Preskočiť na hlavný obsah

3 gaštanové kone - Margita FiguliNázov : Tri gaštanové kone
Autor : Margita Figuli
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania : 2013
Počet strán : 136
Väzba: tvrdá
Žáner: Slovenská a česká klasika


„Vrátiš sa s troma gaštanovými koňmi a na mieste, kde si ich uviažeš, tam sa stretneme. To bude znamenie.“ Kto by si nepamätal symboliku každého obrazu v najznámejšej próze Margity Figuli Tri gaštanové kone, najčítanejšom diele slovenskej literatúry. Toto klasické dielo patrí do knižnice každého študenta, ale obľúbia si ho aj čitateľky, ktoré majú rady príbehy o láske a o tradičných ľudských hodnotách. Autorka text po ideologickej cenzúre prepracovala, prvý zväzok edície Zlatým písmom ho sprístupňuje v jeho pôvodnej podobe.

Margita Figuli, za slobodna Margita Figuliová, po sobáši Margita Šustrová, pseudonymy MorenaOľga Morena  bola slovenská spisovateľkaprekladateľka a autorka literatúry pre deti a mládež. 
Margita Figuli je výraznou predstaviteľkou slovenského naturizmu v novelistickej a románovej tvorbe. 
Publikovať začala už v roku 1930 v časopise Slovenská nedeľa či v kalendároch Tatra banky, neskôr tiež v časopisoch ElánSlovenské pohľadyŽivena a iné.
V jej raných prácach dominujú témy z prostredia sociálnej, zemepisnej či spoločenskej periférie, neskôr tiež láska, sociálny súcit a súčasné spoločenské problémy.
V tematickej rovine využívala legendické, mýtické a rozprávkové prvky. Okrem vlastnej tvorby sporadicky prekladala z češtiny (Karel ČapekKarel Jaromír Erben a i.).
ZDROJTri gaštanové kone patrí do slovenskej klasiky. Neexistuje Slovák, ktorý by sa s týmto dielom nestretol ( jedine ak by nechodil do školy ). 
Dielo sa zaraďuje do prózy naturizmu ( mnoho opisov prírody, hlavný hrdina je horal, zápas dobra a zla ...atď,  veď znaky naturizmu poznáte). 
Hlavným hrdinom a rozprávačom príbehu je Peter, ktorý sa zamiluje do Magdalény, no ich láska musí prejsť mnohými prekážkami, aby bola naplnená. 
Magdalénu totiž chcú vydať za Jána Zápotočného, ktorý je zámožný a Magdálenu chce silou-macou. 
Magdaléna a Peter si dajú sľub, že Peter sa po ňu vráti, keď bude mať dom a 3 gaštanové kone. Vráti sa, no zostane šokovaný, keď zistí, že veci sa museli zmeniť a Magdaléna si ho nemôže vziať. 


Nežiadam si márností od Hospodina, lebo bohatstvo, zisk a sláva radosťou chvíľkovou zapaľujú srdce človeka...
Nežiadam si do ruky meč, ktorého ostrosť premohla by nepriateľov, nech radšej Hospodin ostríha dušu moju i telo a chráni ich ako zrenicu oka svojho,...
Rozum môj nech spravuje radou svojou preláskavou, aby som mohol medzi spravodlivými obcovať spravodlivo. V trpezlivosti, viere a skutkoch nech som dokonalý a celý, aby moje činy neboli podobné piesku, ktorý rozmetá vietor.
Reč moja nech je nie vynášaná jazykom váhavým, úlisným a ľstivým, ale reč moja nech je ako prameň, z ktorého vyviera iba voda jedna. 

Toto boli slová Petra, hneď na začiatku knihy. Mňa veľmi chytili za srdce, lebo sa hneď ukázalo, že to bude dobrý, spravodlivý človek. Tiež pokorný a s vierou v Boha, ktorý mu pomôže, keď ho bude potrebovať. A taký aj Peter bol. Nemal žiadnej zlej vlastnosti. Magdaléna bola tichá žena, ktorá sa so svojím osudom zmierila a nechcela ho meniť. Bola dosť pasívna a miestami som si ani nemyslela, že by bola pre Petra dobrá. Veď nebojovala, keď mala za ich lásku. Mala to ťažké, no mohla povedať aj ona svoje a možno by to nakoniec bolo úplne inak. 

Ján Zápotočný bol síce ako záporná postava, no bol "dobrá" zlá postava. Niekto, kto ubližoval ( a on až moc veľmi ubližoval) no i napriek tomu som tú postavu mala rada. 
Myslím si , že Margita Figuli s postavami knihe pracovala veľmi dobre. Vedela som sa s nimi vžiť do deju a NENUDILO MA TO ako väčšina povinného čítania. Táto kniha sa mi naozaj páčila a tým, ktorý chcú prečítať niečo z klasiky určite odporúčam. 
Je tam množstvo prírody, dobrá zápletka, tragédia, emócie chlapa, ktorý tiež vie byť bezradný. Mňa Margita Figuli presvedčila a určite niekedy v budúcnosti ešte siahnem po jej knihách. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť