Preskočiť na hlavný obsah

Knihy časom zabúdané - Nechajte ma odísť

Názov : Nechajte ma odísť, Sila v slabosti Jána Pavla II.
Orig. názov: Lasciatemi andare. La forza nella debolezza di Giovanni Paolo II.
Autor : Stanislav Dziwisz, Renato Buzzonetti, Angelo Comastri
Preklad: Klaudia Kuchtová
Vydavateľstvo: Dobrá kniha
Rok vydania: 2006
Počet strán : 91
Väzba: tvrdá
Žáner: Životopis


Osobný sekretár a osobný lekár Jána Pavla II. a správca Baziliky sv. Petra vo Vatikáne píšu svoje svedectvá o utrpení veľkého pápeža a o okolnostiach jeho smrti. 

Pápežovo utrpenie a vytrvalosť zanechali silný dojem, a hoci už bol starý a nebol schopný rozprávať, všetci pochopili, že jeho smrť bola vrcholným úkonom lásky ponúknutým Bohu za kresťanov, veriacich, za všetkých ľudí. 

Stránky tejto knižky nám ponúkajú možnosť znovu prežiť ten čas milosti prostredníctvom svedectva troch najbližších spolupracovníkov Svätého Otca. 
K tejto knihe som sa dostala úplnou náhodou. Bola som u babky a sedela som v obývačke. Tak som sa pozrela, čo tam má za knihy a do jednej som sa začítala. 
Ide už o staršia knihu a ťažko sa ju už dá zohnať, keďže je všade vypredaná. 
Hovorí o živote sv. Jána Pavla II. No nie je to taký klasický životopis. Nezačína sa jeho narodením a nekončí jeho smrťou. 
Presne ako je podnázov - Sila slabosti, celá kniha hovorí o hľadaní sily v utrpení a chorobe. Nie je to však nič depresívne. 
Je rozdelená do troch častí, čo každú rozpráva niekto iný, no blízky k sv. otcovi. 


Prvá časť rozpráva ako Ján Pavol II. pomáhal chorým a starým. Ako sa k nim správal a ako ich prosil o modlitby. Každému chcel ukázať ako títo chorí sú dôležití a potrební. 
Táto časť sa ma asi aj najviac dotkla. Je to aj tým, že síce nie som vážne chorá a viem, že je na svete omnoho viac ľudí, čo viac trpí, predsalen mám doživotnú chorobu. A je to niečo iné ako keď na vás ľudia súcitne pozerajú alebo ešte povedia, že tebe je dobre, že si ZŤP, že máš zľavy....
Pri tomto som sa cítila aspoň potrebná, že niekto ma predsalen potrebuje. 


Druhá časť hovorí o samotnom utrpení, ktoré trápilo Jána Pavla II. Atentát, ktorý bol na neho spáchaný, stále vracanie sa na kliniku, kvôli zdravotným problémom a množstvo chorôb, ktoré ho zastihli. 
Dosť ma to prekvapilo, čím všetkým si musel prejsť a drvivá väčšina odborných výrazov, ktoré tam boli spomenuté, mi ani veľa nevravela. 

Posledná časť sa týka už jeho smrti. A to čo bolo po nej. 
Je tam množstvo odkazov, ktoré nechávali ľudia pri hrobe. Drvivá väčšina ďakovné a veľa aj takých, ktorými prosili o pomoc a modlitby. No aj z týchto krátkych odkazov, bolo vidieť ako smrť obľúbeného pápeža zasiahla celý svet. 


Pre mňa bola táto knižka veľmi príjemné čítanie, čo bolo len pár hodiniek, keďže je taká tenučká. 
Bol to taký inakší životopis, keď ukazoval väčšinou, len tie bolestné chvíle a riešenie skôr vážnejších tém, ako napr. rodiny..
No ukázal aká silná osobnosť bol Ján Pavol II. a čo vďaka svojej dobrote dokázal spraviť s ľuďmi. A jeho myšlienky stále môžu zmeniť ľudí. 

Hodnotenie
5/5
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …