Preskočiť na hlavný obsah

Ako hadí jed - Tina Van Der Holland

Názov : Ako hadí jed
Autor : Tina Van Der Holland
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania: 2011
Počet strán : 242
Väzba: tvrdá
Žáner: Historický román

„Kto a pre koho vyrobil tento zvláštny šperk?“ pýta sa Lisa, študentka medicíny, keď sa v krypte osemstoročného hradu nájde zlatá vecička, ktorá zo všetkého najviac pripomína vnútromaternicové teliesko... 
Autorka úspešného titulu „Sladký život opatrovateľky“ prichádza tentoraz s romanticko-erotickým príbehom z 13. storočia, ktorý sa však miestami mení na napínavý triler. V benátskom paláci sa totiž vynára a stráca fľaštička s hadím jedom, ktorým chce temperamentná Eliz de Brieux otráviť svoju domnelú sokyňu. Kto ju vzal a odkiaľ? Kto bude ďalšou obeťou jedu? 
Aj keby sa fľaštička našla, problém by zďaleka nebol vyriešený. „Hadí jed je tu, koluje nám v žilách. Človek je schopný povzniesť sa k najkrajším výšinám lásky, umenia a vedy, ale na dne jeho duše číha krutosť, zloba a sklony k tmárstvu.“ 


Tina Van der Holland sa narodila a žije v Košiciach. Je vydatá, má dvoch synov. Vyštudovala informatiku na Univerzite P.J. Šafárika, ale čoskoro zistila, že programovanie nie je nič pre ňu. Túžba realizovať svoj tvorivý rozlet ju po prelomovom roku 1989 zaviala do vôd dizajnu. Aj keď sa neskôr presadila ako manažérka reklamy a analytička, neprestáva tvoriť – venuje sa výtvarnému umeniu a literárnej tvorbe.

zdrojTáto kniha jednoznačne ako prvým zaujme svojou obálkou. Nie vždy dobre dopadne, keď dajú na obálku nejakú tvár ženy, no v tomto prípade si myslím, že im to veľmi vyšlo. Trošku je to však mylné, keďže hlavná postava bola blondýnka s bielou pleťou. Táto žena skôr zobrazuje jej priateľku Rachel.
Ku knihe som sa dostala v knižnici a zaujala ma jej anotácia. Tá mi však úplne nesedí s dejom knihy. Skôr mi táto kniha príde ako príbeh tajnej lásky hlavných hrdinov. 

,,Autorka úspešného titulu „Sladký život opatrovateľky“ prichádza tentoraz s romanticko-erotickým príbehom z 13. storočia, ktorý sa však miestami mení na napínavý triler". 

Či je to dosť erotické, to asi závisí od jednotlivých čitateľov. Moja skúsenosť je však taká, že množstvo kníh, ktoré to nemali ani v anotácii, bolo oveľa erotickejších. No a ten triler? A napínavý? Dej bol práveže ľahko predvídateľný, takže napínavosť sa žiadna nečakala. 

Dej knihy sa odohráva v stredoveku, v 13. storočí. Priznám sa, že mená mi na začiatku robili problém. Neskôr som ich ani nečítala ako tam boli uvedené, ale skrátila som si ich. Hlavnou postavou sa stala mladá Alison, ktorá sa zaľúbi do Selima. Selim má už dve ženy, no i napriek tomu ho mladé mäsko zaujme a začne sa nová hra lásky. Eliz z počiatku jeho odmietanie nevie predýchať, no neskôr jej už stačí aj mladý milenec, ktorého si užívala aj počas jej manželstva s pánom Brieux. Čo sa však skrýva za milou maskou milenca Jacquesa, a čo sa stane keď sa do hry plných intríg, krásy a bohatstva zamiešajú Roger a budúci snúbenec Alison Yvaine. Ako Rachel dokáže čeliť láske k nesprávnemu mužovi a neublížiť priateľke? 

Ak čakáte sladkú romantiku v stredoveku, ako to väčšinou v týchto knihách býva, úplne sa toho nedočkáte. Autorka skôr ukázala, čo všetko sa skrývalo za maskami bohatých ľudí. Tým je táto kniha určite originálnejšia. No jej forma a celkovo písanie udalostí už pre mňa nebolo takým príjemným čítaním. Pri niektorých častiach som sa nudila, alebo ľahko som uhádla, čo bude ďalej pokračovať. Je to síce čudné, no najlepšími postavami tam boli matka Alison a šialený Roger. Nie však pre to, ako sa správali, akú mali morálku a aké hodnoty uznávali, no pre to, že počas ich vystupovania sa dej aspoň voľako rozhýbal a bol možno aj trocha napínavejší. 

Aj keď táto recenzia nevyzerá veľmi priaznivo pre knihu, nebolo to také zlé. Zaradila by som ju na taký priemer. Nič strašné, no ani žiadny veľký zázrak. Celkom som sa potešila ako kniha končila, no autorka z toho nakoniec spravila romantiku, z čoho som až takú radosť nemala. Samotná myšlienka, že jed sa nachádza v každom človeku a nemusí byť vidieť ale byť v hĺbke duši skrytý je na zamyslenie. 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …