Preskočiť na hlavný obsah

Arnarove deti - Blanka Gondová


Názov : Arnarove deti
Autor : Blanka Gondová
Vydavateľstvo: Koruna
Rok vydania : 2013
Počet strán : 394
Väzba: mäkká
Žáner: Dobrodružstvo, fantasy

Lilja, Olaf a Magnús žijú na Islande v osade svojho otca Arnara. Najvyšší boh Ódin bdie nad ich prosperitou, ale nedokáže zastaviť to, čo je už dávno utkané v niti osudu. Blíži sa posledný súboj bohov s temnými bytosťami podsvetia - Ragnarok. Jedine krásna Lilja môže zachrániť aspoň kúsok života na ostrove, ktorý sa rúti do záhuby. Jej brat Olaf sa z núdze vydá hľadať nové lovisko rýb, ale na mori ho zmietne vlna a odnesie k brehom krajiny, kde žijú trolovia. Medzitým ich brata Magnúsa unesú kupci a predajú ho ako otroka. Stane sa z neho vikinský bojovník, ktorý na ďalekých anglických brehoch bojuje za lásku princeznej Roweny a slobodu.
Vo štvrtom príbehu sa spolu s Liljiným synom Dagurom vydáte na dobrodružnú výpravu, ktorej cieľom je prinavrátiť siedmim severským kráľovstvám kúzelné meče a zachrániť princeznú fjordov z rúk zlého čarodeja Vagana, Temných elfov a Dragonidov.
Kniha Arnarove deti, Sága o Vikingoch, vám ponúka štyri príbehy troch súrodencov a Arnarovho vnuka Dagura, okorenené severskými mýtmi, bohmi, dobrodružstvom a láskou. Podarí sa hlavným hrdinom zvíťaziť nad nepriazňou osudu? To sa dozviete v týchto čarovných príbehoch severu.Blanka Gondová sa narodila v Krupine a vyštudovala Chemicko-technologickú fakultu STU na Slovensku. Debutovala historickým románom Carpona v plameňoch, ktorý dopisovala už v zahraničí. Práca ju zaviala najprv na Island, kde spoznala svojho životného partnera, s ktorým v súčasnosti žije v Nórsku a nedávno sa stala čerstvou mamičkou. Vo svojom druhom románe Arnarove deti, Sága o Vikingoch, čerpá z pohanskej mytológie severských krajín, vikinskej histórie a kultúry. Jej koníčkom je cestovanie, kedy čerpá inšpiráciu a nápady na nové príbehy. Práve život na Islande a v Nórsku ju podnietili k napísaniu príbehov plných fantázie, odohrávajúcich sa na miestach, ktoré pri svojom cestovaní navštívila. zdrojNa Slovensku sa objavila kniha, ktorá už svojou originalitou zaváňa niečim novým a nevídaným. Blanka Gondová vytiahla so svojhou rukáva alebo skôr z hlavy nápad na fantastický príbeh. Bol však fantastický?? 

Spolu s knihou sa môžeme vrátiť do dávnej histórie, keď svoju slávu okúsili obávaní Vikingovia. Chladní muži zo severu, ktorí svojou krutosťou naháňajú strach aj dnes. Ich šľachovité telo, svaly, ktoré zakrývalo trochu kožušiny, dlhé vlasy a briadky, ničivé zbrane a ich túžba po výhre.

Kniha sa skladá z piatich príbehov. Hlavnými postavami knihy sú Lilja, Olaf, Magnus a Dagur. V prvom príbehu súrodencov Lilju, Olafa a Magnusa rozdelí sled udalostí. Ich úlohou bude postaviť sa opäť na nohy a začať odznova. Cesta k tomu bude však náročná. Nikto z nich netuší, čo je s ostatnými, či žijú alebo sa zachránili.
Ďalšie príbehy sú už o tom ako sa každému z nich darí. Pre to, aby boli šťastní musia spraviť veľa. Ukázať svoju statočnosť a odhodlanosť, postaviť sa nepriateľom a bojovať o život svojich drahých.
Je vôbec šanca, že sa znovu stretnú??
Čo by ich mohlo viesť spoločnému stretu? Náhoda? Šťastie? Alebo ich životy budú žiť ďalej, bez svojich súrodencov.
Blanka Gondová do knihy vtiahla aj iné čarovné postavy. Elfovia, troly, víly, draky, dragonidi...z tohto sú noví jedine dragonidi, čo boli ľudia a draky napoly. Elfovia sa delili na Vyvolených a Temných. Je z toho samozrejmé, ktorí sa postavia na stranu zla.

A tak ako ste uhádli, že Temní elfovia sú zlí, vedeli by ste predvídať dej celej knihy!
Prečo taký úžasný nápad na knihu je tak ľahko skazený? :(
Celá kniha bola predvídateľná, to dosť aj spomalovalo čítanie. Komu by sa chcelo niečo čítať , keď tuší, čo bude ďalej..
Postavy boli príliš idealizované. Áno tak jak ich opisovala spisovateľka mohli naozaj existovať LEN v knihe. V normálnom svete by také nebolo možné.
Nedostatky pri deji. Čakala som viac pri bojoch alebo riešení konfliktov, vymýšľaní stratégií. Celé to bolo o tom, že im nakoniec niekto pomohol, poprípade idealizovaný hrdina sa v poslednej chvíli  vyhol smrteľnému úderu a uštedril smerteľnú ranu nepriateľovi.
Každý z tých príbehov mal šťastný koniec a všetci žili až kým nepomreli. Princezné si vzali buď obyčajného muža, ktorý sa do nich zamiloval a na druhý deň ho milovala aj princezná. Bojoval za ňu a zachraňoval ju pred číhajúcim nebezpečenstvom. V druhom prípade si princezná vzala nebojácneho Vikinga, ktorý ju zachránil pred ostatnými vojakmi a počas jedného večera prišla na to, že je iný. Že má srdce a je milý a láskavý. Čo by vám takéto niečo pripomínalo? Mne jednoznačne rozprávku!
Neviem, či to bol zámer autorky. Ak to myslela tak, nuž dobre ako rozprávka by sa to uchytilo, no ja som čakala viac. Takto to bolo z každého rožku trošku. Tie príbehy prebehli strašne rýchlo a aj keď bol hlavný hrdina mimo, dej sa nehýbal. Všetko zrazu zmizlo a dej poračoval až keď sa prebral. Rovnako aj boje. Bolo ich tam dosť, no oničom. Jeden rýchlo začal a trval možno jednu stranu.
Nechcem tým povedať, že kniha je zlá. Práveže je možno jedna z najlepších slovenských! Naozaj sa nestáva, že takéto niečo kvalitné sa vymyslí, no pre mňa to bolo zle napísané.
Blanka Gondová má aj blog, kde sú odfotografované miesta knihy klik, ja som si hlavne posledný príbeh predstavovala ako z Pána prsteňa. Nevedela som sa zbaviť pocitu, že sa to odohráva v takom prostredí.
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …