Preskočiť na hlavný obsah

Arnarove deti - Blanka Gondová


Názov : Arnarove deti
Autor : Blanka Gondová
Vydavateľstvo: Koruna
Rok vydania : 2013
Počet strán : 394
Väzba: mäkká
Žáner: Dobrodružstvo, fantasy

Lilja, Olaf a Magnús žijú na Islande v osade svojho otca Arnara. Najvyšší boh Ódin bdie nad ich prosperitou, ale nedokáže zastaviť to, čo je už dávno utkané v niti osudu. Blíži sa posledný súboj bohov s temnými bytosťami podsvetia - Ragnarok. Jedine krásna Lilja môže zachrániť aspoň kúsok života na ostrove, ktorý sa rúti do záhuby. Jej brat Olaf sa z núdze vydá hľadať nové lovisko rýb, ale na mori ho zmietne vlna a odnesie k brehom krajiny, kde žijú trolovia. Medzitým ich brata Magnúsa unesú kupci a predajú ho ako otroka. Stane sa z neho vikinský bojovník, ktorý na ďalekých anglických brehoch bojuje za lásku princeznej Roweny a slobodu.
Vo štvrtom príbehu sa spolu s Liljiným synom Dagurom vydáte na dobrodružnú výpravu, ktorej cieľom je prinavrátiť siedmim severským kráľovstvám kúzelné meče a zachrániť princeznú fjordov z rúk zlého čarodeja Vagana, Temných elfov a Dragonidov.
Kniha Arnarove deti, Sága o Vikingoch, vám ponúka štyri príbehy troch súrodencov a Arnarovho vnuka Dagura, okorenené severskými mýtmi, bohmi, dobrodružstvom a láskou. Podarí sa hlavným hrdinom zvíťaziť nad nepriazňou osudu? To sa dozviete v týchto čarovných príbehoch severu.Blanka Gondová sa narodila v Krupine a vyštudovala Chemicko-technologickú fakultu STU na Slovensku. Debutovala historickým románom Carpona v plameňoch, ktorý dopisovala už v zahraničí. Práca ju zaviala najprv na Island, kde spoznala svojho životného partnera, s ktorým v súčasnosti žije v Nórsku a nedávno sa stala čerstvou mamičkou. Vo svojom druhom románe Arnarove deti, Sága o Vikingoch, čerpá z pohanskej mytológie severských krajín, vikinskej histórie a kultúry. Jej koníčkom je cestovanie, kedy čerpá inšpiráciu a nápady na nové príbehy. Práve život na Islande a v Nórsku ju podnietili k napísaniu príbehov plných fantázie, odohrávajúcich sa na miestach, ktoré pri svojom cestovaní navštívila. zdrojNa Slovensku sa objavila kniha, ktorá už svojou originalitou zaváňa niečim novým a nevídaným. Blanka Gondová vytiahla so svojhou rukáva alebo skôr z hlavy nápad na fantastický príbeh. Bol však fantastický?? 

Spolu s knihou sa môžeme vrátiť do dávnej histórie, keď svoju slávu okúsili obávaní Vikingovia. Chladní muži zo severu, ktorí svojou krutosťou naháňajú strach aj dnes. Ich šľachovité telo, svaly, ktoré zakrývalo trochu kožušiny, dlhé vlasy a briadky, ničivé zbrane a ich túžba po výhre.

Kniha sa skladá z piatich príbehov. Hlavnými postavami knihy sú Lilja, Olaf, Magnus a Dagur. V prvom príbehu súrodencov Lilju, Olafa a Magnusa rozdelí sled udalostí. Ich úlohou bude postaviť sa opäť na nohy a začať odznova. Cesta k tomu bude však náročná. Nikto z nich netuší, čo je s ostatnými, či žijú alebo sa zachránili.
Ďalšie príbehy sú už o tom ako sa každému z nich darí. Pre to, aby boli šťastní musia spraviť veľa. Ukázať svoju statočnosť a odhodlanosť, postaviť sa nepriateľom a bojovať o život svojich drahých.
Je vôbec šanca, že sa znovu stretnú??
Čo by ich mohlo viesť spoločnému stretu? Náhoda? Šťastie? Alebo ich životy budú žiť ďalej, bez svojich súrodencov.
Blanka Gondová do knihy vtiahla aj iné čarovné postavy. Elfovia, troly, víly, draky, dragonidi...z tohto sú noví jedine dragonidi, čo boli ľudia a draky napoly. Elfovia sa delili na Vyvolených a Temných. Je z toho samozrejmé, ktorí sa postavia na stranu zla.

A tak ako ste uhádli, že Temní elfovia sú zlí, vedeli by ste predvídať dej celej knihy!
Prečo taký úžasný nápad na knihu je tak ľahko skazený? :(
Celá kniha bola predvídateľná, to dosť aj spomalovalo čítanie. Komu by sa chcelo niečo čítať , keď tuší, čo bude ďalej..
Postavy boli príliš idealizované. Áno tak jak ich opisovala spisovateľka mohli naozaj existovať LEN v knihe. V normálnom svete by také nebolo možné.
Nedostatky pri deji. Čakala som viac pri bojoch alebo riešení konfliktov, vymýšľaní stratégií. Celé to bolo o tom, že im nakoniec niekto pomohol, poprípade idealizovaný hrdina sa v poslednej chvíli  vyhol smrteľnému úderu a uštedril smerteľnú ranu nepriateľovi.
Každý z tých príbehov mal šťastný koniec a všetci žili až kým nepomreli. Princezné si vzali buď obyčajného muža, ktorý sa do nich zamiloval a na druhý deň ho milovala aj princezná. Bojoval za ňu a zachraňoval ju pred číhajúcim nebezpečenstvom. V druhom prípade si princezná vzala nebojácneho Vikinga, ktorý ju zachránil pred ostatnými vojakmi a počas jedného večera prišla na to, že je iný. Že má srdce a je milý a láskavý. Čo by vám takéto niečo pripomínalo? Mne jednoznačne rozprávku!
Neviem, či to bol zámer autorky. Ak to myslela tak, nuž dobre ako rozprávka by sa to uchytilo, no ja som čakala viac. Takto to bolo z každého rožku trošku. Tie príbehy prebehli strašne rýchlo a aj keď bol hlavný hrdina mimo, dej sa nehýbal. Všetko zrazu zmizlo a dej poračoval až keď sa prebral. Rovnako aj boje. Bolo ich tam dosť, no oničom. Jeden rýchlo začal a trval možno jednu stranu.
Nechcem tým povedať, že kniha je zlá. Práveže je možno jedna z najlepších slovenských! Naozaj sa nestáva, že takéto niečo kvalitné sa vymyslí, no pre mňa to bolo zle napísané.
Blanka Gondová má aj blog, kde sú odfotografované miesta knihy klik, ja som si hlavne posledný príbeh predstavovala ako z Pána prsteňa. Nevedela som sa zbaviť pocitu, že sa to odohráva v takom prostredí.
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť