Preskočiť na hlavný obsah

Agatha Raisinová a otrávený koláč - M. C. Beaton

Názov : Agatha Raisinová a otrávený koláč
Orig. názov: Agatha Raisin and the Quiche of Death
Autor : M.C. Beaton
Preklad: Emília Janecová
Vydavateľstvo: Motto
Rok vydania: 2013
Počet strán : 198
Väzba: mäkká
Žáner: Detektívka


Prvý prípad Agathy Raisinovej V prvej časti novej detektívnej série sa Agatha Raisinová, úspešná londýnska podnikateľka, rozhodne odsťahovať na vidiek. Predá svoju firmu aj svoj byt, aby začala nový život v mestečku Carsely, kde si chce užívať zaslúžený dôchodok. Mestečko je však až príliš pokojné a Agathe sa veľmi nedarí spriateliť sa s tunajšími ľuďmi. Jedinou chystanou spoločenskou udalosťou je tu súťaž o najlepší koláč, na ktorú sa Agatha, hoci v živote nič neupiekla, prihlási. Aby mala šancu, kúpi si koláč v Londýne a vydáva ho za svoj výtvor. Súťaž Agathe síce neprinesie víťazstvo, ale aj tak sa v mestečku stane veľmi známou –rozhodca po skonzumovaní Agathinho koláča zomiera... Agatha musí priznať, že podvádzala a ešte ju aj mnohí obviňujú z vraždy. Rozhodne sa očistiť svoje meno a vypátrať vraha na vlastnú päsť.

Narodila sa v škótskom Glasgow. Jej prvým zamestnaním bolo miesto predavačky v kníhkupectve. Jedného dňa dostala ponuku písať recenzie varietných predstavení do novín Scottish Daily Mail a čoskoro sa vypracovala na divadelnú kritičku. Postupne pracovala v rôznych časopisoch ako módna redaktorka alebo reportérka kriminálnych prípadov. S manželom Harrym nejaký čas bývala v New Yorku, kde prispievala do časopisu Star. Ako spisovateľka sa presadila historickými romancami, ktoré vychádzali pod jej pravým menom Marion Chesney. Keď napísala stovky, zvolila si pseudonym M.C. Beaton a začala sa venovať detektívkam. S manželom sa presťahovala na anglický vidiek do Cotswold, kam autorka umiestnila aj dej svojich detektívok s hlavnou hrdinkou Agathou Raisinovou V obľúbenej detektívnej sérii vyšlo už 24 pokračovaní. 

Podľa recenzíí, ktoré pridávam na blog, je jasné, že detektívky nepatria medzi moje čítané knihy. Čo je celkom nepochopiteľné, lebo v telke, keď pozerám seriály, sú to v drvivej väčšine práve kriminálky...
Táto kniha je mojou druhou detektívkou, ktorú som čítala. Nespomínam si, že by som takých mala viac. Okrem Sherlocka som asi inú nečítala. 

Ja som si ju vzala z knižnice a hneď vo vlaku som ju začala čítať. Dočítala som ju včera v noci, lebo to je taká kratučká kniha. Má menej ako 200 strán, no myslím, že je veľmi dobre napísaná.
Ja som o tejto autorke vôbec predtým nepočula a prekvapila ma. Nemala som žiadne očakávania a preto výsledok bol taký príjemný.No príde na to, že to vôbec nie je pre ňu. Začína sa nudiť a preto sa zapojí do miestnej súťaže o najlepší Quiche. Keďže nikdy nevarila ani nepiekla, zbehne do Londýna a kúpi si hotový koláč, ktorý dá do súťaže. 
Na druhý deň po súťaži nájdu mŕtveho hlavného porotcu a dôvodom smrti je otrávený Agathin koláč. Agatha nezažíva práve najpokojnejšie obdobie svojho života. Obviňovania, že je vrahyňa, vyhrážanie sa jej aj osobný útok na ňu...to zažije za pár dní. 
Snaží sa očistiť meno a prísť na to, čo bolo v skutočnosti s koláčom. Nemyslí si, že to bolo náhoda, ako to uzavrela polícia. Začína sa jej prvá vyšetrovanie. 

Keďže nemám skúsenosti s detektívkami, nemôžem to s ničím porovnávať. Táto kniha je však veľmi ľahko a príjemne napísaná. Aj ten prípad je taký ľahší a vôbec to nie je strašidelné. Čítalo sa mi to veľmi dobre a rýchlo. Vystupuje tam síce množstvo postáv a plietli sa mi mená, to bolo asi jediné zlé na tejto knihe. Ešte autorka mohla trochu zavádzať, lebo nebolo tam podozrivých postáv a ľahšie sa potom uhádol vinník. 
Pre tých, ktorí čítajú také "hororovejšie", toto bude asi nuda, no pre napr. tých, čo čítajú romantiku,  skutočné príbehy, môže byť aj toto niečo, čo ich nadchne. 
Mne sa to páčilo, jediné, čo vytknem boli tie postavy a, že nebolo viac podozrivých. Ale štart série veľmi dobrý. Komentáre

  1. To zní hezky, já mám ráda klasické detektivky a tohle zní i docela mile :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …