Preskočiť na hlavný obsah

Nemám žiadne meno - Dagmar Hilarová


Názov : Nemám žiadne meno
Autor : Dagmar Hilarová
Preklad: Anna Kališková
Vydavateľstvo: Fragment
Rok vydania : 2012Počet strán : 96
Väzba: tvrdá
Žáner: Biografia, Životopis

Neuveriteľný príbeh o osude českej poetky a spisovateľky Dagmar Hilarovej, ktorá ako pätnásťročná strávila dva roky v terezínskom gete.
Knihu vydala pod svojím menom dolnozemská spisovateľka Miep Diekman, ktorá si autorstvo neprávom prisúdila potom, čo jej skutočná autorka dôverčivo zverila svoj rukopis. Po vyše tridsiatich rokoch vychádza autorské dielo Dagmar Hilarovej, ktoré získalo už tri významné literárne ocenenia v českom jazyku, ako si to vždy priala.

Dagmar Hilarová (26. březen 1928, Praha – 1. červenec 1996, Praha) byla česká spisovatelka a básnířka. Těžiště její práce bylo v tvorbě pro děti. Za svůj život publikovala přes 60 knih a přispívala do více než 60 časopisů. Její práce byly přeloženy do mnoha jazyků. Byla členkou Svazu (později Obce) spisovatelů a Syndikátu novinářů.
1943–1945 internována v koncentračním táboře, po válce dokončila střední školu. Pracovala v zemědělství, ve zdravotnictví a jako sekretářka filmové produkce.

Psala verše, povídky, aforismy, texty k písním, epigramy a knížky pro děti. Její verše vyšly ve francouzštině, holandštině, němčině, angličtině, maďarštině a drobná próza v esperantu. Dětské verše byly zařazeny do knihy My Favourite Storybook (Artia 1986) v anglickém a německém vydání.

viac
Zoznamovať s touto knihou príde asi zbytočné. Ide o autobiografiu českej autorky, ktorej bolo ukradnuté autorstvo.
Hodnotenie tejto knihy je však veľmi ťažké, keďže ide o skutočný, smutný príbeh z koncetračného táboru v Terezíne. Ešte smutnejšie je na tom zrovna to, ako s autorkou "vybabrali" a prišla o autorstvo knihy, ktorú vydala spolu s Holanďankou Miep Diekmannovou.
Kniha sa skladá z dvoch častí. Z časti, ktorá vraví o skutočnom autorstve Dagmar Hilarovej s množstvom dôkazov a denníkom z obdobia, keď autorka bola v Terezíne. Čítať o krutosti tých čias nikdy nebude ľahké a ľudia v mojom veku si to ani nevedia predstaviť. Jedine takýmito knihami...


Nevynechali ani nás. Začiatkom marca, pár dní pred mojimi narodeninami, prišiel darček. Povolanie na deportáciu. Jeden jediný lístok a na ňom jedno meno. To moje. Otcovo ani mamino nikde. Žeby sa pomýlili? Považujú ma za sirotu. Ale ja mám otca aj mamu. Spája nás pevné, nerozlučiteľné puto, tvoríme spoločenstvo ľudí, ktorí sú si najbližší, rodinu, ktorú môže rozdeliť iba smrť.


Denník Dagmar Hilarovej aj keď bol o utrpení, ktoré videla a prežívala, bol napísaný veľmi jednoducho. Čakala som však, že tam budú tak detailnejšie opísané veci. Veľakrát mi to prišlo, že niečo začala a nedokončila. Tiež mi chýbali viac vyjadrené city k Bubimu a Jurajovi. Z toho, čo tam bolo napísané, ani neviem koho naozaj ľúbila. Keby v knihe nie sú fotky, z jej opisov by som si ich ani nevedela predstaviť. Tak isto nebolo veľa povedané o jej rodine. Chápem to však tak, že to boli jej osobné veci a tento denník bol len o koncentráku a viac uverejniť nechcela.

Nie je to síce klasické čítanie nejakej beletrie.
Skrýva v sebe však veľa osudov ľudí, ktorí nemali na výber. 

HODNOTENIE
4/5

Komentáre

  1. Tuhle knížku bych si chtěla přečíst :).

    OdpovedaťOdstrániť
  2. O téhle knize jsem už hodně slyšela, a moc mne zaujala. Mám ji na seznamu, a nejbližší době bude na řadě. Děkuji za krásnou recenzi, a připomenutí knihy :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …