Preskočiť na hlavný obsah

Opátství Northanger


Názov : Opátství Northanger
Orig. názov: Northanger Abbey
Autor : Jane Austenová
Preklad: Eva Ruxová
Vydavateľstvo: Ottovo nakladatelství
Rok vydania: 2011
Počet strán : 272
Väzba: mäkká
Žáner: Spoločenský román, história, romantika


Módne kúpeľné mestečko Bath pred dvesto rokmi: sem si chodili anglickí otcovia liečiť v horúcich prameňoch kĺby trápené dnou a spolu s manželkami uvádzať dcéry do spoločnosti s cieľom upútať záujem vyhliadnutých ženíchov. Hrdinky príbehu, úprimná, naivná mladučká Catherine a jej prefíkaná priateľka Isabella, si toto svoje poslanie spestrujú čítaním v tých časoch veľmi obľúbených hororových gotických románov a ich rekvizity vidia na každom kroku. Takáto situácia dáva Jane Austen výbornú príležitosť rozohrať svoj typický zmysel pre humor a ironický vtip.


Jane Austenová bola anglická novelistka, zakladateľka moderného, tzv. „rodinného“ románu. Narodila sa v Steventone, v kraji Hampshire, do rozsiahlej rodiny reverenda Georgea Austena a jeho ženy Cassandry . Pochádzala z ôsmich súrodencov, sama bola druhou najmladšou. 
Je uznávaná hlavne pre schopnosť detailného opisu charakterov, hlavne ženských, veľmi jemnými postrehmi vychádzajúcimi z každodenného života stredných a vyšších vrstiev. Napriek veľkému množstvu detailov si celý opis každej postavy zachováva po celý čas celistvosť a vlastnú individualitu.Už tretia kniha od tejto slávnej spisovateľky, ktorú som prečítala a splnila moje očakávania. Dej sa odohráva hlavne v mestečku Bath, ktoré je dosť populárne a ocitne sa tu mladučká Catherine, ktorá chce zažiť veľké dobrodružstvo. Popohnaná vlastnou fantáziou a románmi s nádychom hororu sa dostáva aj do nepríjemných situácií. Spoznáva nových priateľov,  no i  faloš a intrigy. Svojou dobrosrdečnosťou ohúri veľa ľudí, no nie každý je taký dobrý a milý, ako sa na prvý pohľad zdá. Čaká ju také dobrodružstvo aké očakávala? A zaujme ju opátstvo Northanger a jeho obyvatelia? Jane Austenová opäť ukázala svoje kvality a napísala knihu, od ktorej som sa ku koncu nevedela odtrhnúť. Hlavná postava bola veľmi milá, nebola namyslená a nikomu nechcela zle. Keď sa hnevala, snažila sa upokojiť a zahnať zlosť. I keď bola naivnejšia a zasnívaná, prišla mi aj veľmi rozumná. Keď aj niečo nepovedala nahlas, v hlave to mala jasne ujednané a svoj názor nerada menila. 

Čo ma na knihe prekvapilo bola tajomnosť, ktorú autorka nevyužila ani pri Pýche a predsudku ani pri Emme. Tá sa mi na knihe najviac páčila. Dodávala knihe úplne inú atmosféru, ako pri klasickom romantickom príbehu. A znova som sa ocitla v čase džentlmenov, ktorí sa v podstate nebavili o ničom zmysluplnom a ženy väčšinou rozoberali ako vyzerajú a kto mal čo na sebe na plese. Z jednej strany to môže vyzerať dosť nudne a fádne, no mne sa to v podaní Jane Austenovej páči, lebo je to iné a vidím v tom kus histórie. 

Tento príbeh je jednoduchý, no pri hlavnej hrdinke som bola ako stála diváčka a držala som jej pri všetkom palce.Určite by sa kniha nepáčila každému, no môže zaujať tých, ktorý majú chuť na trocha romantiky z čias histórie Anglicka. A komu sa nechce čítať, môže si pozrieť film. Ten však zhodnotiť neviem, lebo som ho ešte nevidela. Komentáre

  1. Od Jane Austenovej som si akurát kúpila Pýcha a predsudok,tak sa na to teším,ale ako čítam tvoju recenziu tešila by som sa aj na túto knižku....určite by ma bavila :D

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …