Preskočiť na hlavný obsah

Knihy časom zabúdané - Nechajte ma odísť

Názov : Nechajte ma odísť, Sila v slabosti Jána Pavla II.
Orig. názov: Lasciatemi andare. La forza nella debolezza di Giovanni Paolo II.
Autor : Stanislav Dziwisz, Renato Buzzonetti, Angelo Comastri
Preklad: Klaudia Kuchtová
Vydavateľstvo: Dobrá kniha
Rok vydania: 2006
Počet strán : 91
Väzba: tvrdá
Žáner: Životopis


Osobný sekretár a osobný lekár Jána Pavla II. a správca Baziliky sv. Petra vo Vatikáne píšu svoje svedectvá o utrpení veľkého pápeža a o okolnostiach jeho smrti. 

Pápežovo utrpenie a vytrvalosť zanechali silný dojem, a hoci už bol starý a nebol schopný rozprávať, všetci pochopili, že jeho smrť bola vrcholným úkonom lásky ponúknutým Bohu za kresťanov, veriacich, za všetkých ľudí. 

Stránky tejto knižky nám ponúkajú možnosť znovu prežiť ten čas milosti prostredníctvom svedectva troch najbližších spolupracovníkov Svätého Otca. 
K tejto knihe som sa dostala úplnou náhodou. Bola som u babky a sedela som v obývačke. Tak som sa pozrela, čo tam má za knihy a do jednej som sa začítala. 
Ide už o staršia knihu a ťažko sa ju už dá zohnať, keďže je všade vypredaná. 
Hovorí o živote sv. Jána Pavla II. No nie je to taký klasický životopis. Nezačína sa jeho narodením a nekončí jeho smrťou. 
Presne ako je podnázov - Sila slabosti, celá kniha hovorí o hľadaní sily v utrpení a chorobe. Nie je to však nič depresívne. 
Je rozdelená do troch častí, čo každú rozpráva niekto iný, no blízky k sv. otcovi. 


Prvá časť rozpráva ako Ján Pavol II. pomáhal chorým a starým. Ako sa k nim správal a ako ich prosil o modlitby. Každému chcel ukázať ako títo chorí sú dôležití a potrební. 
Táto časť sa ma asi aj najviac dotkla. Je to aj tým, že síce nie som vážne chorá a viem, že je na svete omnoho viac ľudí, čo viac trpí, predsalen mám doživotnú chorobu. A je to niečo iné ako keď na vás ľudia súcitne pozerajú alebo ešte povedia, že tebe je dobre, že si ZŤP, že máš zľavy....
Pri tomto som sa cítila aspoň potrebná, že niekto ma predsalen potrebuje. 


Druhá časť hovorí o samotnom utrpení, ktoré trápilo Jána Pavla II. Atentát, ktorý bol na neho spáchaný, stále vracanie sa na kliniku, kvôli zdravotným problémom a množstvo chorôb, ktoré ho zastihli. 
Dosť ma to prekvapilo, čím všetkým si musel prejsť a drvivá väčšina odborných výrazov, ktoré tam boli spomenuté, mi ani veľa nevravela. 

Posledná časť sa týka už jeho smrti. A to čo bolo po nej. 
Je tam množstvo odkazov, ktoré nechávali ľudia pri hrobe. Drvivá väčšina ďakovné a veľa aj takých, ktorými prosili o pomoc a modlitby. No aj z týchto krátkych odkazov, bolo vidieť ako smrť obľúbeného pápeža zasiahla celý svet. 


Pre mňa bola táto knižka veľmi príjemné čítanie, čo bolo len pár hodiniek, keďže je taká tenučká. 
Bol to taký inakší životopis, keď ukazoval väčšinou, len tie bolestné chvíle a riešenie skôr vážnejších tém, ako napr. rodiny..
No ukázal aká silná osobnosť bol Ján Pavol II. a čo vďaka svojej dobrote dokázal spraviť s ľuďmi. A jeho myšlienky stále môžu zmeniť ľudí. 

Hodnotenie
5/5
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…