Preskočiť na hlavný obsah

Zlatníkova chovanica - Jana Pronská

Názov : Zlatníkova chovanica
Autor : Jana Pronská
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ
Rok vydania: 2011
Počet strán : 2008
Väzba: tvrdá
Žáner: Historický román


Ľúbostný historický román zo stredovekého Slovenska. Na Ľubovnianskom hrade sú prípravy na svadbu v plnom prúde, no nik nepozná skutočnú totožnosť zlatníckeho tovariša, ktorý
vyrobil nezvyčajne krásne šperky pre syna krakovského kniežaťa a jeho nevestu z významného rodu, krásnu Arianu. Sobáš vopred dohodnutý mocnými je ohrozený...

Jana Pronská sa narodila v Gelnici a maturovala v Spišskej Novej Vsi. Spolu s manželom a troma ďeťmi žije v Nálepkove. Miluje romantické príbehy a stredovek. zdrojMladá Ariena je sirota, ktorú uchýli rodinný známy,majster Johan. Počas jeho výchovy sa deva začína učiť remeslu a vyrába šperky. No nikto okrem nej, Johana a mladých učňov nesmie vedieť, že v dielni pracuje i žena. Jedného dňa dostanú zákazku od kráľa, aby mu pripravili svadobné šperky. Cestou na hrad ich však napadnú zbojníci a všetko zbožie ukradnú. Preto nezostáva nič iné, len aby Ariena zostala na hrade, prezlečená za muža a vyrobila sama nové svadobné šperky. 
Michael čaká na svoju snúbenicu, no ženiť sa mu vôbec nechce. Pozoruje mladého remeselníka, má o sebe pochybnosti a láme si hlavu s tým, že ako sa mu mohol zapáčiť chlap. No príde na Arienino tajomstvo a ničoho sa nezdrží. 
Sobáš je však nachystaný, snúbenica prišla, zostáva zopár dní. No i Arienu čaká svadba. Ktorá z nich však naozaj vyjde? 

Pre mňa bol jednoznačne zatiaľ najlepší román od Jany Pronskej zrovna tento. Neviem presne vysvetliť prečo, ale bolo tam to, čo mi v iných knihách chýbalo. V tom deji nebolo ani času na oddychovanie. Nebolo tam žiadne zbytočné naťahovanie a bolo tam akurát postáv. Aj keď hlavné postavy boli sympatické, neobľúbila som si ich veľmi. Brala som ich však normálne. Jednej postavy mi však bolo ľúto a to bol Viliam. Na druhej strane, ukázal ako silná osobnosť môže byť a vzdal sa aj toho najcennejšieho pre šťastie iných. 
Keby sa dáva ocenenie najlepšia postava knihy, za mňa by ju dostal on. Každému je jasné, že takáto kniha musí mať šťastný koniec. 

Niekedy ma už skôr baví stred knihy, ako koniec, keď viem ako to skončí. Celé rozuzlenie toho, kto bola Ariena a jej minulosť, bolo veľmi jednoduché. Tu sa priznám, že som čakala niečo viac. Na druhej strane, keby to je moc prekombinované, neviem aký by to malo vtedy efekt. 
To boli veci, ktoré mi trocha prekážali. Stále mi to však nezobralo názor, že je to veľmi dobrý  román a určite sa vyrovná aj anglickým alebo americkým spisovateľkám historických romancí. 
A s potešením dávam takéto hodnotenie :)

Hodnotenie 
5/5

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …