Preskočiť na hlavný obsah

Vojnový kôň - Michael Morpurgo


Názov : Vojnový kôň
Origin. názov: War horse
Autor : Michael Morpurgo
Preklad: Viera Gregorcová
Vydavateľstvo: Arkus
Rok vydania : 2012
Počet strán : 159
Väzba: tvrdá
Žáner: Vojnový

Príbeh o nevšednom priateľstve v jednej z najkrutejších vojen.
Joey je ešte iba žriebä, keď ho kúpi miestny farmár, aby pracoval na jeho farme. O Joeyho sa stará farmárov syn Albert a medzi koňom a chlapcom zakrátko vznikne pevné priateľstvo. Medzitým však vypukne 1. svetová vojna a farmár predá Joeyho armáde. Joey sa dostáva na západný front, kde zažíva množstvo nebezpečných príhod a jeho život visí každý deň iba na vlásku.
Nešťastný Albert sa nechá zverbovať do armády a pokúša sa svojho milovaného koňa nájsť, aby si ho mohol odviesť späť domov...

Silný a dojemný príbeh sa stal predlohou pre úspešný film, ktorý nakrútil režisér Steven Spielberg a ktorý bol nominovaný na Oscara.


Michael Morpurgo (5. 10. 1943), spisovatel, básník, dramatik a libretista, jenž je především známý jako autor dětské literatury. Za zásluhy o literaturu byl povýšen na důstojníka Řádu britského impéria a je také držitelem ocenění Children's Laureate of UK.
Michael Morpurgo je autorem přes 120 knih (publikuje od roku 1974), jež byly přeloženy do 25 jazyků. Dále publikoval přes 300 povídek a novel. Několik jeho děl se nejprve dočkalo filmového zpracování, později bylo adaptováno pro divadlo či pro televizní vysílání. Další z Morpurgových námětů byly zpracovány do podoby baletu a libreta k opeře.
 viac


Na túto knihu som už minule pozerala v knižnici, no vtedy som si ju nevzala. Pri včerajšej návšteve, som si ju už zobrala a aj hneď prečítala. 

Samú ma prekvapilo, že sa púšťam do vojnovej literatúry. Nemám totižto veľmi vzťah s literatúrou, ktorá bola písaná počas vojny alebo po nej. Nájde sa veľmi málo takých diel, ktoré ma z tohto obdobia zaujali. 


Vojnový kôň je príbeh koňa, ktorý žil na oboch stranách frontu. 
Je tam opísané, ako on vnímal vojnu, čo všetko musel robiť, čo všetko zlé videl a zažil. No našli sa aj láskaví ľudia, ktorí ho mali radi a starali sa o neho. 

Ako prvým takým človekom bol Albert. Bol to jeho pán ešte pred vypuknutím vojny. Bývali na farme, kde Joey sa učil za farmárskeho koňa. Albertov otec ho však predal do armády , a tak sa ocitol vo vojne. 

,,Prečo?" nechápal. ,,Prečo musí táto vojna zničiť všetko, čo je ušľachtilé a rásne?" Zakryl si oči rukami a Rudi mu jemne pomohol stať. 

(str. 102) 

Aj keď tam boli opisy vojny, jej ničenie a zabíjanie, niekedy mi to prišlo ako rozprávka. Hlavne koniec, kde všetko končí dobre. Dosť mi to pripomínalo reťazový kompozičný postup, čo nemám rada, ale prehrýzla som sa cez to. 

Príbeh sa čítal rýchlo a celkom dobre. Bola som zvedavá jak to skončí a bolo to celkom zaujímavé vidieť vojnu očami koňa. 

Mám už aj pripravený film na pozretie, tak hádam cez víkend budem mať naň čas. 

Komentáre

  1. Videla som iba film, ten bol krásny. Teda na to, že bol o vojne sa mi veľmi páčil. :) Raz si možno prečítam aj knihu.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …