Preskočiť na hlavný obsah

Nemám žiadne meno - Dagmar Hilarová


Názov : Nemám žiadne meno
Autor : Dagmar Hilarová
Preklad: Anna Kališková
Vydavateľstvo: Fragment
Rok vydania : 2012Počet strán : 96
Väzba: tvrdá
Žáner: Biografia, Životopis

Neuveriteľný príbeh o osude českej poetky a spisovateľky Dagmar Hilarovej, ktorá ako pätnásťročná strávila dva roky v terezínskom gete.
Knihu vydala pod svojím menom dolnozemská spisovateľka Miep Diekman, ktorá si autorstvo neprávom prisúdila potom, čo jej skutočná autorka dôverčivo zverila svoj rukopis. Po vyše tridsiatich rokoch vychádza autorské dielo Dagmar Hilarovej, ktoré získalo už tri významné literárne ocenenia v českom jazyku, ako si to vždy priala.

Dagmar Hilarová (26. březen 1928, Praha – 1. červenec 1996, Praha) byla česká spisovatelka a básnířka. Těžiště její práce bylo v tvorbě pro děti. Za svůj život publikovala přes 60 knih a přispívala do více než 60 časopisů. Její práce byly přeloženy do mnoha jazyků. Byla členkou Svazu (později Obce) spisovatelů a Syndikátu novinářů.
1943–1945 internována v koncentračním táboře, po válce dokončila střední školu. Pracovala v zemědělství, ve zdravotnictví a jako sekretářka filmové produkce.

Psala verše, povídky, aforismy, texty k písním, epigramy a knížky pro děti. Její verše vyšly ve francouzštině, holandštině, němčině, angličtině, maďarštině a drobná próza v esperantu. Dětské verše byly zařazeny do knihy My Favourite Storybook (Artia 1986) v anglickém a německém vydání.

viac
Zoznamovať s touto knihou príde asi zbytočné. Ide o autobiografiu českej autorky, ktorej bolo ukradnuté autorstvo.
Hodnotenie tejto knihy je však veľmi ťažké, keďže ide o skutočný, smutný príbeh z koncetračného táboru v Terezíne. Ešte smutnejšie je na tom zrovna to, ako s autorkou "vybabrali" a prišla o autorstvo knihy, ktorú vydala spolu s Holanďankou Miep Diekmannovou.
Kniha sa skladá z dvoch častí. Z časti, ktorá vraví o skutočnom autorstve Dagmar Hilarovej s množstvom dôkazov a denníkom z obdobia, keď autorka bola v Terezíne. Čítať o krutosti tých čias nikdy nebude ľahké a ľudia v mojom veku si to ani nevedia predstaviť. Jedine takýmito knihami...


Nevynechali ani nás. Začiatkom marca, pár dní pred mojimi narodeninami, prišiel darček. Povolanie na deportáciu. Jeden jediný lístok a na ňom jedno meno. To moje. Otcovo ani mamino nikde. Žeby sa pomýlili? Považujú ma za sirotu. Ale ja mám otca aj mamu. Spája nás pevné, nerozlučiteľné puto, tvoríme spoločenstvo ľudí, ktorí sú si najbližší, rodinu, ktorú môže rozdeliť iba smrť.


Denník Dagmar Hilarovej aj keď bol o utrpení, ktoré videla a prežívala, bol napísaný veľmi jednoducho. Čakala som však, že tam budú tak detailnejšie opísané veci. Veľakrát mi to prišlo, že niečo začala a nedokončila. Tiež mi chýbali viac vyjadrené city k Bubimu a Jurajovi. Z toho, čo tam bolo napísané, ani neviem koho naozaj ľúbila. Keby v knihe nie sú fotky, z jej opisov by som si ich ani nevedela predstaviť. Tak isto nebolo veľa povedané o jej rodine. Chápem to však tak, že to boli jej osobné veci a tento denník bol len o koncentráku a viac uverejniť nechcela.

Nie je to síce klasické čítanie nejakej beletrie.
Skrýva v sebe však veľa osudov ľudí, ktorí nemali na výber. 

HODNOTENIE
4/5

Komentáre

  1. Tuhle knížku bych si chtěla přečíst :).

    OdpovedaťOdstrániť
  2. O téhle knize jsem už hodně slyšela, a moc mne zaujala. Mám ji na seznamu, a nejbližší době bude na řadě. Děkuji za krásnou recenzi, a připomenutí knihy :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …