Preskočiť na hlavný obsah

Kým hviezdy svietia - Renata Bhujun


Názov : Kým hviezdy svietia
Autor : Renata Bhujun
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania : 2013
Počet strán : 179
Väzba: tvrdá
Žáner: Thriller

Román o tom, že závisť, nenávisť a zloba môžu náš život zničiť len vtedy, ak im to sami dovolíme.

Má krásnych sedemnásť, úspechy v škole, no namiesto toho, aby si vychutnávala život, podľahne vábeniu sladkej pasce a postupne sa zmení na nepoznanie. Za bledou tvárou, vyhasnutými očami a nervozitou skrýva nielen deravé srdce, ale aj žily dopichané od ihiel. Chýba jej otcovo pohladenie, ktoré už dlho nepocítila. Až takmer tragická situácia otvára zámky a otec i dcéra si uvedomia hodnotu a silu lásky aj odpustenia. Chuť k životu umocňuje láska k Jurajovi. Smútok a strach o blízkeho človeka sú nielen cenou za to, že niekoho milujeme, ale zároveň otvárajú srdcia...RENATA BHUJUN (BEŇAČKOVÁ) - autorka románov:
Bol si mojím omylom (apríl 2011, Motýľ)
Žila som v tme (október 2011, Motýľ)
Odpúšťam a milujem (júl 2012, Motýľ)
Kým hviezdy svietia (apríl 2013, Motýľ)


Renata Bhujun (Beňačková) sa narodila 21. marca 1969 v Bánovciach nad Bebravou. Vyštudovala VŠzSP sv. Alžbety v Bratislave - sociálnu prácu.
V súčasnosti žije v malej dedinke Nadlice. Po dvadsaťročnej práci v štátnej správe, kde pracovala ako sociálna pracovníčka, sa rozhodla ukončiť túto časť svojej profesijnej kariéry. T. č. je evidovaná na ÚP ako uchádzačka o zamestnanie. Má dvoch dospelých synov. zdroj

Skoro zomrieť a potom sa dozvedieť, že ste HIV pozitívny.
Toto zažila hlavná hrdinka - Iveta. Život sa s ňou nemaznal. Dlhých 10 rokov bol jej otec vo väzení, matka spáchala samovraždu. Ako si dokáže obnoviť už stroskotaný vzťah s otcom? Vždy je šanca vrátiť sa naspäť a začať odznova. No ako sa má vrátiť Iveta, ktorej život je už poznačený chorobou, ktorá jej znemožňuje stretávať sa s ľuďmi. Veď nie každý má tú odvahu. Bojazlivosť víťazí.

,, Oba typy si hovoria ľudské bytosti, ale len jeden typ sú ľudia a zaslúžia si toto označenie. Slovo ľudskosť nie je pre nich žiadna fráza. Človek je u nich na prvom mieste, pretože oni sami si uvedomujú hodnotu človeka v samom sebe. Ale tí sú vzácni a je ich ako šafranu," stará matka sa zachmúrila, zlosť sa drala na povrch. ,,A čo tá druhá skupina,starká?"zvedavosť premohla zoslabnuté telo. ,,Tá druhá skupina sú tí , čo len žerú a serú. Nevedia, načo sú tu, myslia si, že to je ich poslanie. Takých je plno a spoznáš ich ľahko, pretože všade, kde sa objavia, sú cítiť ako fekálie," stará žena zlostne udrela paličkou do podlahy. 


Začítať sa do tejto knihy je veľmi jednoduché. Zaujímavá téma a myšlienka knihy láka čitateľa k prečítaniu knihy. Do strany 100 som čítala bez prestávky, bavilo ma to, no potom som sa sekla. Nevedela som sa pohnúť ďalej. Dôvodom boli postavy. Nevedela som si ich nijako obľúbiť. Táňu som nenávidela, lebo autorka z nej spravila úžasnú, neomylnú, najsamlepšiu postavu za, čo som ju nemala rada. Takéto postavy sú najhoršie. Veď nikto nie je neomylný!! Ostatné postavy v knihe boli všetky poskladané aj z dobrých aj zo zlých vlastností. 


Ďalej mi na nich vadilo, že o niektorých som toho ani veľa nevedela. Taký Juraj. Zrazu sa tam objavil, vznikom vzťah medzi ním a Ivetou. No okrem toho, že bol študentom a dobrovoľníkom, nič som sa nedozvedela. Celý vzťah Ivety a jeho bol vsunutý do úzadia. Viac sa tam začala objavovať Táňa ( dokonalosť...) a Viliam ( Ivetin otec). Prečoo? Ja som ich tam nechcela. Chcela som príbeh o Ivete, jej boji s chorobou a získavaní priateľov, a nakoniec aj jej vzťah s Jurajom ma oveľa viac zaujímal, ako Táňa a Vilo :((( . Celý koniec knihy bol len tak v rýchlosti dopovedaný. Napríklad mi vadilo, že Iveta odišla s Jurajom preč. Podľa mňa keby okolo toho niečo napíše autorka, bolo by to lepšie a mohla sa tým kniha končiť. Samozrejme, že sa skončila s Vilom a Táňou.


Pri čítaní som si kukla aj martinus a goodreads, aby som si prečítala recenzie aj druhých ľudí. Na Martinuse má viac ako 4 hviezdičky a na Goodreads skoro 4. Takže kniha má naozaj v sebe kvalitu. Autorka si vybrala dobrú tému. Tiež je to vo viacerých veciach poučné. Mne však nesadla kvôli postavám, vadilo mi, že na konci boli do popredia vsunutí Vilo a Táňa a tiež koniec bol pre mňa napísaný tak narýchlo.


Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Motýľ
Knihu si môžete kúpiť TU

Komentáre

  1. Neviem prečo, ale tá obálka sa mi riadne páči :D

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Nevypadá vůbec zle, jdu si o knize zjistit více :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť