Preskočiť na hlavný obsah

Etiketa a špionáž - Gail Carrigerová


Názov : Etiketa a špionáž, Akadémia pre mladé dámy
Orig. názov: Etiquette and espionage
Autor : Gail Carrigerová
Preklad: Katarína Slivková
Vydavateľstvo: CooBoo
Rok vydania: 2014
Počet strán : 299
Väzba: tvrdá
Žáner: Fantasy

Štrnásťročnú Sophroniu zapíše jej mama do akadémie pre mladé dámy, aby sa naučila náležite sa správať v spoločnosti. Sophronia však čoskoro príde na to, že Prípravná akadémia mademoiselle Geraldine pre mladé dámy uhladených mravov je výnimočná: dievčatá sa učia tancovať, správne sa obliekať, dokonale ovládať etiketu a popritom si osvojujú aj základy špionáže! Sophroniu a jej kamarátov čaká strhujúci prvý rok na novej škole.Gail Carriger je pseudonymom Tofa Borregaard. Narodila sa v Bolinas a navštevovala strednú školu v Marin akadémii. . 
Jej knihy: Soulless, Changeless, Blameless, Heartless, Etiquette and espionage, Timeless, Curtsies and conspiracies, Waistcoats and weaponry...


Naučiť sa správne ukloniť je jedna vec. 

Zároveň pri tom vrhnúť nôž je však niečo celkom iné. 

Vitajte v akadémii pre mladé dámy. 


Jedna z viet, ktoré ma presvedčili, že si chcem knihu prečítať. 
Veď aká iná kniha sa zaoberá takouto témou? A po prečítaní určite neľutujem. Autorka ukázala zatiaľ nepoznaný fantasy svet, kde neviete, čo máte očakávať. 

Sophronia je mladé dievča, ktoré svojimi bláznovstvami robí na matkinej tvári čoraz viac vrások. Preto sa jedného dňa u nich zastaví vzácna návšteva. Na prosby Sophroniinej matky je vzatá na Prípravnú školu madam Geraldine pre mladé dámy. Vzdorovitej Sophronii sa to nepáči. Nemá rada šaty, čačkanie a ani plesy. Nechce sa podobať na svoje staršie sestry. Počas cesty do školy, ich napadnú lietajúci banditi. Len vďaka Sophronii sa jej, Dimity a Pilloverovi podarí dostať na miesto. Sophronia nečaká, že toto je len jej prvé dobrodružstvo. Spoznáva upíra, vlkodlaka, čmudičov, banditov aj Mizeráka. Keď sa dozvedá o prototype, ktorý schovala Monique u nich doma povoláva akciu na jeho nájdenie. 


Táto kniha ma ohúrila svojou originalitou. Páčilo sa mi prostredie, v ktorom sa dej odohrával. Minulosť a pritom tam bolo obrovské množstvo strojov. Škola sa nachádzala na vzducholodi, čo ma šokovalo a na začiatku som aj mala problém si to predtaviť. Boli tam rôzne postavy a charaktery. O niektorých postavách som si ale počas celej knihy, nevedela vytvoriť jasný názor. Hlavnou postavou sa samozrejme stala Sophonia a Monique, ktorá mali medzi sebou spor. Ďalšími postavami tam boli spolužiačky, učitelia, chlapci z druhej školy, rodina Sophonie a čmidiči. 

Sophronia nebola dokonalá svojim zovňajškom ale vynaliezavosťou a takým priateľským správaním. V tejto knihe mi nevadili ani postavy vlkodlaka a upíra, ktoré sú už v mnohých titoloch a filmoch. Tu to boli menej významné postavy, ktoré sa ukázali v knihe málo. 
Čo mi tam chýbalo bolo, že z tých hodín, ktoré mali byť také špeciálne a iné, nebolo veľa opísané. Len tak okrajovo. A na to som bola najviac zvedavá. 
Tiež nesedel vek hrdinov..To sa však dalo odmyslieť. 
V niektorých častiach to vyzeralo ako rozprávka a skôr som čakala na niečo napínavejšie. 
Som však veľmi zvedavá na pokračovanie, pretože fantázia spisovateľky nemá hranice. A som zvedavá ako príkrášli svoj svet. 

Tak ak máte možnosť, prečítať túto knihu, určite neváhajte. 
:) 
HODNOTENIE
4,5/5

Komentáre

 1. Pěkná recenze. Jsem asi jediná, kdo se k této knize ještě nedostal a nepřečetl si jí. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. diky..aj mne by to dlho trvalo keby nemam stastie a zrovna ked som bola v kniznici ju tam davali ako novu

   Odstrániť
 2. Mňa pri tejto knihe veľmi odrádza vek hlavnej postavy :/ Aj keď príbeh znie dobre. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. tak ten vek je aj podla mna dost odveci ale ja som ho nevnimala vsetky postavy som si predstavovala starsie

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…