Preskočiť na hlavný obsah

Láska a česť - Jana Pronská

Názov : Láska a česť
Autor : Jana Pronská
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ
Rok vydania : 2009
Počet strán : 200
Väzba: tvrdá
Žáner: Historický román, Romantika


Ďalší román od našej najobľúbenejšej autorky historických romancí - 
pútavý ľúbostný príbeh s historickým pozadím, odohrávajúci sa na stredovekom Slovensku 

Lúpežný rytier Sebastián Rozgoni, pán z Rozhanoviec, ktorého intrigami pripravili o rodinný majetok i česť, sa podujme chrániť sestru svojho dávneho priateľa Jana Barcaia pred jej poručníkom, chamtivým strýkom Arpádom Podmanickým. Ten ju chce vydať za starého násilníka Mikuláša Ujheliho a zmocniť sa tak barcaiovských výnosných baní. Mladá dievčina sa všemožne bráni nanútenému sobášu, no napokon jej nezostane nič iné, iba pred strýkom utiecť...

Jana Pronská sa narodila v Gelnici a maturovala v Spišskej Novej Vsi. Spolu s manželom a troma ďeťmi žije v Nálepkove. Miluje romantické príbehy a stredovek. zdroj
www.janapronska.estranky.skOd Jany Pronskej som mala prečítanú knihu Kliatba, ku ktorej sa teraz pridáva aj Láska a česť. 
Kniha sa odohráva v období stredoveku, pri veľkých intrigách a boji za pravdu. 
Hlavnou postavou je rytier Sebastián Rozgoni. Túži po pomste, chce opäť získať svoj majetok a česť. Túži po tom aby Arpád Podmanický a Mikuláš Ujheli pykali za všetko, čo spôsobili. 

Hrad, ktorý patrí Barcaianovým prídu vypáliť vojaci Podmanického. Na pomoc im príde Rozgoni. Pri útoku im ide hlavne o to aby uniesli Barboru, ktorú chce jej strýko vydať za násilníka Ujheliho. Ona však utečie a odvlečie ju skupina potulných vojakov na ich hrad, kde je kapitánom Rozgoni. Na hrade sa však spravia dve skupiny, z ktorých jedni sú za Rozgoniho a druhí za Adama. Rozgoni vyženie Adama z hradu, no ten mu sľúbi pomstu. Spolčí sa s Podmanickým, aby zničili hrad, odniesli Barboru a zabili Rozgoniho...Knihy od Jany Pronskej sa čítajú dobre a rýchlo. I keď píše kratšie romány, do deja vie vložiť množstvo situácií a postáv tak, že to čitateľa nenechá v nude. 
Láska a česť je kniha na jeden večer, lebo dlhšie sa to ani nedá čítať. Ukazuje boj o česť, čo bola neprávom vzatá a boj o lásku, ktorú chcú iní zničiť. 

Sebastián Rozgoni je ideálnym stredovekým chlapom, ktorý je rytierom, no má dobré srdce. Konflikty sa snaží riešiť hlavou, no keď ide o Barboru nebojí sa riskovať vlastný život. 
Barbora je skromnou princeznou, nemá problém robiť slúžku. Nechce si nechať rozkazovať od druhých a nebojí sa odvrknúť aj keby pred ňou stál vrah a mal čepel meča na jej krku. 
Keď sa má však rozhodnúť za životy iných alebo seba, zachráni priateľov. 
Podmanický je Barborin strýc, ktorý sa má o ňu starať. Jemu však ide len o bohatstvo a pomstu. Aj keď Barbora za to nemôže..Je jedinou ktorej sa ešte nezbavil (podľa neho) a chce ju zabiť. 


Sebastiánovi vyrazilo dych. Akoby sa mu do kože zabodli tisíce ihličiek a na chvíľu ho otupili. Voda bola ľadová, veď miestami na hladine plávali ostré kryhy a sústreďovali sa na brehu v bielych haldách. 
Barbora! Preblyslo mu mysľou. Otvoril oči, no nevidel nič, voda bola kalná. Mocnými zábermi svalnatých paží začal plávať ku dnu. 
Rýchlo, rýchlejšie...
Nerátal s tým, že voda bude taká hlboká a prúd taký silný. Konečne dosiahol dno a uvidel ju, ako bezmocne bojuje, aby sa dostala hore, na hladinu. 
Stislo mu srdce.
Čítať historický román zo slovenského prostredia je v dnešných časoch raritou. Preto som rada za každý, ktorý je dobre napísaný. S anglickými sa v obchode stretávame pravidelne a kupujú sa...a slovenské?...
Ja som veľmi rada, že som sa k tejto knihe dostala. A kľudne, ak budem mať možnosť opäť siahnem po Jane Pronskej, lebo proste dobre píše. 
Povedala by som, že Láska a česť bola aj o niečo lepšia ako Kliatba. Bolo to pútavé, dobre premyslený príbeh, autorka sa s postavami pohrala. Čo mne na jej knihách uberá na hodnotení je, že je to krátke. Hej je to úplná kravina, ale ja by som prijala, keby je to dlhšie a možno ešte väčšia zápletka tam vznikne, čo sa komplikovanejšie potom rieši. 
Bezpochyby však táto kniha stojí za prečítanie a každý, kto má rád historické romány, by sa mal na ňu kuknúť. 


Komentáre

  1. Historické romány mám rada-a teraz mám nový tip-ďakujem :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Nemas zac, som rada ze som ti dala tip :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …