Preskočiť na hlavný obsah

Drak sa vraciaNázov : Dobroslav Chrobák - Prozaické dielo
Autor : Dobroslav Chrobák
Vydavateľstvo: KALLIGRAM
Rok vydania : 2013
Počet strán : 610
Väzba: tvrdá
Žáner: Svetová klasika

K všestrannej generácii spisovateľov, ktorá dospievala a pôsobila v spoločenskom živote po vzniku prvej Československej republiky, patrí aj Dobroslav Chrobák. Bol elektrotechnickým inžinierom, jeho profesiou bola práca v Slovenskom rozhlase, ale angažoval sa aj ako esejista a komentátor dobového kultúrneho života. Predovšetkým však prispel k modernizácii dobovej slovenskej literatúry. Bol prvým teoretikom slovenského literárneho naturizmu a patrí k jeho najvýznamnejším predstaviteľom.Editor František Koli zaradil do výberu debutovú zbierku Kamarát Jašek (1937), román Drak sa vracia (1943) a súbor prvotín a fragmentov. Výber predstavuje Dobroslava Chrobáka naprieč jeho umeleckou aj publicistickou tvorbou. Kaleidoskopicky približuje najosobnejšie zdroje autorovej tvorivosti, čím dáva azda definitívnu bodku za všetkými výhradami a polemikami, ktoré Chrobákove prózy vyvolávali. Dnes polemické diskusie okolo Chrobákových prác poskytujú plastický obraz nielen o Dobroslavovi Chrobákovi, ale aj o dobovom literárnom myslení. Vďaka odborne dobre zvládnutej práci editora vyvoláva kniha zážitok z kultivovaného Chrobákovho prejavu a prináša aj cenný informačný prierez dobovým kultúrnym a spoločenským životom.Ing. Dobroslav Chrobák (* 16. február 1907, Hybe – † 16. máj 1951, Bratislava), bol slovenský prozaik, esejista, kultúrny publicista a literárny kritik.

Ako 17-ročný debutoval v Studentskom časopise svojou prvou poviedkou.
Knižne debutoval knihou poviedok a noviel Kamarát Jašek. Rozvinul základné myšlienky naturizmu. Vedel využiť i cudzie podnety na vlastnú inšpiráciu. Vidieť to hlavne v románovej novele Drak sa vracia, ktorá patrí k základným dielam slovenského naturizmu. Je tiež autorom recenzií a kritík, najmä medzivojnovej prózy, úvah o umení, referátov o výtvarníkoch.

Spolu so Štefanom Letzom zostavil Slovenský literárny almanach a vydal Rukoväť dejín slovenskej literatúry, ktorá plnila funkciu malého slovníka slovenských spisovateľov.

Okrem vlastnej tvorby sa venoval tiež prekladom, napr. z ruštiny.
ZDROJ


 “Hľadanie stratenej cti, lásky a dôvery ľudí tvorí vhodnú látku pre hrdinskú rozprávku.“ 
J. Conrad: Lord JimZ knihy som prečítala len rozprávku Drak sa vracia, pretože je to povinné čítanie do školy. Veľmi sa mi do toho nechcelo, lebo nepočula som na to dobré ohlasy. Tiež veľmi nemusím povinnú literatúru, hlavne slovenských autorov, lebo sa ich diela na seba dosť podobajú. Hlavne tie diela, ktoré opisovali časy počas vojny.

Keď som začala čítať, veľmi ma to nechytilo. Na začiatku som bola trošku mimo, že čo sa to deje. Dosť ma prekvapilo, že prečo je to rozprávka. Ako malá som bola zvyknutá na iné druhy rozprávok. Keby toto mi prečítajú ako decku, tak určite by sa mi to nepáčilo.
Má to prvky rozprávky- dobro vyhráva nad zlom, hlavná postava je hrdina, ale na mňa to celý čas pôsobilo ako normálny príbeh z dediny, opisom dedinského života a problémami obyvateľov, milostným trojuholníkom, správaním a vypočítavosťou ľudí.
Dosť ma prekvapilo správanie obyvateľov voči Drakovi. Nechápala som čím si zaslúžil ich nenávisť a strach. Na tom som sa smiala, ako odvážne medzi sebou ľudia rozprávali, čo by všetko spravili, no ak išlo o skutky, skrývali sa, ani sa na Draka nevedeli pozrieť, nie to ešte sa k nemu prihovoriť. Každý obyvateľ očakával, že si účty s Drakom vybaví Šimon.
Šimon bola postava, ktorá mi prirástla k srdcu. Na mňa pôsobil odhodlane a silno. Keď mal možnosť zabiť Draka ozvalo sa v ňom srdce a zmenil svoje rozhodnutie.

Ľúbil Evu a vzal si ju aj napriek tomu, že mala dieťa s iným. Časom sa však ich vzťah menil, ledva sa rozprávali. Bál sa, že mu Eva odíde s Drakom preč.
Eva bola veľmi dlho zaľúbená do Draka, no ten jej lásku neopätoval.

Šimon bol poslaný s Drakom do hôr, tomuto výletu sa nevedel a ani nemal dôvod vyhnúť. Páčilo sa mi ako Šimon stále myslel na Evu, aj keď on si nebol istý aké má city k nemu a aké ku Drakovi.

Po návrate domov, počas, ktorého sa stalo viacero vecí, Šimon sa cítil zahanbene. Drak mu odpustil, že mu podpálil dom a odišiel so ženou, ktorú on ľúbil. Eva po návrate Šimona domov vedela koho skutočne ľúbi.

Opisy prírody, ktoré boli pri prechode horou sa mi páčili. Veľmi dobre sa to podľa toho predstavovalo. Bolo to také príjemné predstavovať si prírodu, keď za oknom hučia autá. Nikdy som síce nebola až pri poľských hraniciach, ale stačilo mi predstaviť si aj polia, lúky lesíky, bzurčiace jazero. Má to množstvo prvkov naturizmu, čo sa mi na celej knihe páčilo najviac.
Takže, aj keď knihu som veľmi nechcela ani otvárať, bolo to celkom príjemné čítanie. Bolo to o morálke ľudí a opisoch prírody, spoznávanie aj samých seba. Drak sa chcel naspäť dostať medzi ľudí tak, aby na neho neukazovali, nepošuškávali, ale aby bol jedným z nich, jedným z dedinčanov.
Drak sa vracia bolo aj sfilmované. Pochádza z roku 1967 a nakrútil ho režisér Eduard Grečner.
Hlavnými témami filmu sú outsiderstvo a túžba znovu sa začleniť do spoločnosti. 
Vo filme Drak sa vracia zohráva významnú úlohu aj herecké obsadenie.  všetky hlavné postavy sú obsadené hereckými osobnosťami: Radovan Lukavský (Drak), Gustáv Valach (Šimon), Emília Vášáryová (Eva)

Film si chcem niekedy aj pozrieť, keď som už knihu prečítala, len no neviem, čo čakať. Predsalen je to dosť starý film. No, ale aspoň to bude mať to čaro starých časov. 
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …