Preskočiť na hlavný obsah

Na krídlach duše - Noro Ölvecký


Názov : Na krídlach duše
Autor : Noro Ölvecký
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania: 2014
Počet strán : 239
Väzba: tvrdá
Žáner: Thriller

Strhujúci skutočný príbeh psychicky týranej a ponižovanej ženy, ktorá svojho manžela milovala napriek tomu, ako veľmi jej ubližoval. Neprestajne mu odpúšťala, a zároveň sa ho bála - až kým neprišla na to, že hoci nedokáže zmeniť jeho, dokáže zmeniť seba...

Michaela sa ako sedemnásťročná tínedžerka v kúpeľoch bláznivo zaľúbi do Tibora, ktorý ju očarí nielen výzorom, ale aj galantným správaním. Je to láska na prvý pohľad a zdá sa, že ich šťastiu nič nestojí v ceste. Spoznala však Tibora dokonale? Krátko po svadbe jej totiž ukáže pravú tvár - z princa sa stáva tyran a z rozprávky horor! Podarí sa Michaele nazbierať odvahu a ochrániť seba i svoje deti pred psychopatom? 

Do jej života náhle vstúpi nová láska - nečakaná, spaľujúca, zakázaná. Láska k mladému františkánovi Petrovi. Má ich vzťah šancu? Dokáže sa Michaela konečne odpútať od Tibora a postaviť na vlastné nohy?


Noro Ölvecký sa narodil 8. septembra 1969 v Nových Zámkoch. Vyštudoval Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor špeciálna biológia a ekológia. Pracuje ako biológ, mikrobiológ a manažér kvality v akreditovanom laboratóriu vo vodárenskej spoločnosti. Je šťastne ženatý, má dve úžasné deti, Dianu a Tomáša, a v súčasnosti žije a pracuje v Nitre.
Noro začal s písaním len nedávno. V roku 2011 sa prvýkrát zúčastnil poviedkovej súťaže a z poviedok, ktoré do súťaže poslal, boli vybraté dve. Vyšli v knihe Krimipoviedky. Tento prvý úspech ho naštartoval a zobudil v ňom vášeň k písaniu.

Dôvodom prečo ma kniha lákala nebola jej obálka, ani anotácia ..boli to dve slová na obálke a to skutočný príbeh. Nevedela som, čo presne si mám predstaviť, kniha o žene, ktorá prežila teror a zaplietla sa s kňazom. To ma skutočne veľmi nelákalo a preto som si knihu aj nechala ako poslednú na čítanie od vydavateľstva Motýľ. 

V knihe je rozpísaný životný príbeh Michaely Kováčovej, ktorá sa zamiluje do Tibora a zaslepená láskou si ho hneď , keď sa naskytne príležitosť aj vezme. Ružové okuliare z očí jej po veľmi krátkom čase spadnú a zistí, aký je jej "milovaný manžel". No i napriek kriku a ponižovaniu v domácnosti s ním stále zostáva a miluje ho...Koľko to však vydrží? A čo keď začne ubližovať aj dcéram? 

Písať o takejto téme je určite veľmi ťažké a čítať to nie je o nič ľahšie. Počas čítania som si viackrát hovorila, že toto určite nemôže byť podľa skutočnosti a aj teraz mám ešte pochybnosti. Samotný názor na knihu je potom ťažko opísať. Keď to číta niekto šťastný, bez problémov a s chlapom, ktorý už niekoľko rokov stojí pri žene, nechápe určite hlavnú hrdinku. Asi to vyznie kruto, no za to koho si Michaela vybrala za muža a, že si ho vzala a ani ho nepoznala si mohla sama. Človek však nikdy nevie, čo ho v živote čaká. Iný názor na to majú určite ženy, ktoré s takým tyranom žili/žijú a možno sa v niektorých situáciách aj uvideli. To im môže dodať odvahu a kniha im môže pomôcť naštartovať samu seba a odpútať sa od chlapa a zachrániť seba a možno aj svojich blízkych. 

Ja som proti p. Kováčovej nič nemala, brala som ju ako hrdinku, ktorá to naozaj nemala ľahké. Veľké sklamanie sa mi dostalo, keď sa snažila uchvátiť kňaza a vlastne ani neviem, čo presne od toho čakala. Nevravím, že chyba nenastala aj na jeho strane, no väčšiu vinu na tom mala ona. Veď aká vydatá žena začne túžiť po kňazovi?? Niežeby si spravila poriadky doma...Tiež si nemyslím, že podstúpila nejakú veľkú obetu, keď sa to všetko ukončilo. Túto časť knihy som skôr čítala s hnusom a len to znížilo moje hodnotenie na knihe. 

Kniha je plná nečakaných situácií, ktoré pán spisovateľ spísal do knihy veľmi profesionálne a touto knihou podľa mňa tromfol aj veľa slovenských spisovateliek, ktoré píšu romantické príbehy alebo príbehy zo života. Celá kniha je pútavá a je to akoby ste čítali nejaký životopis, nie však známeho človeka, ale človeka aký ste možno aj vy. Život plný nástrah, bolesti aj lásky a hodnôt. No a pri životopisoch je ťažké ohodnotiť dielo, lebo je to ozajstný život človeka a nie hra so slovíčkami a tvorenie fikcie. 
Pri závere som zostala zaskočená, lebo čo po celý čas knihy bola neustála akcia, záver bol suchý. Nemala som žiadnu predstavu, ako to môže skončiť, ale skôr som čakala niečo z myšlienok a postupe tejto pani. 


Komentáre

 1. Kým to samy neprežijeme, nikdy celkom nebudeme vedieť pochopiť, ako sa takéto ženy cítia a čo si myslia. Tolerujeme v knihách pobláznenie a lásku na prvý pohľad, lebo väčšinou to potom skončí šťastne. Takže ja sa p. Kováčovej nečudujem, že sa tak rýchlo vydala, myslím, že si aj ona zaslúži pochopenie, tak ako tých mnoho vymyslených literárnych postáv. A zapliesť sa s kňazom sa síce v našej spoločnosti považuje za hriech a nemorálne a určite to od p. Kováčovej nebolo pekné, ale zase určite bola zúfalá a po takom domácom terore sa ani nečudujem, že nedokázala normálne rozmýšľať. A beztak mám na tému, že "kňazi sa nemôžu ženiť" vyhranený názor, ale to sem nepatrí.
  Ináč ma kniha na základe tvojej recenzie dosť zaujala, takže by som si ju rada prečítala :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ešte nikdy som o podobnej knihe nepočula. Myslím, že to chcelo veľkú dávku odvahy, napísať niečo podobné. Celkom rada by som si to prečítala, lebo takéto kontroverzné témy sa len tak ľahko nenájdu.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Jeeee, autor je z môjho mesta! Ale inak som o knihe ani o ňom ešte nepočula. No tá téma sa mi zdá až príliš ťažká. Neviem, či by som vedela niečo takéto čítať. Asi by som po dočítaní skončila v ešte väčšej depke.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Jéj, ani som nevedela, že Noro píše... To bol môj spolužiak! :) Asi sa budem musieť po tejto knihe tiež poobzerať. :D

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …