Preskočiť na hlavný obsah

Perla v piesku - Tessa Afsharová

Názov : Perla v piesku
Orig. názov: Pearl in the Sand
Autor :Tessa Afsharová
Preklad: Jana Báliková
Vydavateľstvo: Kumran
Rok vydania: 2013
Počet strán : 270
Väzba: mäkká
Žáner: Dobrodružstvo, história, náboženstvo

Pozoruhodná krása si vyžiada svoju daň .
Rachab to zistila, keď ju ako pätnásťročnú predal na prostitúciu jediný muž, ktorého ľúbila a dôverovala mu – jej otec. Vďaka svojej inteligencii a starostlivému plánovaniu bola v tom, čo jej zraňovalo srdce, úspešná a v mladom veku dosiahla nezávislosť. A zaprisahala sa, že už nikdy nebude dôverovať mužovi. Žiadnemu, nech už by to bol ktokoľvek.
Boh mal iné plány.
Do jej citovo zmäteného sveta vkročil Salmon, jeden z najpoprednejších vodcov Júdovho kmeňa, ktorého si vážil celý Izrael. Cnostný a hrdý, hlboko veriaci človek. Nepriateľ.
Čo má robiť žena s poškvrnenou minulosťou, ak chce, aby ju muž ľúbil, no má pocit, že to už nie je možné?
Múry Jericha sú len začiatkom. Najdôležitejší boj sa odohráva v Rachabinom srdci.Tessa Afsharová sa narodila v Iráne, kde prežila prvých štrnásť rokov svojho života. Potom navštevoval anglickú dievčenskú internátnu školu a napokon sa natrvalo usadila v Spojených štátoch. Tessa získala titul M. Div na Yaleskej univerzite, kde pôsobila ako členka vedenia biblického spoločenstva na Divinity school. V súčastnosti vedie službu ženám a motlitbovú službu v cirkevnom zbore v Novom Anglicku. zdroj-kniha
 Knihu mám už dlhšie požičanú, no čas som si na ňu našla až teraz. Ide o biblický príbeh, zo Starého zákona. Hlavnými postavami sú Rachab, prostitútka z Jericha a Salmon, predstavený Júdovho kmeňa. 

Izraeliti vedený Bohom vyhrávajú bitky, čo si nikto nevie predstaviť, ako je to možné. Keď prídu k Jerichu, ľudia sa boja a odvádzajú rôzne obete Molochovi.
Ich modlárstvo však nevedie k žiadnemu úspechu.
Rachab o Izraelskom Bohu veľa nevie, no je presvedčená, že zničí Jericho. Začne sa k nemu prihovárať a získa si jej sympatie. Začne na neho veriť, aj preto pomôže dvom zvedov z Izraelitov, aby ich v Jerichu nezabili vojaci. Oni jej za život venujú život. Keď dobijú Jericho jej domov zostane stáť a nik neublíži tým, ktorí budú vnútri. 

Jericho je zničené! Jediný dom, ktorý zostal nepoškodený je Rachabin. 
Jej rodina sa má začleniť do Júdovho kmeňa, ako to však zvládne Rachab? Bojí sa svojej minulosti, žeriu ju výčitky a hanba. 
Cíti sa menejcenná. Miluje Salmona, no ako ju berie on, ako bývalú neviestku..Bude ju ľúbiť, aj s jej minulosťou? 

Teraz sa musia brány Jericha zničiť v jej srdci, aby zistila akú cenu má pre Boha. 
Keď som začala čítať túto knihu, ani som si nevšimla ako rýchlo mi ubiehali stránky .  Autorka už na začiatku písala pútavo a objasnila všetky dôležité informácie o postavách v diele. Zlom nastal, keď sa Rachab ocitla v Júdovom kmene. Už to nebola tá istá Rachab. Na jednej strane to bolo dobré a potrebné..No na druhej mi prišla strašne hanblivá a bála sa čokoľvek povedať. Keď ju niekam zavolali, nechcela ani veriť, že by sa s ňou niekto chcel rozprávať. A toto trvalo dosť dlho. Nepáčilo sa mi jej stále podceňovanie a preto mi to aj začalo liesť na nervy. 
Salmon bol obrazom správneho vodcu v kmene. Nepáčila sa mu predstava, že zrovna do jeho kmeňa má prísť prostitútka. Dúfal, že v niečom sklame a nebude ju môcť vziať medzi ostatných Izraelitov. No na jeho "smolu", Rachab bola oddaná Bohu. Postupne si aj on uvedomil, že je veľmi pobožná, milá a ochotná pomáhať. Veľmi dlho bojoval so svojimi citmi, nechcel mať za ženu neviestku z Jericha a jej minulosti si stále premietal v hlave...
Salmon bol pre mňa taká postava, že keď aj človek vyzerá byť dokonalý, vždy sa v ňom môže nájsť chyba, na ktorej môže popracovať a byť lepším. Pre mňa bol veľmi sympatický, lebo na nič sa nehral a bol taký "skutočný". 


,,Synak, žena potrebuje v láske cítiť istotu. Musí vedieť, že jej manžel prijíma všetko, čo sa s ňou spája, a aj tak ju ľúbi. Byť spoznaná skrz.naskrz vrátane minulých zlyhaní, povahových nedostatkov a byť napriek tomu milovaná, taká je zaľúbená zem ženského srdca. Tam nachádza pokoj."
( 203, Jozue )


Pri takejto knihe nie je ťažké uhádnuť ako skončí. Však už z Biblie je jasné, že bol Boaz a rodokmeň sa ďalej rozširoval.
Dôležitejšie sú však myšlienky aké v nej autor zachytáva. Tu ich bolo niekoľko, ktoré sa ma aj dotkli a veľmi sa mi páčili. Spisovateľka ukázala silu lásky medzi nami a Bohom a medzi manželmi. A ako sa dá aj v manželstve pomôcť, keď to "neklape" a nemusia sa hneď rozvádzať.  
Bolo to príjemné čítanie a bolo by dobré, keby sa od tejto autorky preložila aj ďalšia kniha. 


Komentáre

 1. Ďakujem za recenziu na túto knihu. Stále váham, či ju chcem čítať, alebo radšej niečo iné... tak som si rada prečítala aj tvoj osobný názor.
  Želám ti (aj tvojim čitateľom) radostný deň! L.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. zatiaľ sa mi zdá lepšia ako vykúpená láska...

   Odstrániť
  2. Vážne, až tak? Tak jej teda dám šancu - keď prečítam Šarlátovú niť. Ak to stihnem. ;-)

   Odstrániť
 2. Táto knižka bola úžasná..aj ked je tam fikcia,ja som autorke všetko verila a dúfala som,že sa to tak aj stalo....a tiež by ma potešilo,keby od autorky preložili aj dalšie knižky :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…