Preskočiť na hlavný obsah

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colton, vykresľuje stretnutie s dávno zosnulými členmi rodiny. Hovorí o Ježišovi a anjeloch, tvrdí, aký „veľký, fakt veľký“ je Boh, a ako veľmi nás miluje. 
Zdroj


Stalo sa vám niekedy, že by vás naviedol na knihu niekto, kto toho naozaj veľa nenačítal? Tak som bola ja s touto knihou. Raz v škole sme boli na počítačoch a spolužiačka čítala jeden článok. Bol o tejto knihe, že sa má sfilmovať. Musím priznať, že ma prekvapilo, že ju čítala a aj to, že ja som o nej ani nepočula. Celkom ma to zaujalo, lebo kamarátka o nej hovorila s nadšením, no nesnažila som sa ju nijako zháňať. O to väčšie prekvapenie ma čakalo, keď som išla do knižnice a hneď prvá kniha, ktorú som zbadala bola zrovna- Nebo nie je výmysel. A tak som sa dostala k tomu aby som ju prečítala. 


Ako niekto vie ohodnotiť skutočný príbeh? A ešte keď je miestami tak neuveriteľný...Predsalen sa nestáva často to, čo sa stalo malému Coltonovi. 

Celý príbeh rozpráva Coltonov otec, ktorý ako prvý spozoroval veľké zmeny, vtedy ešte len 3-4 ročného Coltona. O tomto postrehu povedal aj manželke Sonje. Malý drobec veľmi šokoval svojich rodičov, no ani na okamih nezapochybovali o jeho pravde. Počas celej knihy sa rozuzľuje videnie malého Coltona, ktoré sa stalo počas jeho operácii v nemocnici. Všetko je ukázané jeho detskými očkami, preto je to aj viac uveriteľné. 
Nepochybujem o tom, že sa nájde množstvo ľudí, ktorí si myslia, že je to výmysel a bludy. Že sa niekoľko kresťanov spojilo a napísali vymyslenú rozprávku, aby ohúrili svet. Čítala som na to množstvo aj takýchto reakcií a je na každom človeku, či tomu uverí alebo nie. Ale skôr ako to chce pochovať pod čiernu zem, mal by tú knihu otvoriť a trocha sa začítať. Nie sú tam žiadne odborné termíny, nič nad čím by musel človek hodiny premýšľať ale úprimné detské slová. 
Kniha je obohatená aj o fotografie celej rodiny. To sa mne osobne veľmi páčilo, že som nepoznala tieto postavy len podľa toho ako sa správali, ale aj ako vyzerali. 

Najväčším mojim prekvapením bola fotka jedného obrazu, ktorý namaľovala len 8 ročná Akiane. Ona vraví, že sa stretla s Bohom, keď mala len 3 roky a vtedy jej povedal, aby maľovala a pomáhala tým ktorí tú pomoc veľmi potrebujú. O tom, aká je talentovaná nie je pochýb!!
Namaľovala Ježiša, tak ako ho videla ona počas stretnutia. 

Čo mi trocha prekážalo bolo, že knihu vlastne vyrozprával otec a nie hlavný aktér. Bolo to pekné v tom, že to bolo také milé, detské, no ja by som bola skôr zvedavá ako to celé niesol Colton a viac jeho pocity a myšlienky. 

Z celej knihy mám mierne zmiešané pocity. Určite som čakala niečo viac. Aj samotný fakt, že ja som katolíčka a v knihe boli protestanti, bol pre mňa trocha chaotický. Pretože podľa mňa sú dosť odlišní a v celej tej knihe boli katolíci spomenutí až na úplnom konci. Úlohou diela bolo síce ukázať nebo a to, čo bude, no mňa tam ten fakt veľmi rušil. :( 
Hodnotenie 
3,5/5

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …