Preskočiť na hlavný obsah

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol - Jonas Jonasson
Názov :Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
Orig. názov: Hundraaringen som klev ut genom Fönstret och försvann
Autor : Jonas Jonasson
Preklad: Jana Melichárková
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania: 2013
Počet strán : 325
Väzba:tvrdá
Žáner: Filozofické romány, Satira


Mysleli by ste si, že sa mohol rozhodnúť skôr a mal byť natoľko chlap, aby svoje rozhodnutie oznámil okoliu. Ale Allan Karlsson nikdy dlho o veciach nemudroval. Myšlienka sa ani nestihla usadiť v hlave starého muža a už otváral okno svojej izby na prízemí domova dôchodcov v sörmländskom Malmköpingu a vykročil rovno do záhonu. Pohyb mu vyšiel a nebolo to ani komplikované napriek tomu, že Allan sa práve dnes dožil sto rokov. V spoločenskej miestnosti domova dôchodcov sa asi tak o hodinu mala začať narodeninová oslava. Mal sa nej zúčastniť sám starosta. A miestna tlač. A všetci ostatní starčekovia. A všetok personál na čele s večne mrzutou sestrou Alice. Iba sám oslávenec sa tam nemienil ukázať.

Tak sa začala jeho mesačná púť po celom Švédsku – s novými priateľmi a s kufríkom, ktorý mu nepatrí, ale o ktorý sa kadekto vrátane polície veľmi zaujíma...

Bezstarostný starček má dosť času spomínať na svoj neskutočne dlhý a pozoruhodne prežitý život. Veď kto sa môže pochváliť tým, že večeral s budúcim prezidentom Trumanom, zviezol sa autom s bývalým ministerským predsedom Churchillom, plavil sa na riečnej lodi s mladou manželkou predsedu Maa či niekoľko mesiacov zdolával Himaláje? Napriek tomu, že Allana vôbec nezaujíma politika ani náboženstvo, zdá sa, že počas minulého storočia ovplyvnil väčšinu veľkých udalostí vo svete... Sto rokov Allan zneisťoval svet iba tým, že bol. A teraz je konečne voľný.


Jonas Jonasson sa narodil a vyrástol vo švédskom Växjö. Po štúdiu jazykov v Göteborgu pracoval ako novinár najskôr v Smalandsposten, potom v Expressen. Neskôr sa venoval konzultačnej činnosti v oblasti médií a nakoniec pracoval v mediálnej agentúre OTW. Po dvadsiatich rokoch v novinách, televízii a mediálnej komunikácii predal všetko, čo mal, a dal výpoveď. Teraz žije v kantóne Ticino, čo je po taliansky hovoriaca časť Švajčiarska, kde v dome s výhľadom na jazero Lugano dokončuje svoj druhý román. Jonassonov Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol sa stal svetovým bestsellerom,vyšiel v tridsiatich jazykoch a vo svete sa predalo vyše šesť miliónov výtlačkov. Podľa knihy sa natáča film s najväčším rozpočtom v histórii švédskej kinematografie a jeho premiéra je plánovaná v novembri tohto roka. Jonasson v jednom rozhovore dokonca priznal, že pri písaní románu ho ovplyvnili Osudy dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška:„Rozhodne ma ovplyvnil Švejk. Keď na to príde, nemôžete s istotou povedať, či to bol najhlúpejší človek prvej svetovej vojny, alebo jediný, kto rozumel, o čo tam šlo. To isté sa dá povedať o Allanovi. Možno je tam ešte podobnosť s Donom Quijotom a Pipi Dlhou Pančuchou.zdroj Storočný starček je v súčasnoti jedna z najznámejších kníh na svete. Hovorí príbeh o storočnom starčekovi, ktorý toho v histórii prežil všeličo. 
Kniha je rozdelená na dve časti. Jedna, ktorá hovorí o starčekovej minulosti, kedy sa stretol s množstvom významných osobností a druhej, ktorá je súčasnosťou. 

Všetko sa začne, keď si Allan zmyslí, že má už dosť domova dôchodcov a prelezie cez okno von a zmizne... Potom začne nové dobrodružstvo, v ktorom si Allan nájde priateľov (spolupáchateľov) a uniká pred políciou. Starček je však na svoj vek dosť čiperný a v minulosti toho zažil veľa, čo mu pomôže improvizovať a všetko brať s nadhľadom aj teraz. 
Svoje "nadanie" s výrobou atómových bômb poskytol  pre USA aj Rusku. Bolo mu jedno komu pomáha, hlavne nech má čo jesť a (vodku, pálenku) skoro všetko, kde je nejaké percento alkoholu. 
Nehlásil sa k žiadnej politickej strane ani náboženstvu. Nerád sa o týchto témach rozprával a žil si len svoj život. 
A to sa mu darilo...veď pre neho nič neznamenalo vyhodiť most do vzduchu a zabiť pri tom ľudí, alebo zabiť iným spôsobom niekoho...Na jednej strane bola táto postava sympatická tým, že sa nestavala  na jednu stranu ako to vtedy robilo veľa ľudí, ale skôr si našla priateľov, ku ktorým sa neskôr aj vrátila a spomenula si na nich. Allanovi bolo jedno v akej sú strane alebo aké majú vierovyznanie. 


Na druhej strane mi bol starček aj dosť nesympatický tým, aký mal postoj k životu druhých a bol klamár. Niekedy mi to prišlo dosť šialené, že len tak s niekym odišiel, ani ho nepoznal a začal pomáhať, špehovať,....celý Allan bol šialený :D :D 
Mal taký svojský humor. Ani satira v tejto knihe nechýbala. A bohužiaľ ani nadávky. Tie mi tam dosť prekážali a na začiatku ich bolo fakt dosť. Pre niekoho to zrejme nie je nič rušivé, keď číta, no mne to dosť vadí. Preto som aj na začiatku knihu nemala veľmi chuť na čítanie tohto titulu. 
Neviem presne prečo sa iným ľuďom táto kniha tak veľmi páčila. Priznávam, že niekedy to bolo vtipné. Pre mňa bolo lepšia časť knihy skôr tá história, aj keď niekedy mi tá politika liezla už hore krkom. Som zrejme veľmi čestný človek, keď ma nezaujalo ako niekoho Allanova skupinka zabila a zbavila sa tela a potom si vymyslela príšerný príbeh, na ktorý im ostatní skočili. Alebo skôr neskočili, len tiež ich mali plné zuby. Je asi zrejmé, že som dlho očakávala kedy nastane koniec. Ledva som pri ňom vydržala mať otvorené oči, ale zvládla som to. 
Pri tejto knihe mi bolo jedno ako to skončí. Bolo mi jasné, že tak ako počas celej knihy, Allanovi sa nič nestane, veď zo všetkého vykĺzol. Buď vlastnou hlavou, šťastím alebo pomocou. 

Predpokladám, že keď bude toto niekto komentovať tak sa nezdrží toho, že je to super kniha a zrejme som to nepochopila...no pochopila posvojsky a očakávala som oveľa niečo lepšie :) 


Komentáre

 1. Vidíš ja zase nechápem pri iných knihách, čo sa na nich ostatným páči :D Mne sa Starček páčil. Nebola som z neho úplne nadšená, ale skôr šlo o to, že som ho pôvodne čítať ani nechcela a bola som veľmi príjemne prekvapená. A teraz mi konečne prišla Analfabetka, tak sa veľmi teším :D
  A som zvedavá na film :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja som zatiaľ knihu nečítala, ale je pravda, že som na ňu počúvala len samé chvály. No po tvojej recenzii mám pocit, že to nie je nič pre mňa.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Aj ja som počúvala po internete samé chvály na túto knihu a tak som bola dosť zvedavá o čom vlastne je. Ale zdá sa mi, že máme dosť podobný vkus a to o čom píšeš by asi ("mierne"?) prekážalo aj mne. Aspoň už viem... Vďaka. :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …