Preskočiť na hlavný obsah

Charlieho malé tajomstvá - Stephen Chbosky

Názov :Charlieho malé tajomstvá
Orig. názov: The perks of being a wollflower
Autor : Stephen Chbovsky

Preklad: Michaela Hajduková
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: 2012
Počet strán : 208
Väzba: mäkká
Žáner: Beletria pre mládež, dospievanie 


Charlieho malé tajomstvá sú o dospievaní. Charlieho listy sú oveľa intímnejšie ako denník, sú smutné aj veselé, tragické aj komické. Nevieme, kde žije, nevieme, komu píše, vieme však o svete, o ktorom píše. Snaží sa žiť svoj život najlepšie, ako vie, no zároveň uteká pred jeho nástrahami a dostáva sa do sveta prvých rande, rodinných drám a nových priateľov. Sveta sexu, drog a kultovej Rocky Horror Picture Show, sveta, v ktorom je potrebná len úžasná pieseň na úžasnej ceste k nekonečnosti.

Stephen Chlbovsky vyrástol v Pettsburghu  v americkom štáte Pensylvánia a na Juhokalifornskej univerzite absolvoval štúdium scenáristiky. Jeho prvý film Four Corners of Nowhere mal premiéru na festivale Sundance a získal cenu za najlepší námet na Festivale undergroundových filmov v Chicagu. Autorsky a producentsky sa podieľal aj na postapokalyptickom seriáli Jericho, ktorý sa zapísal do histórie televízie. Zrušenie jeho vysielania spôsobilo, že sklamaní fanúšikovia poslali televíznej stanici 20000 kilogramov orechov. Román Charlieho malé tajomstvá je jeho jediným literárnym dielom. Filmové spracovanie, pre ktoré sám napísal scenár, v hlavných úlohách s Loganom Lermachom a Emmou Watson malo svetovú premiéru na jeseň 2012. 

Charlieho malé tajomstvá je kniha, ktorú väčšina čitateľov pozná. Na internete je možné na ňu nájsť mnoho recenzií, či už písaných alebo videá..
A prečo som si ju ja chcela prečítať? 
Dôvodom bolo to, že vo veľa recenziách mala kladné hodnotenie a hovorilo sa o nej ako úžasnej knihe. 

Kniha je  písaná formou listov, ktoré Charlie píše neznámemu priateľovi. To aspoň vo mne vyvolávalo, že sú písané mne. 
Charlie sa v nich delí o svoje radosti aj starosti, ktoré prežíva prvý rok na strednej škole. Je menším outsiderom, pretože podľa ostatných je INÝ..
Obľubuje hudbu a literatúru. V knihe sú uvedené názvy piesní a diel, ktoré Charlie počas ročníka v škole prečítal. Veľký zvrat v jeho živote nastane, keď si nájde priateľov. 
Autor v knihe rieši dospievania mládeže. Otázky vzájomných vzťahov, drog, sexu, lásky...
Na Charliem ukazuje, ako môže byť chlap(chlapec) prehnane citlivý....A tým sa dostávam k prvej veci, čo sa mi na knihe nepáčila. Nemyslím si, že by sa 16ročný chalan skoro za všetko rozreval. No v prípade Charlieho to tak bolo. Niekedy mi prišiel zmätený zo všetkého, čo sa okolo neho dialo. Sám nevedel, čo má robiť. Snažil sa robiť všetko tak , ako mu niekto iný povedal. Tým pre mňa táto postava strácala hodnotu. Nevedela som si ho obľúbiť, ako ani ostatné postavy knihy. 
Nevedela som si zvyknúť na štýl písania autora. Čítala som veľa kníh, ktoré boli pisané ako listy, emaily alebo chaty, no v tejto knihe som sa nechytala. Celý dej mi prišiel ako starý americký film ( dráma ) .

Plusom bolo, že sa kniha čítala rýchlo. Kapitoly boli dosť krátke a zachvíľu som sa ocitla už na konci. Ďalšie čo sa mi na knihe páčilo, že bola písaná úprimne. Charlieho listy boli osobné a nesnažil sa v nich nič skryť. Nevedel komu má o tých veciach povedať, tak písal neznámemu priateľovi. 

Táto kniha je určite raritou medzi knihami a má velikánske publikum obdivovateľov. 
Nechcem na ňu vravieť, že nie je dobrá. Mne tam skôr nesadla doba, kedy dej prebiehal a niekedy aj to správanie postáv. Pre mňa má plusy aj mínusy. 
Preto som veľmi zvedavá na film, ktorý si chcem pozrieť. 


Komentáre

 1. Charlie bol zmätený, lebo sa mu stalo to, čo stalo (keďže si knihu prečítala a dopracovala si sa až na koniec, tak vieš o čom hovorím), takže neviem, ale vo svetlo toho všetkého vôbec nie je čudné, že je taký zmätený a citlivý. Od takýchto traumatizovaných ľudí/postáv nemôžeme očakávať "normálne" správanie sa :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Viem z čoho bol zmätený ale ajtak to bolo podľa mňa prehnané..

   Odstrániť
 2. Mňa nikdy táto kniha nepriťahovala-ani obálkou a ani kladnými recenziami.....myslím,že by som po nej nesiahla....inak pekná recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …