lásku, ale v práci dostane výpoveď, lebo jeho vynález je až príliš úspešný, a tak firma prichádza o klientov. 
Keď jeho milovaná Meredith stratí drahú starú mamu, všetko sa zrazu zmení. Sam prerobí svoj geniálny počítačový program tak, aby ľuďom umožnil komunikovať s nebohými – alebo aspoň s ich virtuálnou podobou, ktorá je až znepokojujúco skutočná. Zdá sa, že víťazstvo nad smrťou je vďaka technike zaručené. Je to však naozaj víťazstvo? Laurie Frankelová žije v Seattli s manželom,
so synom, s borderskou  kóliou a s množstvom kníh. 
Napísala dve knihy 
Goodbye for Now a The Atlas Of Love. Ahoj z neba upúta svojho nastávajúceho čitateľa samotnou anotáciou. Ja som si najprv nevedela predstaviť, že vôbec o čom to bude. Vracanie mŕtvych do reality, to ako? Možno keby si pozornejšie prečítam anotáciu, dopne mi to. 

Sam prerobí svoj geniálny počítačový program tak, aby ľuďom umožnil komunikovať s nebohými – alebo aspoň s ich virtuálnou podobou, ktorá je až znepokojujúco skutočná.

Technika. Pochopila som keď vyrobil program na zoznamovanie, že vedel spájať jednotlivých ľudí, ta, že si dokonale sadli. No program na rozprávanie sa s AKOŽE mŕtvymi bolo na mňa veľa. 

Prišlo mi to nahlavu, aby niekto podľa emailov, videochatov, smsiek, facebooku, twitteru a všetkých možných eletronických komunikácií stvoril umelú nebohú s ktorou sa potom jej známi rozprávali alebo jej písali. Radšej pomaly trpieť a zvykať si na to, že dotyčný už so mnou  nebude, že nikdy ma neprivíta a neusmeje sa na mňa ako žiť s virtuálnym dvojníkov. 


Bohužiaľ toto nestotožnenie spôsobilo, že ma kniha veľmi nebavila. No i napriek tomu som stále čakala, čo sa udeje. Vzťah medzi Merde a Samom bol silný a priam dokonalý. Kvôli nej vymyslel program, aby nebola smutná. Všetko, čo spolu robili i keď si písali bolo dojímavé, no veľakrát aj vtipné. 
Koniec knihy ma dosť prekvapil, lebo nič radikálne sa tam nestalo nič sa nezmenilo. Preto bol pre mňa koniec druhej časti, keď som sa dokonca rozplakala, čo ja z kníh neplačem. Bolo to veľmi smutné a strašne mi bolo ľúto Sama. Počas knihy som si ho veľmi obľúbila. Bol inteligentný, šikovný, milý, všímavý ..taká dokonalá postava. 

Áno, Sam bol romantik, ale zároveň bol softvérový inžinier, a keďže to druhé mu šlo lepšie, využíval svoje silné stránky. 

V knihe nešlo len o udalosti, ale skôr o vzťahy a rozmýšľanie postáv. Aký mať názor ku knihe...V samotnej knihe sa objavili taký, čo program  odcudzovali a obviňovali Merde a Sama. Zrejme by som sa pridala k nim. Nakoniec sa im to aj vypomstilo. Možno to bola len náhoda, možno naschvál. No to je však názor na vynález, no kniha...Rozplakala ma, čo sa nepodarí hocijakej knihe. Nechala vo mne zo seba, že len ta ľahko na ňu nezabudnem. Tiež odbočila od bežných tém spisovateľov a spisovateliek. Nemôžem jej však plný počet, pretože nebolo bezchybná. Nie vždy ma bavila, dlho mi ju trvalo prečítať zrovna pre to, lebo som sa "na ňu nechytala". Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …