Preskočiť na hlavný obsah

Perla v piesku - Tessa Afsharová

Názov : Perla v piesku
Orig. názov: Pearl in the Sand
Autor :Tessa Afsharová
Preklad: Jana Báliková
Vydavateľstvo: Kumran
Rok vydania: 2013
Počet strán : 270
Väzba: mäkká
Žáner: Dobrodružstvo, história, náboženstvo

Pozoruhodná krása si vyžiada svoju daň .
Rachab to zistila, keď ju ako pätnásťročnú predal na prostitúciu jediný muž, ktorého ľúbila a dôverovala mu – jej otec. Vďaka svojej inteligencii a starostlivému plánovaniu bola v tom, čo jej zraňovalo srdce, úspešná a v mladom veku dosiahla nezávislosť. A zaprisahala sa, že už nikdy nebude dôverovať mužovi. Žiadnemu, nech už by to bol ktokoľvek.
Boh mal iné plány.
Do jej citovo zmäteného sveta vkročil Salmon, jeden z najpoprednejších vodcov Júdovho kmeňa, ktorého si vážil celý Izrael. Cnostný a hrdý, hlboko veriaci človek. Nepriateľ.
Čo má robiť žena s poškvrnenou minulosťou, ak chce, aby ju muž ľúbil, no má pocit, že to už nie je možné?
Múry Jericha sú len začiatkom. Najdôležitejší boj sa odohráva v Rachabinom srdci.Tessa Afsharová sa narodila v Iráne, kde prežila prvých štrnásť rokov svojho života. Potom navštevoval anglickú dievčenskú internátnu školu a napokon sa natrvalo usadila v Spojených štátoch. Tessa získala titul M. Div na Yaleskej univerzite, kde pôsobila ako členka vedenia biblického spoločenstva na Divinity school. V súčastnosti vedie službu ženám a motlitbovú službu v cirkevnom zbore v Novom Anglicku. zdroj-kniha
 Knihu mám už dlhšie požičanú, no čas som si na ňu našla až teraz. Ide o biblický príbeh, zo Starého zákona. Hlavnými postavami sú Rachab, prostitútka z Jericha a Salmon, predstavený Júdovho kmeňa. 

Izraeliti vedený Bohom vyhrávajú bitky, čo si nikto nevie predstaviť, ako je to možné. Keď prídu k Jerichu, ľudia sa boja a odvádzajú rôzne obete Molochovi.
Ich modlárstvo však nevedie k žiadnemu úspechu.
Rachab o Izraelskom Bohu veľa nevie, no je presvedčená, že zničí Jericho. Začne sa k nemu prihovárať a získa si jej sympatie. Začne na neho veriť, aj preto pomôže dvom zvedov z Izraelitov, aby ich v Jerichu nezabili vojaci. Oni jej za život venujú život. Keď dobijú Jericho jej domov zostane stáť a nik neublíži tým, ktorí budú vnútri. 

Jericho je zničené! Jediný dom, ktorý zostal nepoškodený je Rachabin. 
Jej rodina sa má začleniť do Júdovho kmeňa, ako to však zvládne Rachab? Bojí sa svojej minulosti, žeriu ju výčitky a hanba. 
Cíti sa menejcenná. Miluje Salmona, no ako ju berie on, ako bývalú neviestku..Bude ju ľúbiť, aj s jej minulosťou? 

Teraz sa musia brány Jericha zničiť v jej srdci, aby zistila akú cenu má pre Boha. 
Keď som začala čítať túto knihu, ani som si nevšimla ako rýchlo mi ubiehali stránky .  Autorka už na začiatku písala pútavo a objasnila všetky dôležité informácie o postavách v diele. Zlom nastal, keď sa Rachab ocitla v Júdovom kmene. Už to nebola tá istá Rachab. Na jednej strane to bolo dobré a potrebné..No na druhej mi prišla strašne hanblivá a bála sa čokoľvek povedať. Keď ju niekam zavolali, nechcela ani veriť, že by sa s ňou niekto chcel rozprávať. A toto trvalo dosť dlho. Nepáčilo sa mi jej stále podceňovanie a preto mi to aj začalo liesť na nervy. 
Salmon bol obrazom správneho vodcu v kmene. Nepáčila sa mu predstava, že zrovna do jeho kmeňa má prísť prostitútka. Dúfal, že v niečom sklame a nebude ju môcť vziať medzi ostatných Izraelitov. No na jeho "smolu", Rachab bola oddaná Bohu. Postupne si aj on uvedomil, že je veľmi pobožná, milá a ochotná pomáhať. Veľmi dlho bojoval so svojimi citmi, nechcel mať za ženu neviestku z Jericha a jej minulosti si stále premietal v hlave...
Salmon bol pre mňa taká postava, že keď aj človek vyzerá byť dokonalý, vždy sa v ňom môže nájsť chyba, na ktorej môže popracovať a byť lepším. Pre mňa bol veľmi sympatický, lebo na nič sa nehral a bol taký "skutočný". 


,,Synak, žena potrebuje v láske cítiť istotu. Musí vedieť, že jej manžel prijíma všetko, čo sa s ňou spája, a aj tak ju ľúbi. Byť spoznaná skrz.naskrz vrátane minulých zlyhaní, povahových nedostatkov a byť napriek tomu milovaná, taká je zaľúbená zem ženského srdca. Tam nachádza pokoj."
( 203, Jozue )


Pri takejto knihe nie je ťažké uhádnuť ako skončí. Však už z Biblie je jasné, že bol Boaz a rodokmeň sa ďalej rozširoval.
Dôležitejšie sú však myšlienky aké v nej autor zachytáva. Tu ich bolo niekoľko, ktoré sa ma aj dotkli a veľmi sa mi páčili. Spisovateľka ukázala silu lásky medzi nami a Bohom a medzi manželmi. A ako sa dá aj v manželstve pomôcť, keď to "neklape" a nemusia sa hneď rozvádzať.  
Bolo to príjemné čítanie a bolo by dobré, keby sa od tejto autorky preložila aj ďalšia kniha. 


Komentáre

 1. Ďakujem za recenziu na túto knihu. Stále váham, či ju chcem čítať, alebo radšej niečo iné... tak som si rada prečítala aj tvoj osobný názor.
  Želám ti (aj tvojim čitateľom) radostný deň! L.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. zatiaľ sa mi zdá lepšia ako vykúpená láska...

   Odstrániť
  2. Vážne, až tak? Tak jej teda dám šancu - keď prečítam Šarlátovú niť. Ak to stihnem. ;-)

   Odstrániť
 2. Táto knižka bola úžasná..aj ked je tam fikcia,ja som autorke všetko verila a dúfala som,že sa to tak aj stalo....a tiež by ma potešilo,keby od autorky preložili aj dalšie knižky :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …