Preskočiť na hlavný obsah

Drak sa vraciaNázov : Dobroslav Chrobák - Prozaické dielo
Autor : Dobroslav Chrobák
Vydavateľstvo: KALLIGRAM
Rok vydania : 2013
Počet strán : 610
Väzba: tvrdá
Žáner: Svetová klasika

K všestrannej generácii spisovateľov, ktorá dospievala a pôsobila v spoločenskom živote po vzniku prvej Československej republiky, patrí aj Dobroslav Chrobák. Bol elektrotechnickým inžinierom, jeho profesiou bola práca v Slovenskom rozhlase, ale angažoval sa aj ako esejista a komentátor dobového kultúrneho života. Predovšetkým však prispel k modernizácii dobovej slovenskej literatúry. Bol prvým teoretikom slovenského literárneho naturizmu a patrí k jeho najvýznamnejším predstaviteľom.Editor František Koli zaradil do výberu debutovú zbierku Kamarát Jašek (1937), román Drak sa vracia (1943) a súbor prvotín a fragmentov. Výber predstavuje Dobroslava Chrobáka naprieč jeho umeleckou aj publicistickou tvorbou. Kaleidoskopicky približuje najosobnejšie zdroje autorovej tvorivosti, čím dáva azda definitívnu bodku za všetkými výhradami a polemikami, ktoré Chrobákove prózy vyvolávali. Dnes polemické diskusie okolo Chrobákových prác poskytujú plastický obraz nielen o Dobroslavovi Chrobákovi, ale aj o dobovom literárnom myslení. Vďaka odborne dobre zvládnutej práci editora vyvoláva kniha zážitok z kultivovaného Chrobákovho prejavu a prináša aj cenný informačný prierez dobovým kultúrnym a spoločenským životom.Ing. Dobroslav Chrobák (* 16. február 1907, Hybe – † 16. máj 1951, Bratislava), bol slovenský prozaik, esejista, kultúrny publicista a literárny kritik.

Ako 17-ročný debutoval v Studentskom časopise svojou prvou poviedkou.
Knižne debutoval knihou poviedok a noviel Kamarát Jašek. Rozvinul základné myšlienky naturizmu. Vedel využiť i cudzie podnety na vlastnú inšpiráciu. Vidieť to hlavne v románovej novele Drak sa vracia, ktorá patrí k základným dielam slovenského naturizmu. Je tiež autorom recenzií a kritík, najmä medzivojnovej prózy, úvah o umení, referátov o výtvarníkoch.

Spolu so Štefanom Letzom zostavil Slovenský literárny almanach a vydal Rukoväť dejín slovenskej literatúry, ktorá plnila funkciu malého slovníka slovenských spisovateľov.

Okrem vlastnej tvorby sa venoval tiež prekladom, napr. z ruštiny.
ZDROJ


 “Hľadanie stratenej cti, lásky a dôvery ľudí tvorí vhodnú látku pre hrdinskú rozprávku.“ 
J. Conrad: Lord JimZ knihy som prečítala len rozprávku Drak sa vracia, pretože je to povinné čítanie do školy. Veľmi sa mi do toho nechcelo, lebo nepočula som na to dobré ohlasy. Tiež veľmi nemusím povinnú literatúru, hlavne slovenských autorov, lebo sa ich diela na seba dosť podobajú. Hlavne tie diela, ktoré opisovali časy počas vojny.

Keď som začala čítať, veľmi ma to nechytilo. Na začiatku som bola trošku mimo, že čo sa to deje. Dosť ma prekvapilo, že prečo je to rozprávka. Ako malá som bola zvyknutá na iné druhy rozprávok. Keby toto mi prečítajú ako decku, tak určite by sa mi to nepáčilo.
Má to prvky rozprávky- dobro vyhráva nad zlom, hlavná postava je hrdina, ale na mňa to celý čas pôsobilo ako normálny príbeh z dediny, opisom dedinského života a problémami obyvateľov, milostným trojuholníkom, správaním a vypočítavosťou ľudí.
Dosť ma prekvapilo správanie obyvateľov voči Drakovi. Nechápala som čím si zaslúžil ich nenávisť a strach. Na tom som sa smiala, ako odvážne medzi sebou ľudia rozprávali, čo by všetko spravili, no ak išlo o skutky, skrývali sa, ani sa na Draka nevedeli pozrieť, nie to ešte sa k nemu prihovoriť. Každý obyvateľ očakával, že si účty s Drakom vybaví Šimon.
Šimon bola postava, ktorá mi prirástla k srdcu. Na mňa pôsobil odhodlane a silno. Keď mal možnosť zabiť Draka ozvalo sa v ňom srdce a zmenil svoje rozhodnutie.

Ľúbil Evu a vzal si ju aj napriek tomu, že mala dieťa s iným. Časom sa však ich vzťah menil, ledva sa rozprávali. Bál sa, že mu Eva odíde s Drakom preč.
Eva bola veľmi dlho zaľúbená do Draka, no ten jej lásku neopätoval.

Šimon bol poslaný s Drakom do hôr, tomuto výletu sa nevedel a ani nemal dôvod vyhnúť. Páčilo sa mi ako Šimon stále myslel na Evu, aj keď on si nebol istý aké má city k nemu a aké ku Drakovi.

Po návrate domov, počas, ktorého sa stalo viacero vecí, Šimon sa cítil zahanbene. Drak mu odpustil, že mu podpálil dom a odišiel so ženou, ktorú on ľúbil. Eva po návrate Šimona domov vedela koho skutočne ľúbi.

Opisy prírody, ktoré boli pri prechode horou sa mi páčili. Veľmi dobre sa to podľa toho predstavovalo. Bolo to také príjemné predstavovať si prírodu, keď za oknom hučia autá. Nikdy som síce nebola až pri poľských hraniciach, ale stačilo mi predstaviť si aj polia, lúky lesíky, bzurčiace jazero. Má to množstvo prvkov naturizmu, čo sa mi na celej knihe páčilo najviac.
Takže, aj keď knihu som veľmi nechcela ani otvárať, bolo to celkom príjemné čítanie. Bolo to o morálke ľudí a opisoch prírody, spoznávanie aj samých seba. Drak sa chcel naspäť dostať medzi ľudí tak, aby na neho neukazovali, nepošuškávali, ale aby bol jedným z nich, jedným z dedinčanov.
Drak sa vracia bolo aj sfilmované. Pochádza z roku 1967 a nakrútil ho režisér Eduard Grečner.
Hlavnými témami filmu sú outsiderstvo a túžba znovu sa začleniť do spoločnosti. 
Vo filme Drak sa vracia zohráva významnú úlohu aj herecké obsadenie.  všetky hlavné postavy sú obsadené hereckými osobnosťami: Radovan Lukavský (Drak), Gustáv Valach (Šimon), Emília Vášáryová (Eva)

Film si chcem niekedy aj pozrieť, keď som už knihu prečítala, len no neviem, čo čakať. Predsalen je to dosť starý film. No, ale aspoň to bude mať to čaro starých časov. 
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …