Preskočiť na hlavný obsah

Láska a česť - Jana Pronská

Názov : Láska a česť
Autor : Jana Pronská
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ
Rok vydania : 2009
Počet strán : 200
Väzba: tvrdá
Žáner: Historický román, Romantika


Ďalší román od našej najobľúbenejšej autorky historických romancí - 
pútavý ľúbostný príbeh s historickým pozadím, odohrávajúci sa na stredovekom Slovensku 

Lúpežný rytier Sebastián Rozgoni, pán z Rozhanoviec, ktorého intrigami pripravili o rodinný majetok i česť, sa podujme chrániť sestru svojho dávneho priateľa Jana Barcaia pred jej poručníkom, chamtivým strýkom Arpádom Podmanickým. Ten ju chce vydať za starého násilníka Mikuláša Ujheliho a zmocniť sa tak barcaiovských výnosných baní. Mladá dievčina sa všemožne bráni nanútenému sobášu, no napokon jej nezostane nič iné, iba pred strýkom utiecť...

Jana Pronská sa narodila v Gelnici a maturovala v Spišskej Novej Vsi. Spolu s manželom a troma ďeťmi žije v Nálepkove. Miluje romantické príbehy a stredovek. zdroj
www.janapronska.estranky.skOd Jany Pronskej som mala prečítanú knihu Kliatba, ku ktorej sa teraz pridáva aj Láska a česť. 
Kniha sa odohráva v období stredoveku, pri veľkých intrigách a boji za pravdu. 
Hlavnou postavou je rytier Sebastián Rozgoni. Túži po pomste, chce opäť získať svoj majetok a česť. Túži po tom aby Arpád Podmanický a Mikuláš Ujheli pykali za všetko, čo spôsobili. 

Hrad, ktorý patrí Barcaianovým prídu vypáliť vojaci Podmanického. Na pomoc im príde Rozgoni. Pri útoku im ide hlavne o to aby uniesli Barboru, ktorú chce jej strýko vydať za násilníka Ujheliho. Ona však utečie a odvlečie ju skupina potulných vojakov na ich hrad, kde je kapitánom Rozgoni. Na hrade sa však spravia dve skupiny, z ktorých jedni sú za Rozgoniho a druhí za Adama. Rozgoni vyženie Adama z hradu, no ten mu sľúbi pomstu. Spolčí sa s Podmanickým, aby zničili hrad, odniesli Barboru a zabili Rozgoniho...Knihy od Jany Pronskej sa čítajú dobre a rýchlo. I keď píše kratšie romány, do deja vie vložiť množstvo situácií a postáv tak, že to čitateľa nenechá v nude. 
Láska a česť je kniha na jeden večer, lebo dlhšie sa to ani nedá čítať. Ukazuje boj o česť, čo bola neprávom vzatá a boj o lásku, ktorú chcú iní zničiť. 

Sebastián Rozgoni je ideálnym stredovekým chlapom, ktorý je rytierom, no má dobré srdce. Konflikty sa snaží riešiť hlavou, no keď ide o Barboru nebojí sa riskovať vlastný život. 
Barbora je skromnou princeznou, nemá problém robiť slúžku. Nechce si nechať rozkazovať od druhých a nebojí sa odvrknúť aj keby pred ňou stál vrah a mal čepel meča na jej krku. 
Keď sa má však rozhodnúť za životy iných alebo seba, zachráni priateľov. 
Podmanický je Barborin strýc, ktorý sa má o ňu starať. Jemu však ide len o bohatstvo a pomstu. Aj keď Barbora za to nemôže..Je jedinou ktorej sa ešte nezbavil (podľa neho) a chce ju zabiť. 


Sebastiánovi vyrazilo dych. Akoby sa mu do kože zabodli tisíce ihličiek a na chvíľu ho otupili. Voda bola ľadová, veď miestami na hladine plávali ostré kryhy a sústreďovali sa na brehu v bielych haldách. 
Barbora! Preblyslo mu mysľou. Otvoril oči, no nevidel nič, voda bola kalná. Mocnými zábermi svalnatých paží začal plávať ku dnu. 
Rýchlo, rýchlejšie...
Nerátal s tým, že voda bude taká hlboká a prúd taký silný. Konečne dosiahol dno a uvidel ju, ako bezmocne bojuje, aby sa dostala hore, na hladinu. 
Stislo mu srdce.
Čítať historický román zo slovenského prostredia je v dnešných časoch raritou. Preto som rada za každý, ktorý je dobre napísaný. S anglickými sa v obchode stretávame pravidelne a kupujú sa...a slovenské?...
Ja som veľmi rada, že som sa k tejto knihe dostala. A kľudne, ak budem mať možnosť opäť siahnem po Jane Pronskej, lebo proste dobre píše. 
Povedala by som, že Láska a česť bola aj o niečo lepšia ako Kliatba. Bolo to pútavé, dobre premyslený príbeh, autorka sa s postavami pohrala. Čo mne na jej knihách uberá na hodnotení je, že je to krátke. Hej je to úplná kravina, ale ja by som prijala, keby je to dlhšie a možno ešte väčšia zápletka tam vznikne, čo sa komplikovanejšie potom rieši. 
Bezpochyby však táto kniha stojí za prečítanie a každý, kto má rád historické romány, by sa mal na ňu kuknúť. 


Komentáre

  1. Historické romány mám rada-a teraz mám nový tip-ďakujem :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Nemas zac, som rada ze som ti dala tip :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…