Preskočiť na hlavný obsah

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colton, vykresľuje stretnutie s dávno zosnulými členmi rodiny. Hovorí o Ježišovi a anjeloch, tvrdí, aký „veľký, fakt veľký“ je Boh, a ako veľmi nás miluje. 
Zdroj


Stalo sa vám niekedy, že by vás naviedol na knihu niekto, kto toho naozaj veľa nenačítal? Tak som bola ja s touto knihou. Raz v škole sme boli na počítačoch a spolužiačka čítala jeden článok. Bol o tejto knihe, že sa má sfilmovať. Musím priznať, že ma prekvapilo, že ju čítala a aj to, že ja som o nej ani nepočula. Celkom ma to zaujalo, lebo kamarátka o nej hovorila s nadšením, no nesnažila som sa ju nijako zháňať. O to väčšie prekvapenie ma čakalo, keď som išla do knižnice a hneď prvá kniha, ktorú som zbadala bola zrovna- Nebo nie je výmysel. A tak som sa dostala k tomu aby som ju prečítala. 


Ako niekto vie ohodnotiť skutočný príbeh? A ešte keď je miestami tak neuveriteľný...Predsalen sa nestáva často to, čo sa stalo malému Coltonovi. 

Celý príbeh rozpráva Coltonov otec, ktorý ako prvý spozoroval veľké zmeny, vtedy ešte len 3-4 ročného Coltona. O tomto postrehu povedal aj manželke Sonje. Malý drobec veľmi šokoval svojich rodičov, no ani na okamih nezapochybovali o jeho pravde. Počas celej knihy sa rozuzľuje videnie malého Coltona, ktoré sa stalo počas jeho operácii v nemocnici. Všetko je ukázané jeho detskými očkami, preto je to aj viac uveriteľné. 
Nepochybujem o tom, že sa nájde množstvo ľudí, ktorí si myslia, že je to výmysel a bludy. Že sa niekoľko kresťanov spojilo a napísali vymyslenú rozprávku, aby ohúrili svet. Čítala som na to množstvo aj takýchto reakcií a je na každom človeku, či tomu uverí alebo nie. Ale skôr ako to chce pochovať pod čiernu zem, mal by tú knihu otvoriť a trocha sa začítať. Nie sú tam žiadne odborné termíny, nič nad čím by musel človek hodiny premýšľať ale úprimné detské slová. 
Kniha je obohatená aj o fotografie celej rodiny. To sa mne osobne veľmi páčilo, že som nepoznala tieto postavy len podľa toho ako sa správali, ale aj ako vyzerali. 

Najväčším mojim prekvapením bola fotka jedného obrazu, ktorý namaľovala len 8 ročná Akiane. Ona vraví, že sa stretla s Bohom, keď mala len 3 roky a vtedy jej povedal, aby maľovala a pomáhala tým ktorí tú pomoc veľmi potrebujú. O tom, aká je talentovaná nie je pochýb!!
Namaľovala Ježiša, tak ako ho videla ona počas stretnutia. 

Čo mi trocha prekážalo bolo, že knihu vlastne vyrozprával otec a nie hlavný aktér. Bolo to pekné v tom, že to bolo také milé, detské, no ja by som bola skôr zvedavá ako to celé niesol Colton a viac jeho pocity a myšlienky. 

Z celej knihy mám mierne zmiešané pocity. Určite som čakala niečo viac. Aj samotný fakt, že ja som katolíčka a v knihe boli protestanti, bol pre mňa trocha chaotický. Pretože podľa mňa sú dosť odlišní a v celej tej knihe boli katolíci spomenutí až na úplnom konci. Úlohou diela bolo síce ukázať nebo a to, čo bude, no mňa tam ten fakt veľmi rušil. :( 
Hodnotenie 
3,5/5

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…