Preskočiť na hlavný obsah

Čo môžu muži môžem aj ja - Silvia Antalíková

Názov : Čo môžu muži môžem aj ja
Autor : Silvia Antalíková
Vydavateľstvo: Marekčin PT
Rok vydania: 2012
Počet strán : 240
Väzba: mäkká
Žáner: Román, Vzťahy


Nikto sa dnes už nepozastavuje nad tým, keď MUŽ: Nie je ochotný riešiť tehotenstvo svojej partnerky, pretože JEHO sa to jednoducho netýka. Odchádza od SVOJEJ ženy a SVOJICH detí k mladej milenke, pretože sa ich všetkých už nabažil. Založí si NOVÚ rodinu a na tú predchádzajúcu prosto už NEMÁ viac čas, peniaze a ani... pomyslenie. Poletuje medzi manželkou a milenkou a kamaráti ho obdivujú, závidia mu a považujú ho za plejboja, zvodcu a za kríženca kanca so žrebcom. ALE: ČO AK BY TO VŠETKO BOLO PRESNE NAOPAK???


Silvia Antalíková sa narodila 13. mája 1969. Maturovala na Strednej škole polygrafickej v Bratislave. Pracovala pri telesne postihnutých deťoch, čo ju motivovalo na ďalšie štúdium na Univerzite Komenského v Bratislave, odbor sociálna pedagogika. Toho času je zamestnaná ako vychovávateľka v školskom klube. Prácu s deťmi považuje za krásnu i ťažkú zároveň, byť v detskom svete je pre ňu rozprávkové a fascinujúce, pretože detský pohľad na svet je jedinečný, úprimný, priamy a čistý.
Je šťastne vydatá a má dve skvelé dcéry, s ktorými sa cíti vždy fajn a robia jej radosť. Býva neďaleko Bratislavy, ale pracuje priamo v nej a má ju veľmi rada.
viac o autorke si môžete prečítať na tomto blogu : slovenski-spisovatelia

Čo sa skrýva v ambicióznej žene, pre ktorú je práca prvoradá a vždy musí mať ona pravdu? 
To je Maja. Hlavná hrdinka románu Čo môžu muži môžem aj ja. Jej život je perfektný. Ma svoju vysnívanú prácu, poriadneho chlapa a čaká ju aj povýšenie. Všetko sa pre ňu zmení, keď nečakane otehotnenie. 
Nad tým, či si malého drobca nechá, ani nemusí rozmýšľať, hneď plánuje ísť na potrat. Čo však porobí jej milujúci Vlado, keď sa o tom dozvie. 
No tomu sa práve začínajú materské povinnosti, lebo krkavčia matka zaúradovala. 
Čítať túto knihu bolo rýchle, autorka do nej vložila kus humoru, ktorý ukazovala Maja. To na nej však bola jediná pozitívna vlastnosť. Môže byť úspešnou šéfkou, no pre mňa to bola namyslená krava. Povedať, že chce dieťa ale nie teraz a preto sa ho potrebuje zbaviť, mi prišlo totálne nevyspelé. Keď nemala problém si ho spraviť, nech si ho aj porodí. Celkový jej vzťah k dieťaťu bol na plač. Jak keby ono za niečo mohlo. Pre ňu mohlo, musela na mesiac odísť z roboty a to bola pre ňu totálna katastrofa. Práca jej bola všetkým. Nechcem nijako odsudzovať ženy, ktoré si idú za svojou kariérou. Ja k nim však nikdy nebudem patriť. Chcem mať rodinu a proste s takýmto prístupom sa neviem stotožniť. Tiež si nemyslím, že takto sa správajú všetci chlapi. Poznám dosť milujúcich otcov. Možno mám len také šťastie. Viem, že na svete pobehuje množstvo opakov, no kvôli tomu teraz nemusia byť ženy harpie...

Pre Maju malý ani neexistoval. Odrodila si a utekala hneď do roboty. Celú výchovu a starostlivosť nechala na Vladovi. 
Vlado bol jej totálny opak. Na malého sa tešil a hneď sa ujal práce muža v domácnosti. Niekedy mi ho aj prišlo ľúto. Nespravil nič zlé, no aj tak pre Maju nebol ničím, len stálou poistkou, ktorá ho neopustí. Aspoň to si myslela. 
Vyčítala mu, že je iný ako na začiatku. Hahaha.  A čo čakala? Veď mu nijako nepomohla a stále sa len on o dom staral a že hneď hovoril o malom, keď prišla z roboty...No a čo mal hovoriť, keď celé dni bol poslušne doma..

Nie je ani čudné, že sa stal obľúbenou postavou. Prekvapil hlavne tým, ako sa ujal úlohy matky a všetko si pekne študoval, nechal svoju robotu a vlastne pre malého bol otcom aj matkou. 

A žili šťastne až nepomreli...tak toto sa netýka tejto knižky. Malý sa stal prekážkou, ktorú rodičia nevedeli zvládnuť. Alebo jeden rodič. Na začiatku knihy som čakala, že Maja sa po pôrode zmení, no ako utekali stránky a jej mesiace, pochybovala som v to. Koniec knihy ma preto ani neprekvapil. Ukázal, že niektorým ľuďom sa ich hodnoty nemenia. 

Autorka si zvolila zaujímavú tému. Chcela ukázať na to, že ako to vyzerá, keď sa začne žena správať ako muž. Jej by to každý vyčítal v tejto spoločnosti, no keď niečo urobí muž, niekedy si to ani nepovšimneme. Nevravím, že som súhlasila so správaním postáv a ich hodnotami, no i napriek tomu sa mi kniha páčila. 

Českí čitatelia si knihu môžu tiež prečítať vo svojej rodnej reči, vďaka vydavateľstvu Brána.Ďakujem spisovateľke Silvii Antalíkovej, že mi poskytla recenzný výtlačok svojej knihy. 


Komentáre

  1. No toto znie veľmi zaujímavo 8) Takéto matky ani ja nemám rada, aj keď neodsudzujem, že chcú kariéru, každý má iné hodnoty v živote, ale ja tiež uprednostním dieťa proste. Zase na druhej strane, keď muž sa zameriava len na kariéru, tak takisto vzťah upadne, lebo žena ho aj pri dieťati potrebuje, je to celé príliš diskutabilné, záleží od pováh ľudí a ich hodnotách. Knižku by som si prečítala, pekná recenzia 8)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …