Preskočiť na hlavný obsah

Kliatba - Jana Pronská

Názov : Kliatba
Autor : Jana Pronská
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ
Rok vydania : 2013
Počet strán : 208
Väzba: tvrdá
Žáner: Romantika

Strhujúci romantický príbeh z pera obľúbenej spisovateľky. Pred mnohými stáročiami kliatba nešťastnej matky odsúdila Markusa Berzeviča na večný život - kliatba taká mocná, že sa ju nedarí zlomiť nijakými čarami. Keď Markus stráca aj poslednú iskierku nádeje, na jeho tajomný Čierny hrad v hlbokých lesoch osud zaveje krásnu Verenu z Orlay. Verena je výnimočná mladá žena, no bude jej srdce dosť veľké a myseľ dosť slobodná, aby prijala neuveriteľnú pravdu o záhadnom hradnom pánovi?

Jana Pronská sa narodila v Gelnici a maturovala v Spišskej Novej Vsi. Spolu s manželom a troma ďeťmi žije v Nálepkove. Miluje romantické príbehy a stredovek.zdroj
janapronska.estrankyPreklínam ťa, Marcus, syn Lachlana!
Nech tvoje oči nikdy nespočinú v pokoji,
ani v náručí žien, ani v potokoch krvi,
nech sa tvoje ľadové srdce nikdy neroztopí,
nech sa tvoja bezcitná duša navždy škvarí v ohni pekelnom,
v bolesti a trýzni až na veky vekov!

Knihu od Jany Pronskej som si chcela už dávno prečítať. Bohužiaľ som nemala žiadnu možnosť. Tá sa mi naskytla, keď som bola naposledy v knižnici. Uvidela som tam knihu Kliatba a ani na sekundu som nezaváhala a zobrala som si ju. Prečítala som ju za dva dni a posledné strany som doslova hltala.

Kniha hovorí o Markusovi, ktorý svojou pýchou príde o veľa. Získa liatbu, ktorú by mu nikto nezávidel. Stane sa nesmrteľním. Žije s mukami a stráca nádej, že niekedy sa to zmení. Zvrat nastane vtedy, keď sa na hrade ocitne Verona spolu so svojou rodinou.

Markus Berzevič pre mňa nebol obľúbenou postavou. Nemala som ho rada za to, čo spravil Anike, jeho snúbenici. Dal ju obetovať a on si užíval so svojou snúbenicou. Aniku som za to ľutovala a preto som bola aj rada, aký trest dostal Markus. 
Verona predstavovala dokonalú postavu bez najmenšej chybičky. Milovala svojho otca, rešpektovala ho, keď bol zranený starala sa o neho a ani ho neopustila. Vo svojom vnútri skrývala aj rebéliu a odvahu. Nikdy nechcela nikomu zle a milovala svojim celým srdcom. 
V knihe sa vyskytuje ešte jedna veľmi dôležitá postava - Jorga. Ona mala svoj osud už dopredu daný, musela sa starať o Markusa. A prečo? Solveig, Markusova milenka a čarodejnica, pred svojou smrťou spravila kúzlo, ktoré zapríčinilo, že každá jej potomkyňa bude znášať kliatbu spolu s Markusom. Nebude slobodná a bude mu musieť pomáhať a snažiť sa o zrušenie kliatby. 
Dej sa odohráva v stredoveku za čo som veľmi vďačná, pretože je to moje najobľúbenejšie obdobie v histórii. Na začiatku knihy mi trocha vadilo, že tam bolo viac opisov, ako nejakej akcii. Chýbalo mi tam dobrodružstvo a celé sa to odohrávalo len na jednom mieste, hrade, preto sa ani postavy veľmi nepohybovali. Našťastie záver bol úžasný. Akcia, napätie, boj, láska...tak by sa to dalo opísať zjednodušene. Nič mu nechýbalo! Tak ako ma neupútal začiatok, tak tu sa to všetko vynahradilo a nevedela som sa od knihy odtrhnúť. Čo bolo ešte veľmi dobré, bolo, že sa v knihe postupne a pomaly zobrazovala Markusova minulosť. Preto som sa veĺmi tešila na čítanie ďalej, že čo nové zistím, ako žil predtým. 

trailer knihy!

Knihe nedám plný počet bodov za ten začiatok. Nič to však nemení na tom, že je to veľmi pekná a dobre napísaná kniha. Jana Pronská ma nesklamala a teším sa jej ďalšiu knihu, ktorá sa mi dostane do ruky a dúfam, že to bude čím skorej. Komentáre

  1. Vidíš tu vůbec neznám. Středověk mám také ráda :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť