Preskočiť na hlavný obsah

Na krídlach duše - Noro Ölvecký


Názov : Na krídlach duše
Autor : Noro Ölvecký
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania: 2014
Počet strán : 239
Väzba: tvrdá
Žáner: Thriller

Strhujúci skutočný príbeh psychicky týranej a ponižovanej ženy, ktorá svojho manžela milovala napriek tomu, ako veľmi jej ubližoval. Neprestajne mu odpúšťala, a zároveň sa ho bála - až kým neprišla na to, že hoci nedokáže zmeniť jeho, dokáže zmeniť seba...

Michaela sa ako sedemnásťročná tínedžerka v kúpeľoch bláznivo zaľúbi do Tibora, ktorý ju očarí nielen výzorom, ale aj galantným správaním. Je to láska na prvý pohľad a zdá sa, že ich šťastiu nič nestojí v ceste. Spoznala však Tibora dokonale? Krátko po svadbe jej totiž ukáže pravú tvár - z princa sa stáva tyran a z rozprávky horor! Podarí sa Michaele nazbierať odvahu a ochrániť seba i svoje deti pred psychopatom? 

Do jej života náhle vstúpi nová láska - nečakaná, spaľujúca, zakázaná. Láska k mladému františkánovi Petrovi. Má ich vzťah šancu? Dokáže sa Michaela konečne odpútať od Tibora a postaviť na vlastné nohy?


Noro Ölvecký sa narodil 8. septembra 1969 v Nových Zámkoch. Vyštudoval Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor špeciálna biológia a ekológia. Pracuje ako biológ, mikrobiológ a manažér kvality v akreditovanom laboratóriu vo vodárenskej spoločnosti. Je šťastne ženatý, má dve úžasné deti, Dianu a Tomáša, a v súčasnosti žije a pracuje v Nitre.
Noro začal s písaním len nedávno. V roku 2011 sa prvýkrát zúčastnil poviedkovej súťaže a z poviedok, ktoré do súťaže poslal, boli vybraté dve. Vyšli v knihe Krimipoviedky. Tento prvý úspech ho naštartoval a zobudil v ňom vášeň k písaniu.

Dôvodom prečo ma kniha lákala nebola jej obálka, ani anotácia ..boli to dve slová na obálke a to skutočný príbeh. Nevedela som, čo presne si mám predstaviť, kniha o žene, ktorá prežila teror a zaplietla sa s kňazom. To ma skutočne veľmi nelákalo a preto som si knihu aj nechala ako poslednú na čítanie od vydavateľstva Motýľ. 

V knihe je rozpísaný životný príbeh Michaely Kováčovej, ktorá sa zamiluje do Tibora a zaslepená láskou si ho hneď , keď sa naskytne príležitosť aj vezme. Ružové okuliare z očí jej po veľmi krátkom čase spadnú a zistí, aký je jej "milovaný manžel". No i napriek kriku a ponižovaniu v domácnosti s ním stále zostáva a miluje ho...Koľko to však vydrží? A čo keď začne ubližovať aj dcéram? 

Písať o takejto téme je určite veľmi ťažké a čítať to nie je o nič ľahšie. Počas čítania som si viackrát hovorila, že toto určite nemôže byť podľa skutočnosti a aj teraz mám ešte pochybnosti. Samotný názor na knihu je potom ťažko opísať. Keď to číta niekto šťastný, bez problémov a s chlapom, ktorý už niekoľko rokov stojí pri žene, nechápe určite hlavnú hrdinku. Asi to vyznie kruto, no za to koho si Michaela vybrala za muža a, že si ho vzala a ani ho nepoznala si mohla sama. Človek však nikdy nevie, čo ho v živote čaká. Iný názor na to majú určite ženy, ktoré s takým tyranom žili/žijú a možno sa v niektorých situáciách aj uvideli. To im môže dodať odvahu a kniha im môže pomôcť naštartovať samu seba a odpútať sa od chlapa a zachrániť seba a možno aj svojich blízkych. 

Ja som proti p. Kováčovej nič nemala, brala som ju ako hrdinku, ktorá to naozaj nemala ľahké. Veľké sklamanie sa mi dostalo, keď sa snažila uchvátiť kňaza a vlastne ani neviem, čo presne od toho čakala. Nevravím, že chyba nenastala aj na jeho strane, no väčšiu vinu na tom mala ona. Veď aká vydatá žena začne túžiť po kňazovi?? Niežeby si spravila poriadky doma...Tiež si nemyslím, že podstúpila nejakú veľkú obetu, keď sa to všetko ukončilo. Túto časť knihy som skôr čítala s hnusom a len to znížilo moje hodnotenie na knihe. 

Kniha je plná nečakaných situácií, ktoré pán spisovateľ spísal do knihy veľmi profesionálne a touto knihou podľa mňa tromfol aj veľa slovenských spisovateliek, ktoré píšu romantické príbehy alebo príbehy zo života. Celá kniha je pútavá a je to akoby ste čítali nejaký životopis, nie však známeho človeka, ale človeka aký ste možno aj vy. Život plný nástrah, bolesti aj lásky a hodnôt. No a pri životopisoch je ťažké ohodnotiť dielo, lebo je to ozajstný život človeka a nie hra so slovíčkami a tvorenie fikcie. 
Pri závere som zostala zaskočená, lebo čo po celý čas knihy bola neustála akcia, záver bol suchý. Nemala som žiadnu predstavu, ako to môže skončiť, ale skôr som čakala niečo z myšlienok a postupe tejto pani. 


Komentáre

 1. Kým to samy neprežijeme, nikdy celkom nebudeme vedieť pochopiť, ako sa takéto ženy cítia a čo si myslia. Tolerujeme v knihách pobláznenie a lásku na prvý pohľad, lebo väčšinou to potom skončí šťastne. Takže ja sa p. Kováčovej nečudujem, že sa tak rýchlo vydala, myslím, že si aj ona zaslúži pochopenie, tak ako tých mnoho vymyslených literárnych postáv. A zapliesť sa s kňazom sa síce v našej spoločnosti považuje za hriech a nemorálne a určite to od p. Kováčovej nebolo pekné, ale zase určite bola zúfalá a po takom domácom terore sa ani nečudujem, že nedokázala normálne rozmýšľať. A beztak mám na tému, že "kňazi sa nemôžu ženiť" vyhranený názor, ale to sem nepatrí.
  Ináč ma kniha na základe tvojej recenzie dosť zaujala, takže by som si ju rada prečítala :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ešte nikdy som o podobnej knihe nepočula. Myslím, že to chcelo veľkú dávku odvahy, napísať niečo podobné. Celkom rada by som si to prečítala, lebo takéto kontroverzné témy sa len tak ľahko nenájdu.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Jeeee, autor je z môjho mesta! Ale inak som o knihe ani o ňom ešte nepočula. No tá téma sa mi zdá až príliš ťažká. Neviem, či by som vedela niečo takéto čítať. Asi by som po dočítaní skončila v ešte väčšej depke.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Jéj, ani som nevedela, že Noro píše... To bol môj spolužiak! :) Asi sa budem musieť po tejto knihe tiež poobzerať. :D

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …