Preskočiť na hlavný obsah

Čo môžu muži môžem aj ja - Silvia Antalíková

Názov : Čo môžu muži môžem aj ja
Autor : Silvia Antalíková
Vydavateľstvo: Marekčin PT
Rok vydania: 2012
Počet strán : 240
Väzba: mäkká
Žáner: Román, Vzťahy


Nikto sa dnes už nepozastavuje nad tým, keď MUŽ: Nie je ochotný riešiť tehotenstvo svojej partnerky, pretože JEHO sa to jednoducho netýka. Odchádza od SVOJEJ ženy a SVOJICH detí k mladej milenke, pretože sa ich všetkých už nabažil. Založí si NOVÚ rodinu a na tú predchádzajúcu prosto už NEMÁ viac čas, peniaze a ani... pomyslenie. Poletuje medzi manželkou a milenkou a kamaráti ho obdivujú, závidia mu a považujú ho za plejboja, zvodcu a za kríženca kanca so žrebcom. ALE: ČO AK BY TO VŠETKO BOLO PRESNE NAOPAK???


Silvia Antalíková sa narodila 13. mája 1969. Maturovala na Strednej škole polygrafickej v Bratislave. Pracovala pri telesne postihnutých deťoch, čo ju motivovalo na ďalšie štúdium na Univerzite Komenského v Bratislave, odbor sociálna pedagogika. Toho času je zamestnaná ako vychovávateľka v školskom klube. Prácu s deťmi považuje za krásnu i ťažkú zároveň, byť v detskom svete je pre ňu rozprávkové a fascinujúce, pretože detský pohľad na svet je jedinečný, úprimný, priamy a čistý.
Je šťastne vydatá a má dve skvelé dcéry, s ktorými sa cíti vždy fajn a robia jej radosť. Býva neďaleko Bratislavy, ale pracuje priamo v nej a má ju veľmi rada.
viac o autorke si môžete prečítať na tomto blogu : slovenski-spisovatelia

Čo sa skrýva v ambicióznej žene, pre ktorú je práca prvoradá a vždy musí mať ona pravdu? 
To je Maja. Hlavná hrdinka románu Čo môžu muži môžem aj ja. Jej život je perfektný. Ma svoju vysnívanú prácu, poriadneho chlapa a čaká ju aj povýšenie. Všetko sa pre ňu zmení, keď nečakane otehotnenie. 
Nad tým, či si malého drobca nechá, ani nemusí rozmýšľať, hneď plánuje ísť na potrat. Čo však porobí jej milujúci Vlado, keď sa o tom dozvie. 
No tomu sa práve začínajú materské povinnosti, lebo krkavčia matka zaúradovala. 
Čítať túto knihu bolo rýchle, autorka do nej vložila kus humoru, ktorý ukazovala Maja. To na nej však bola jediná pozitívna vlastnosť. Môže byť úspešnou šéfkou, no pre mňa to bola namyslená krava. Povedať, že chce dieťa ale nie teraz a preto sa ho potrebuje zbaviť, mi prišlo totálne nevyspelé. Keď nemala problém si ho spraviť, nech si ho aj porodí. Celkový jej vzťah k dieťaťu bol na plač. Jak keby ono za niečo mohlo. Pre ňu mohlo, musela na mesiac odísť z roboty a to bola pre ňu totálna katastrofa. Práca jej bola všetkým. Nechcem nijako odsudzovať ženy, ktoré si idú za svojou kariérou. Ja k nim však nikdy nebudem patriť. Chcem mať rodinu a proste s takýmto prístupom sa neviem stotožniť. Tiež si nemyslím, že takto sa správajú všetci chlapi. Poznám dosť milujúcich otcov. Možno mám len také šťastie. Viem, že na svete pobehuje množstvo opakov, no kvôli tomu teraz nemusia byť ženy harpie...

Pre Maju malý ani neexistoval. Odrodila si a utekala hneď do roboty. Celú výchovu a starostlivosť nechala na Vladovi. 
Vlado bol jej totálny opak. Na malého sa tešil a hneď sa ujal práce muža v domácnosti. Niekedy mi ho aj prišlo ľúto. Nespravil nič zlé, no aj tak pre Maju nebol ničím, len stálou poistkou, ktorá ho neopustí. Aspoň to si myslela. 
Vyčítala mu, že je iný ako na začiatku. Hahaha.  A čo čakala? Veď mu nijako nepomohla a stále sa len on o dom staral a že hneď hovoril o malom, keď prišla z roboty...No a čo mal hovoriť, keď celé dni bol poslušne doma..

Nie je ani čudné, že sa stal obľúbenou postavou. Prekvapil hlavne tým, ako sa ujal úlohy matky a všetko si pekne študoval, nechal svoju robotu a vlastne pre malého bol otcom aj matkou. 

A žili šťastne až nepomreli...tak toto sa netýka tejto knižky. Malý sa stal prekážkou, ktorú rodičia nevedeli zvládnuť. Alebo jeden rodič. Na začiatku knihy som čakala, že Maja sa po pôrode zmení, no ako utekali stránky a jej mesiace, pochybovala som v to. Koniec knihy ma preto ani neprekvapil. Ukázal, že niektorým ľuďom sa ich hodnoty nemenia. 

Autorka si zvolila zaujímavú tému. Chcela ukázať na to, že ako to vyzerá, keď sa začne žena správať ako muž. Jej by to každý vyčítal v tejto spoločnosti, no keď niečo urobí muž, niekedy si to ani nepovšimneme. Nevravím, že som súhlasila so správaním postáv a ich hodnotami, no i napriek tomu sa mi kniha páčila. 

Českí čitatelia si knihu môžu tiež prečítať vo svojej rodnej reči, vďaka vydavateľstvu Brána.Ďakujem spisovateľke Silvii Antalíkovej, že mi poskytla recenzný výtlačok svojej knihy. 


Komentáre

  1. No toto znie veľmi zaujímavo 8) Takéto matky ani ja nemám rada, aj keď neodsudzujem, že chcú kariéru, každý má iné hodnoty v živote, ale ja tiež uprednostním dieťa proste. Zase na druhej strane, keď muž sa zameriava len na kariéru, tak takisto vzťah upadne, lebo žena ho aj pri dieťati potrebuje, je to celé príliš diskutabilné, záleží od pováh ľudí a ich hodnotách. Knižku by som si prečítala, pekná recenzia 8)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …