Preskočiť na hlavný obsah

3 gaštanové kone - Margita FiguliNázov : Tri gaštanové kone
Autor : Margita Figuli
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania : 2013
Počet strán : 136
Väzba: tvrdá
Žáner: Slovenská a česká klasika


„Vrátiš sa s troma gaštanovými koňmi a na mieste, kde si ich uviažeš, tam sa stretneme. To bude znamenie.“ Kto by si nepamätal symboliku každého obrazu v najznámejšej próze Margity Figuli Tri gaštanové kone, najčítanejšom diele slovenskej literatúry. Toto klasické dielo patrí do knižnice každého študenta, ale obľúbia si ho aj čitateľky, ktoré majú rady príbehy o láske a o tradičných ľudských hodnotách. Autorka text po ideologickej cenzúre prepracovala, prvý zväzok edície Zlatým písmom ho sprístupňuje v jeho pôvodnej podobe.

Margita Figuli, za slobodna Margita Figuliová, po sobáši Margita Šustrová, pseudonymy MorenaOľga Morena  bola slovenská spisovateľkaprekladateľka a autorka literatúry pre deti a mládež. 
Margita Figuli je výraznou predstaviteľkou slovenského naturizmu v novelistickej a románovej tvorbe. 
Publikovať začala už v roku 1930 v časopise Slovenská nedeľa či v kalendároch Tatra banky, neskôr tiež v časopisoch ElánSlovenské pohľadyŽivena a iné.
V jej raných prácach dominujú témy z prostredia sociálnej, zemepisnej či spoločenskej periférie, neskôr tiež láska, sociálny súcit a súčasné spoločenské problémy.
V tematickej rovine využívala legendické, mýtické a rozprávkové prvky. Okrem vlastnej tvorby sporadicky prekladala z češtiny (Karel ČapekKarel Jaromír Erben a i.).
ZDROJTri gaštanové kone patrí do slovenskej klasiky. Neexistuje Slovák, ktorý by sa s týmto dielom nestretol ( jedine ak by nechodil do školy ). 
Dielo sa zaraďuje do prózy naturizmu ( mnoho opisov prírody, hlavný hrdina je horal, zápas dobra a zla ...atď,  veď znaky naturizmu poznáte). 
Hlavným hrdinom a rozprávačom príbehu je Peter, ktorý sa zamiluje do Magdalény, no ich láska musí prejsť mnohými prekážkami, aby bola naplnená. 
Magdalénu totiž chcú vydať za Jána Zápotočného, ktorý je zámožný a Magdálenu chce silou-macou. 
Magdaléna a Peter si dajú sľub, že Peter sa po ňu vráti, keď bude mať dom a 3 gaštanové kone. Vráti sa, no zostane šokovaný, keď zistí, že veci sa museli zmeniť a Magdaléna si ho nemôže vziať. 


Nežiadam si márností od Hospodina, lebo bohatstvo, zisk a sláva radosťou chvíľkovou zapaľujú srdce človeka...
Nežiadam si do ruky meč, ktorého ostrosť premohla by nepriateľov, nech radšej Hospodin ostríha dušu moju i telo a chráni ich ako zrenicu oka svojho,...
Rozum môj nech spravuje radou svojou preláskavou, aby som mohol medzi spravodlivými obcovať spravodlivo. V trpezlivosti, viere a skutkoch nech som dokonalý a celý, aby moje činy neboli podobné piesku, ktorý rozmetá vietor.
Reč moja nech je nie vynášaná jazykom váhavým, úlisným a ľstivým, ale reč moja nech je ako prameň, z ktorého vyviera iba voda jedna. 

Toto boli slová Petra, hneď na začiatku knihy. Mňa veľmi chytili za srdce, lebo sa hneď ukázalo, že to bude dobrý, spravodlivý človek. Tiež pokorný a s vierou v Boha, ktorý mu pomôže, keď ho bude potrebovať. A taký aj Peter bol. Nemal žiadnej zlej vlastnosti. Magdaléna bola tichá žena, ktorá sa so svojím osudom zmierila a nechcela ho meniť. Bola dosť pasívna a miestami som si ani nemyslela, že by bola pre Petra dobrá. Veď nebojovala, keď mala za ich lásku. Mala to ťažké, no mohla povedať aj ona svoje a možno by to nakoniec bolo úplne inak. 

Ján Zápotočný bol síce ako záporná postava, no bol "dobrá" zlá postava. Niekto, kto ubližoval ( a on až moc veľmi ubližoval) no i napriek tomu som tú postavu mala rada. 
Myslím si , že Margita Figuli s postavami knihe pracovala veľmi dobre. Vedela som sa s nimi vžiť do deju a NENUDILO MA TO ako väčšina povinného čítania. Táto kniha sa mi naozaj páčila a tým, ktorý chcú prečítať niečo z klasiky určite odporúčam. 
Je tam množstvo prírody, dobrá zápletka, tragédia, emócie chlapa, ktorý tiež vie byť bezradný. Mňa Margita Figuli presvedčila a určite niekedy v budúcnosti ešte siahnem po jej knihách. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …