Preskočiť na hlavný obsah

Neplánované - Abby Johnsonová

Názov : Neplánované
Orig. názov: Unplanned
Autor : Abby Johnsonová
Preklad: Branislav Škripek
Vydavateľstvo: Kumran
Rok vydania: 2012
Počet strán : 235
Väzba: mäkká
Žáner: Biografia

Pravdivý a dramatický príbeh bývalej riaditeľky kliniky spoločnosti Plánované rodičovstvo. 
Ohromujúca a odhaľujúca cesta, ktorá prekračuje hranicu života. 


Už ako študentka psychológie sa autorka rozhodla, že bude pomáhať ženám. V maximálnej miere si túto túžbu naplnila ako riaditeľka kliniky spoločnosti Plánované rodičovstvo. Po ôsmich rokoch pôsobenia na klinike prvýkrát asistovala pri umelom potrate pomocou ultrazvuku a v tom istom čase ju nadriadení žiadali o zvýšenie počtu vykonávaných potratov, aby sa zvýšili tržby kliniky. Radikálne si uvedomila tragickosť situácie a Božie riadenie vo svojom živote. Ihneď podala výpoveď a pripojila sa k táboru svojich dovtedajších najväčších odporcov, ktorí sa každodenne modlili za plotom kliniky... Skutočný príbeh o sile modlitieb a obrátení. "To, čo som roky ľuďom hovorila, čomu som verila, čo som učila a obhajovala, je lož. Čo ak by som bola poznala pravdu, čo ak by som ju bola všetkým tým ženám povedala?" 
nePlánované nám pripomína, že milosť nás nachádza na tých najnepravdepodobnejších miestach a že sa všetci môžeme načiahnuť v láske k tým druhým, ktorí stoja na opačnej strane. 

Abby Johnsonová je americká pro-life aktivistka. Predtým pracovala pre Plánované rodičovstvo ako riaditeľka, no v októbri 2009 odtiaľ odišla. Neskôr povedala, že odstúpila po tom ako sledovala potrat pomocou ultrazvuku.
zdroj


Viac sa o tejto autorke dozviete vďaka knihe nePLÁNOVANÉ. 


Uf...Toto je veľmi silný príbeh. Myslím si, že to potvrdí každý, kto knihu čítal. Ja som mala už pred čítaním jasný pohľad na vec, čo sa týka potratov. Ešte dávnejšie v škole sme viedli diskusiu, čo sa ich týkala a obhajovala som stranu, že každé dieťa má nárok na život, aj keby je choré. Našlo sa pár prípadov v triede, ktorí vraveli, že keď by malo byť postihnuté, je lepšie aby sa nemuselo trápiť na svete, alebo že keby majú v mladom veku a malo by to zničiť ich budúcu kariéru, tiež by uvažovali o potrate. Ja si také ani neviem predstaviť, niesť celý život vinu...No a potom sme tiež pozerali potrat ultrazvukom a nebolo to nič príjemné...Iné je keď niekto potratí spontánne. Dokonca aj moja teta tak potratila, čo som donedávna ani nevedela a aj jedna rodinná známa a tiež to veľa spraví so psychikou. 

Táto kniha je určite veľmi účinná pre tých, ktorý nevedia na ktorú stranu sa pridať. Príbeh Abby Johnsonovej bol veľmi úprimný a silný. Ja som bola až šokovaná ako otvorene o všetkom hovorila a vôbec, že mala na to silu. Určite pre ňu to písanie bolo aj bolestivé. Formát knihy v slovenčine je väčší, no ani to nezabránilo, aby sa tie stránky rýchlo pretáčali. Je zvláštne, že celých 8 rokov, som prečítala za dva dni. Keď sa na to pozerám spätne, ako toľko toho vedela vložiť do tejto knihy? Táto kniha nie je ani hrubá. Ona ukázala kus svojho života a väčšinou svoje zlé rozhodnutie. 

Je jasné, že táto kniha nijako nezastaví prívržencov pro choice...no čitateľom otvára oči. Tak ako aj Abby sa otvorili, aj keď neskoro, môže sa to stať každému. 
Jediné z čoho som mala také zmiešané pocity, boli tie americké cirkvi. Neviem ako to vyznie, no ja z nich mám už totálny guláš...Je pekné, že Boha máme rovnakého, no načo ich tam toľko majú?? Ja vlastne ani neviem do akej nakoniec patrí Abby..a čo to bolo za cirkev, ktorá sa stavala na stranu pro choice..Množstvo z nich mi príde, že sú len sekty a ľudia si vyberajú len takú, aká im najlepšie pasuje. 
Nechcem tým však meniť pocity, ktoré mám z tejto knihy. Je jedno v čo veríte, v tejto knihe ide o to, ako beriete nenarodené deti. To uvedomenie, že by ste ich zavraždili. Niekto zabije za peniaze a vy by ste zabili svoje dieťa...
Tak posledná veta..Nečakajte pekný románik, ale zobudenie ženy, ktorá nakoniec našla svojich priateľov v nepriateľoch..Komentáre

 1. Veľmi pekná recenzia, tiež si chcem knihu prečítať. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Aj ja si robím zálusk na túto knižku....:)Pekná recenzia......

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pekná recenzia. Vďaka za tvoj pohľad na túto knihu. (y)
  Ja som ju čítal už asi pred rokom - a tiež na mňa silne zapôsobila.
  http://letitia-tiba.blogspot.sk/2013/06/neplanovane.html
  Leti.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ