Preskočiť na hlavný obsah

Nemám žiadne meno - Dagmar Hilarová


Názov : Nemám žiadne meno
Autor : Dagmar Hilarová
Preklad: Anna Kališková
Vydavateľstvo: Fragment
Rok vydania : 2012Počet strán : 96
Väzba: tvrdá
Žáner: Biografia, Životopis

Neuveriteľný príbeh o osude českej poetky a spisovateľky Dagmar Hilarovej, ktorá ako pätnásťročná strávila dva roky v terezínskom gete.
Knihu vydala pod svojím menom dolnozemská spisovateľka Miep Diekman, ktorá si autorstvo neprávom prisúdila potom, čo jej skutočná autorka dôverčivo zverila svoj rukopis. Po vyše tridsiatich rokoch vychádza autorské dielo Dagmar Hilarovej, ktoré získalo už tri významné literárne ocenenia v českom jazyku, ako si to vždy priala.





Dagmar Hilarová (26. březen 1928, Praha – 1. červenec 1996, Praha) byla česká spisovatelka a básnířka. Těžiště její práce bylo v tvorbě pro děti. Za svůj život publikovala přes 60 knih a přispívala do více než 60 časopisů. Její práce byly přeloženy do mnoha jazyků. Byla členkou Svazu (později Obce) spisovatelů a Syndikátu novinářů.
1943–1945 internována v koncentračním táboře, po válce dokončila střední školu. Pracovala v zemědělství, ve zdravotnictví a jako sekretářka filmové produkce.

Psala verše, povídky, aforismy, texty k písním, epigramy a knížky pro děti. Její verše vyšly ve francouzštině, holandštině, němčině, angličtině, maďarštině a drobná próza v esperantu. Dětské verše byly zařazeny do knihy My Favourite Storybook (Artia 1986) v anglickém a německém vydání.

viac




Zoznamovať s touto knihou príde asi zbytočné. Ide o autobiografiu českej autorky, ktorej bolo ukradnuté autorstvo.
Hodnotenie tejto knihy je však veľmi ťažké, keďže ide o skutočný, smutný príbeh z koncetračného táboru v Terezíne. Ešte smutnejšie je na tom zrovna to, ako s autorkou "vybabrali" a prišla o autorstvo knihy, ktorú vydala spolu s Holanďankou Miep Diekmannovou.
Kniha sa skladá z dvoch častí. Z časti, ktorá vraví o skutočnom autorstve Dagmar Hilarovej s množstvom dôkazov a denníkom z obdobia, keď autorka bola v Terezíne. 



Čítať o krutosti tých čias nikdy nebude ľahké a ľudia v mojom veku si to ani nevedia predstaviť. Jedine takýmito knihami...


Nevynechali ani nás. Začiatkom marca, pár dní pred mojimi narodeninami, prišiel darček. Povolanie na deportáciu. Jeden jediný lístok a na ňom jedno meno. To moje. Otcovo ani mamino nikde. Žeby sa pomýlili? Považujú ma za sirotu. Ale ja mám otca aj mamu. Spája nás pevné, nerozlučiteľné puto, tvoríme spoločenstvo ľudí, ktorí sú si najbližší, rodinu, ktorú môže rozdeliť iba smrť.






Denník Dagmar Hilarovej aj keď bol o utrpení, ktoré videla a prežívala, bol napísaný veľmi jednoducho. Čakala som však, že tam budú tak detailnejšie opísané veci. Veľakrát mi to prišlo, že niečo začala a nedokončila. Tiež mi chýbali viac vyjadrené city k Bubimu a Jurajovi. Z toho, čo tam bolo napísané, ani neviem koho naozaj ľúbila. Keby v knihe nie sú fotky, z jej opisov by som si ich ani nevedela predstaviť. Tak isto nebolo veľa povedané o jej rodine. Chápem to však tak, že to boli jej osobné veci a tento denník bol len o koncentráku a viac uverejniť nechcela.

Nie je to síce klasické čítanie nejakej beletrie.
Skrýva v sebe však veľa osudov ľudí, ktorí nemali na výber. 

HODNOTENIE
4/5

Komentáre

  1. Tuhle knížku bych si chtěla přečíst :).

    OdpovedaťOdstrániť
  2. O téhle knize jsem už hodně slyšela, a moc mne zaujala. Mám ji na seznamu, a nejbližší době bude na řadě. Děkuji za krásnou recenzi, a připomenutí knihy :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…