Preskočiť na hlavný obsah

Pýcha a predsudok (divadlo)

Dramatizácia jedného z najslávnejších románov anglickej literatúry.
Najhoršie je, keď niekoho na smrť nenávidíte a zároveň bez neho nemôžete byť.
Jeden z najčítanejších a najobľúbenejších bestsellerov Pýcha a predsudok britskej spisovateľky Jane Austenovej sa po prvý krát dostáva na slovenské javisko.
Klasický príbeh lásky a nenávisti hovorí o osudoch piatich sestier Bennetových, ktoré ich matka vedie pevnou rukou k životnému názoru, podľa ktorého je žena šťastná len vtedy, keď sa bohato vydá. Jediná Elizabeth sa tomuto modelu úspešne vzpiera, plne podporovaná detinským otcom. Keď sa v blízkom zámočku zabýva slobodný a hlavne bohatý pán Bingley, všetci Bennetovci, na čele s mamičkou zavetria šancu na výhodný sobáš. Najstaršia dcéra Jane, citlivé a krásne dievča pánovi Bingleymu okamžite podľahne. Mladšia Elizabeth sa pozdáva jeho priateľovi pánovi Darcymu, ktorý však vyzerá ako veľký snob a okrem toho „má prsty“ v zauzlení vzťahu Jane a pána Bingleyho. Ale pán Darcy na začiatku takisto Elizabeth odmieta... Ale ako to bolo naozaj – to sa už dozviete v našej inscenácii! 

Pán BennetIvan Vojtek
Pani BennetováGabriela Dolná
Elizabeth BennetováKristína Turjanová
Lydia BennetováAlena Pajtinková
Sir William LucasBranislav Matuščin
Slečna BingleyováRenáta Ryníková
Pán DarcyTomáš Maštalír 
Pán WickhamRoman Poláčik
Lady Catherine de BourghováEva Pavlíková
Plukovník FitzwilliamJuraj Ďuriš/Peter Oszlík
Mary BennetováVeronika Handzušová/Zuzana Krausová
Kitty BennetováMonika Višňovská/Veronika Handzušová
Georgiana DarcyováLenka Svozilová/Monika Višňovská
Slečna Anne de BourghováVeronika Zeleníková/Zuzana Krausová
Vojaci a pániMartin DurkáčPatrik FöldešiMichal JuráčekMichal SpielmannĽuboš Topor
Jane A.Timea Mináriková
Jane A. (hlas)Petra Vajdová
Pani GardinerováLenka Barilíková
Jane BennetováKlaudia Kolembusová
Charlotte LucasováKristína Greppelová 

Konečne som sa dočkala a po knihe a filme, pozrela som si aj divadelné predstavenie Pýchy a predsudku. A bola som nadšená!!! 
Všetko sa mi na tom páčilo. Bolo to spravené vtipne, veselo a stalo sa aj, že vypadol text, no to na kvalite nič nezmenilo. Skôr naopak. 
Veľkú prácu si dali i herci. Ich výber do rolí sadol. Najlepšia bola pani Gabriela Dolná, ktorá predviedla úžasný výkon a pani Bennetovú zahrala bez chyby, aká bola aj v knihe. 
Najviac som sa tešila na Kristínu Turjanovú. Je pravda, že skutočne talentovaný herec hrá divadlo, lebo tam sa ukáže, aký naozaj je. Kristínu som poznala len z Paneláku, kde som ju mala rada. No včera ma presvedčila, že to čo ukáže v Paneláku nie je všetko. A úplne iné je na hercov pozerať v divadle ako v seriály, alebo vo filme. 
Je asi blbosť porovnávať knihu, film a divadlo. Jednoznačne však divadlo stálo za to a bolo to lepšie ako film tisíckrát. Preto každému, kto má rád Pýchu a predsudok, alebo rád chodí do divadla, alebo je fanúšik Jane Austenovej, odporúčam si to ísť pozrieť. :) Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…