Preskočiť na hlavný obsah

Charlieho malé tajomstvá - Stephen Chbosky

Názov :Charlieho malé tajomstvá
Orig. názov: The perks of being a wollflower
Autor : Stephen Chbovsky

Preklad: Michaela Hajduková
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: 2012
Počet strán : 208
Väzba: mäkká
Žáner: Beletria pre mládež, dospievanie 


Charlieho malé tajomstvá sú o dospievaní. Charlieho listy sú oveľa intímnejšie ako denník, sú smutné aj veselé, tragické aj komické. Nevieme, kde žije, nevieme, komu píše, vieme však o svete, o ktorom píše. Snaží sa žiť svoj život najlepšie, ako vie, no zároveň uteká pred jeho nástrahami a dostáva sa do sveta prvých rande, rodinných drám a nových priateľov. Sveta sexu, drog a kultovej Rocky Horror Picture Show, sveta, v ktorom je potrebná len úžasná pieseň na úžasnej ceste k nekonečnosti.

Stephen Chlbovsky vyrástol v Pettsburghu  v americkom štáte Pensylvánia a na Juhokalifornskej univerzite absolvoval štúdium scenáristiky. Jeho prvý film Four Corners of Nowhere mal premiéru na festivale Sundance a získal cenu za najlepší námet na Festivale undergroundových filmov v Chicagu. Autorsky a producentsky sa podieľal aj na postapokalyptickom seriáli Jericho, ktorý sa zapísal do histórie televízie. Zrušenie jeho vysielania spôsobilo, že sklamaní fanúšikovia poslali televíznej stanici 20000 kilogramov orechov. Román Charlieho malé tajomstvá je jeho jediným literárnym dielom. Filmové spracovanie, pre ktoré sám napísal scenár, v hlavných úlohách s Loganom Lermachom a Emmou Watson malo svetovú premiéru na jeseň 2012. 

Charlieho malé tajomstvá je kniha, ktorú väčšina čitateľov pozná. Na internete je možné na ňu nájsť mnoho recenzií, či už písaných alebo videá..
A prečo som si ju ja chcela prečítať? 
Dôvodom bolo to, že vo veľa recenziách mala kladné hodnotenie a hovorilo sa o nej ako úžasnej knihe. 

Kniha je  písaná formou listov, ktoré Charlie píše neznámemu priateľovi. To aspoň vo mne vyvolávalo, že sú písané mne. 
Charlie sa v nich delí o svoje radosti aj starosti, ktoré prežíva prvý rok na strednej škole. Je menším outsiderom, pretože podľa ostatných je INÝ..
Obľubuje hudbu a literatúru. V knihe sú uvedené názvy piesní a diel, ktoré Charlie počas ročníka v škole prečítal. Veľký zvrat v jeho živote nastane, keď si nájde priateľov. 
Autor v knihe rieši dospievania mládeže. Otázky vzájomných vzťahov, drog, sexu, lásky...
Na Charliem ukazuje, ako môže byť chlap(chlapec) prehnane citlivý....A tým sa dostávam k prvej veci, čo sa mi na knihe nepáčila. Nemyslím si, že by sa 16ročný chalan skoro za všetko rozreval. No v prípade Charlieho to tak bolo. Niekedy mi prišiel zmätený zo všetkého, čo sa okolo neho dialo. Sám nevedel, čo má robiť. Snažil sa robiť všetko tak , ako mu niekto iný povedal. Tým pre mňa táto postava strácala hodnotu. Nevedela som si ho obľúbiť, ako ani ostatné postavy knihy. 
Nevedela som si zvyknúť na štýl písania autora. Čítala som veľa kníh, ktoré boli pisané ako listy, emaily alebo chaty, no v tejto knihe som sa nechytala. Celý dej mi prišiel ako starý americký film ( dráma ) .

Plusom bolo, že sa kniha čítala rýchlo. Kapitoly boli dosť krátke a zachvíľu som sa ocitla už na konci. Ďalšie čo sa mi na knihe páčilo, že bola písaná úprimne. Charlieho listy boli osobné a nesnažil sa v nich nič skryť. Nevedel komu má o tých veciach povedať, tak písal neznámemu priateľovi. 

Táto kniha je určite raritou medzi knihami a má velikánske publikum obdivovateľov. 
Nechcem na ňu vravieť, že nie je dobrá. Mne tam skôr nesadla doba, kedy dej prebiehal a niekedy aj to správanie postáv. Pre mňa má plusy aj mínusy. 
Preto som veľmi zvedavá na film, ktorý si chcem pozrieť. 


Komentáre

 1. Charlie bol zmätený, lebo sa mu stalo to, čo stalo (keďže si knihu prečítala a dopracovala si sa až na koniec, tak vieš o čom hovorím), takže neviem, ale vo svetlo toho všetkého vôbec nie je čudné, že je taký zmätený a citlivý. Od takýchto traumatizovaných ľudí/postáv nemôžeme očakávať "normálne" správanie sa :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Viem z čoho bol zmätený ale ajtak to bolo podľa mňa prehnané..

   Odstrániť
 2. Mňa nikdy táto kniha nepriťahovala-ani obálkou a ani kladnými recenziami.....myslím,že by som po nej nesiahla....inak pekná recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …