Preskočiť na hlavný obsah

Miluj ma, ak to dokážeš - Soňa Rebrová

Názov : Miluj ma , ak to dokážeš
Autor : Soňa Rebrová
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania : 2013
Počet strán : 301
Väzba: tvrdá
Žáner: Romantika

Všetci o nej snívame, no len málokomu sa ju podarí zažiť - veľkú, zmysluplnú lásku na celý život. Hlavná hrdinka Laura mala ťažké detstvo, počas ktorého nezažila jediné pohladenie či objatie. Do dospelosti vstupuje ako zakomplexovaná, nešťastná žena, ktorá neverí, že by ju mohol mať niekto rád.
Zúfalo potrebuje niekoho, kto by ju mohol milovať, a zároveň neverí, že takého človeka nájde. Po viacerých sklamaniach vo vzťahoch sa utvrdzuje v tom, že jej nie je súdené byť šťastná. Odrazu jej do života vstúpi Tomáš, ktorý sa zdá na prvý pohľad celkom obyčajný. Bude to napokon muž, ktorý zmení jej život? Alebo je láska len mýtus, ktorý celý život márne hľadáme?
Soňa Rebrová sa narodila 17. februára 1973 v Bratislave. V detstve bývala v Leopoldove a neskôr až do dospelosti v Banskej Bystrici. Aktuálne žije v Ivanke pri Dunaji.
Študovala na Gymnáziu J. G. Tajovského v Banskej Bystrici a na PdFUK v Bratislave. 6 rokov pracovala ako vedúca redaktorka denníka SME, neskôr aj v televízii TA3 a časopiseMarkíza. Prispievala aj do mnohých iných denníkov. V roku 2006 natočila film Od pôrodu po prvý rôčik. V roku 2009 navrhla reláciu Lekárske omyly a víťazstvá, ktorú 2 roky vysielala televízia STV (produkcia MAYA).
Aktuálne sa venuje neziskovej organizácii ŽELAJ SI, pomocou ktorej plní sny ťažko chorým deťom. Poskytuje aj rady pre rodičov na internetovej stránke www.prerodicov.sk a pomocou ďalšej stránky www.1000knih.sk umožňuje autorom, ktorým knihy nevyšli knižne, aby ich vydali cez túto stránku online vo forme pdf.     ZDROJ


Aký život by ste očakávali, keď doteraz ste mali stále smolu? Nikto vás nechápal, po čase vás opúšťali aj najbližší, boli by ste zneužívaný, kvôli vašej naivite. 
Laura sa takýmto životom predierala každučký deň. Túžila po láske takej nekonečnej, najväčšej, romantickej, románovej. Kolkí chlapi ju už sklamali, alebo ona ich? Nečakala, že by ona mohla byť raz šťastná, neverila, že by ju chlap miloval a zostal by s ňou...

Musím sa priznať, že ma dosť "oblbla" obálka knihy, a preto som čakala niečo úplne iné. 

Dej začína pubertou, počas ktorej Laura trpela menejcennosťou. Jej matka ju nemala rada a ukazovala jej aká je nepoužiteľná. 
Laura odíde na vysokú školu, no jej matke to je jedno, nezaujíma sa o ňu. 
Začať čítať knihu, ktorej dej sa začína ešte za čias komunistov, nebolo zrovna najľahšie..práve preto, lebo si tú dobu neviem veľmi predstaviť. 


Autorka sa s postavami knihy dosť pohrala. Stále sa vyvíjali, čo bolo potrebné, hlavne kvôli Laure. Podľa mňa bola Laura na začiatku strašne sprostá..Veď, kto sa už s niekym vyspí len preto , aby vedel, čo je sex..a nevedela ani ako sa chrániť a potom sa čuduj sa svete, bola celá prestrašená, keď hrozilo, že otehotnie. Taktiež mi išlo proti rozumu, jak mohla s niekym chodiť, keď ju pred jej očami podvádzal...a ešte keď sa zamilovala, tak sa k bývalému vrátila, lebo si myslela, že mu musí pomôcť a preto opustiť chlapa, ktorý ju miloval. 
Postupne sa z nej však stávala rozumná, odhodlaná žena, ktorá sa snažila plniť svoje sny a nemienila sa len tak vzdať. 

Ani Tomáš nebol dokonalou postavou. Samozrejme Laure učaroval, bol sebavedomý, vo všetkom sa mu darilo, vtipný a o Lauru sa snažil, čo najlepšie postarať. Čo mi na ňom vadilo, bolo jeho myslenie v niektorých veciach. Pre peniaze by spravil všetko. Nemienil sa o ne deliť, ani s najbližšími, radšej im požičal a oni mu to mali splácať. 
Na jednej strane o Laure hovoril ako dokonalej žene, že si nemohol lepšiu nájsť, na druhej jej uhýbal... 

No to, že autorka z postáv nespravila idealizovaných a dokonalých ľudí, bolo aj dobré. Bolo to viac realistické a neišlo o nejakú romantickú rozprávku. Kniha mala i smutné chvíle, z ktorých bolo čitateľovi do plaču. 
Pre mňa to bolo ešte aj citlivé, lebo len nejaký čas je babka po smrti, čo ju zabila rakovina. Preto aj tie opisy choroby, čo boli v knihe som si vedela živšie predstaviť a spájala som to aj s babkiným stavom pred smrťou. Život sa s ľuďmi často zahráva a tak to bolo aj s Tomášom a Laurou. Ich život bol ako na hojdačke, raz dobre, raz zle. 
Poslednou vecou, čo som s autorkou nie celkom súhlasila, bolo správanie detí. Písala, že vlastne moja generácia ( lebo Linda, jedna z vedľajších postáv,  sa myslím narodila v roku 1996 a ja som 1995) celý čas sedí na riti, nechodí von, celé dni sú pri hrách a televízori...takže teraz neviem, či sama autorka mala také deti, ale ja som chodila pravidelne von, pravidelne som sa korčulovala alebo hrala futbal, ešte aj po stromoch som liezla, aj teraz nie je veľa dní, čo by som bola celé doma, musím proste cítiť vzduch a hýbať sa...doma by som sa unudila. Takže s týmto tvrdením autorky nesúhlasím. 

Myslím si, že bolo chybou napísať epilóg, keď bolo z neho hneď jasné, čo sa stane s hlavnými postavami...celkovo však kniha bola z tých lepších. 
Ukazuje celý život jednej ženy, jej problémy, trápenia, no i radosť a lásku. 
Že aj keď ste podceňovaný, dokážete sa toho tvrdenia zbaviť svojou snahou a odvahou, že ja keď to nemusí hneď vyjsť, máte možnosť znovu sa pokúsiť o niečo iné. 
Autorka knihu napísala pútavo a "prinútila" čitateľa možno aj k slzám. A to je dôležité, aby sa kniha dotkla človeka, či už v negatívnom alebo kladnom. 

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu MotýľKomentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …