Preskočiť na hlavný obsah

Neplánované - Abby Johnsonová

Názov : Neplánované
Orig. názov: Unplanned
Autor : Abby Johnsonová
Preklad: Branislav Škripek
Vydavateľstvo: Kumran
Rok vydania: 2012
Počet strán : 235
Väzba: mäkká
Žáner: Biografia

Pravdivý a dramatický príbeh bývalej riaditeľky kliniky spoločnosti Plánované rodičovstvo. 
Ohromujúca a odhaľujúca cesta, ktorá prekračuje hranicu života. 


Už ako študentka psychológie sa autorka rozhodla, že bude pomáhať ženám. V maximálnej miere si túto túžbu naplnila ako riaditeľka kliniky spoločnosti Plánované rodičovstvo. Po ôsmich rokoch pôsobenia na klinike prvýkrát asistovala pri umelom potrate pomocou ultrazvuku a v tom istom čase ju nadriadení žiadali o zvýšenie počtu vykonávaných potratov, aby sa zvýšili tržby kliniky. Radikálne si uvedomila tragickosť situácie a Božie riadenie vo svojom živote. Ihneď podala výpoveď a pripojila sa k táboru svojich dovtedajších najväčších odporcov, ktorí sa každodenne modlili za plotom kliniky... Skutočný príbeh o sile modlitieb a obrátení. "To, čo som roky ľuďom hovorila, čomu som verila, čo som učila a obhajovala, je lož. Čo ak by som bola poznala pravdu, čo ak by som ju bola všetkým tým ženám povedala?" 
nePlánované nám pripomína, že milosť nás nachádza na tých najnepravdepodobnejších miestach a že sa všetci môžeme načiahnuť v láske k tým druhým, ktorí stoja na opačnej strane. 

Abby Johnsonová je americká pro-life aktivistka. Predtým pracovala pre Plánované rodičovstvo ako riaditeľka, no v októbri 2009 odtiaľ odišla. Neskôr povedala, že odstúpila po tom ako sledovala potrat pomocou ultrazvuku.
zdroj


Viac sa o tejto autorke dozviete vďaka knihe nePLÁNOVANÉ. 


Uf...Toto je veľmi silný príbeh. Myslím si, že to potvrdí každý, kto knihu čítal. Ja som mala už pred čítaním jasný pohľad na vec, čo sa týka potratov. Ešte dávnejšie v škole sme viedli diskusiu, čo sa ich týkala a obhajovala som stranu, že každé dieťa má nárok na život, aj keby je choré. Našlo sa pár prípadov v triede, ktorí vraveli, že keď by malo byť postihnuté, je lepšie aby sa nemuselo trápiť na svete, alebo že keby majú v mladom veku a malo by to zničiť ich budúcu kariéru, tiež by uvažovali o potrate. Ja si také ani neviem predstaviť, niesť celý život vinu...No a potom sme tiež pozerali potrat ultrazvukom a nebolo to nič príjemné...Iné je keď niekto potratí spontánne. Dokonca aj moja teta tak potratila, čo som donedávna ani nevedela a aj jedna rodinná známa a tiež to veľa spraví so psychikou. 

Táto kniha je určite veľmi účinná pre tých, ktorý nevedia na ktorú stranu sa pridať. Príbeh Abby Johnsonovej bol veľmi úprimný a silný. Ja som bola až šokovaná ako otvorene o všetkom hovorila a vôbec, že mala na to silu. Určite pre ňu to písanie bolo aj bolestivé. Formát knihy v slovenčine je väčší, no ani to nezabránilo, aby sa tie stránky rýchlo pretáčali. Je zvláštne, že celých 8 rokov, som prečítala za dva dni. Keď sa na to pozerám spätne, ako toľko toho vedela vložiť do tejto knihy? Táto kniha nie je ani hrubá. Ona ukázala kus svojho života a väčšinou svoje zlé rozhodnutie. 

Je jasné, že táto kniha nijako nezastaví prívržencov pro choice...no čitateľom otvára oči. Tak ako aj Abby sa otvorili, aj keď neskoro, môže sa to stať každému. 
Jediné z čoho som mala také zmiešané pocity, boli tie americké cirkvi. Neviem ako to vyznie, no ja z nich mám už totálny guláš...Je pekné, že Boha máme rovnakého, no načo ich tam toľko majú?? Ja vlastne ani neviem do akej nakoniec patrí Abby..a čo to bolo za cirkev, ktorá sa stavala na stranu pro choice..Množstvo z nich mi príde, že sú len sekty a ľudia si vyberajú len takú, aká im najlepšie pasuje. 
Nechcem tým však meniť pocity, ktoré mám z tejto knihy. Je jedno v čo veríte, v tejto knihe ide o to, ako beriete nenarodené deti. To uvedomenie, že by ste ich zavraždili. Niekto zabije za peniaze a vy by ste zabili svoje dieťa...
Tak posledná veta..Nečakajte pekný románik, ale zobudenie ženy, ktorá nakoniec našla svojich priateľov v nepriateľoch..Komentáre

 1. Veľmi pekná recenzia, tiež si chcem knihu prečítať. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Aj ja si robím zálusk na túto knižku....:)Pekná recenzia......

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pekná recenzia. Vďaka za tvoj pohľad na túto knihu. (y)
  Ja som ju čítal už asi pred rokom - a tiež na mňa silne zapôsobila.
  http://letitia-tiba.blogspot.sk/2013/06/neplanovane.html
  Leti.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…