Preskočiť na hlavný obsah

Vojnový kôň - Michael Morpurgo


Názov : Vojnový kôň
Origin. názov: War horse
Autor : Michael Morpurgo
Preklad: Viera Gregorcová
Vydavateľstvo: Arkus
Rok vydania : 2012
Počet strán : 159
Väzba: tvrdá
Žáner: Vojnový

Príbeh o nevšednom priateľstve v jednej z najkrutejších vojen.
Joey je ešte iba žriebä, keď ho kúpi miestny farmár, aby pracoval na jeho farme. O Joeyho sa stará farmárov syn Albert a medzi koňom a chlapcom zakrátko vznikne pevné priateľstvo. Medzitým však vypukne 1. svetová vojna a farmár predá Joeyho armáde. Joey sa dostáva na západný front, kde zažíva množstvo nebezpečných príhod a jeho život visí každý deň iba na vlásku.
Nešťastný Albert sa nechá zverbovať do armády a pokúša sa svojho milovaného koňa nájsť, aby si ho mohol odviesť späť domov...

Silný a dojemný príbeh sa stal predlohou pre úspešný film, ktorý nakrútil režisér Steven Spielberg a ktorý bol nominovaný na Oscara.


Michael Morpurgo (5. 10. 1943), spisovatel, básník, dramatik a libretista, jenž je především známý jako autor dětské literatury. Za zásluhy o literaturu byl povýšen na důstojníka Řádu britského impéria a je také držitelem ocenění Children's Laureate of UK.
Michael Morpurgo je autorem přes 120 knih (publikuje od roku 1974), jež byly přeloženy do 25 jazyků. Dále publikoval přes 300 povídek a novel. Několik jeho děl se nejprve dočkalo filmového zpracování, později bylo adaptováno pro divadlo či pro televizní vysílání. Další z Morpurgových námětů byly zpracovány do podoby baletu a libreta k opeře.
 viac


Na túto knihu som už minule pozerala v knižnici, no vtedy som si ju nevzala. Pri včerajšej návšteve, som si ju už zobrala a aj hneď prečítala. 

Samú ma prekvapilo, že sa púšťam do vojnovej literatúry. Nemám totižto veľmi vzťah s literatúrou, ktorá bola písaná počas vojny alebo po nej. Nájde sa veľmi málo takých diel, ktoré ma z tohto obdobia zaujali. 


Vojnový kôň je príbeh koňa, ktorý žil na oboch stranách frontu. 
Je tam opísané, ako on vnímal vojnu, čo všetko musel robiť, čo všetko zlé videl a zažil. No našli sa aj láskaví ľudia, ktorí ho mali radi a starali sa o neho. 

Ako prvým takým človekom bol Albert. Bol to jeho pán ešte pred vypuknutím vojny. Bývali na farme, kde Joey sa učil za farmárskeho koňa. Albertov otec ho však predal do armády , a tak sa ocitol vo vojne. 

,,Prečo?" nechápal. ,,Prečo musí táto vojna zničiť všetko, čo je ušľachtilé a rásne?" Zakryl si oči rukami a Rudi mu jemne pomohol stať. 

(str. 102) 

Aj keď tam boli opisy vojny, jej ničenie a zabíjanie, niekedy mi to prišlo ako rozprávka. Hlavne koniec, kde všetko končí dobre. Dosť mi to pripomínalo reťazový kompozičný postup, čo nemám rada, ale prehrýzla som sa cez to. 

Príbeh sa čítal rýchlo a celkom dobre. Bola som zvedavá jak to skončí a bolo to celkom zaujímavé vidieť vojnu očami koňa. 

Mám už aj pripravený film na pozretie, tak hádam cez víkend budem mať naň čas. 

Komentáre

  1. Videla som iba film, ten bol krásny. Teda na to, že bol o vojne sa mi veľmi páčil. :) Raz si možno prečítam aj knihu.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …