Preskočiť na hlavný obsah

Keď na Haiti padá dážď - Veronika Savarijová

Názov : Keď na Haiti padá dážď
Autor : 
Veronika Savarijová
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania: 2014
Počet strán : 230
Väzba: tvrdá
Žáner: Dobrodružstvo, Román pre ženy


Príbeh mladej ženy, ktorá v rozvojovej krajine nájde nielen biedu a utrpenie, ale aj vlastné šťastie...

Keď sa Anika rozhodne stráviť tri mesiace na ostrove Haiti ako sociálna pracovníčka, netuší, čo jej osud prinesie. Spočiatku sa nič nevyvíja podľa jej predstáv - je zavalená prácou, obťažuje ju všadeprítomná špina a odlišné zvyky domorodcov. Nemá ani chvíľu na to, aby uvažovala nad vlastnými problémami. Po jej boku navyše pracuje sebavedomý lekár Jozef, ktorý ju svojím správaním privádza do zúrivosti, a zároveň ju nesmierne priťahuje. Keď sa pri ňom znova cíti šťastná a rastie aj jej láska k magickému ostrovu, zdá sa, že túto idylu nič nemôže narušiť. No vďaka šokujúcim neočakávaným udalostiam začne Anika chápať, že je to práve minulosť, ktorá ovplyvňuje nielen osud Haiti, ale aj jej život. A tak musí pátrať vo svojom srdci a hľadať nové životné výzvy.

BONUS! Román je doplnený originálnymi fotografiami Veroniky Savarijovej, ktoré nafotila počas svojej lekárskej misie na Haiti.Veronika Savarijová sa narodila v Košiciach, je lekárka a momentálne žije v Prahe. V roku 2012 jej vo vydavateľstve Motýľ vyšla prvotina Neskromná nádej. Keď na Haiti padá dážď je jej druhou knihou, ktorú napísala po niekoľkomesačnej lekárskej misii na tomto exotickom ostrove. Má veľmi nezávislú osobnosť, miluje svoju rodinu a rada cestuje. Vo voľnom čase sa okrem písania venuje cvičeniu tchaj-či čchuan a štúdiu tradičnej čínskej medicíny. zdroj kniha


Táto kniha je špeciálnejšia svojou témou, s ktorou som sa na Slovensku ešte nestretla. Preto je ešte potešujúcejšie, že spisovateľka je Slovenka. 
Keď na Haiti padá dážď je dobrodružný román z prostredia, ktoré je plné protikladov. Panujúcu chudobu ľudí zakrýva krásna príroda, zeleň, vodopády...
Keď som knihu začala čítať, hovorila som si wau...naozaj to bolo dobré. Pozerať sa na inú krajinu, iné správanie ľudí, iný život je veľmi zaujímavé a fascinujúce. Mladá autorka to opisovala živo a presvedčilo. Stačilo sa len začítať a hneď som sa tam ocitla! Popritej biede, chorobám a rôznym protestom sa na tejto krajine dalo nájsť aj množstvo pekného. Ja sama by som to tam neprežila. Neviem si predstaviť, že by mi po posteli liezli šváby...bojím sa pavúkov a všetkých väčších chrobákov, takže to je pre mňa nepredstaviteľné.. Takže mám veľký rešpekt voči človeku, ktorý sa na takéto niečo odhodlá. Nie sú to len chrobáci, ktorý znepríjemňujú život v tejto krajine. Veľké riziko chorôb je to nebezpečné riziko a nedostatok liekov to len zhoršuje. 
Veľmi som sa obávala, či sa vloženým príbehom o Anike, nepokazí kniha. Hlavným dôvodom bola zrovna Anika...Táto postava mi strašne liezla na nervy. Ja som ju nechápala. Proste človek pred problémom neuteká a snaží sa ho riešiť. V tomto mi prišla tak trocha nedospelá. Na jednej strane bola veľmi "múdra" svojimi rečami, no svojim konaním sa to celé "bilo". 


Som prosne hlupaňa,"povedala Anika a zhlboka... Touto vetou ma Anika nesmierne potešila, pretože si začala uvedomovať ako sa správa a aké následky má jej konanie. 
Vďak Haiti si Anika mnohé veci uvedomila a aj jej správanie sa tým menilo. Začala svoj život brať tak, ako mala už predtým a začala si plniť svoje sny. Na to aby na to prišla, však musela prejsť veľkú diaľku, urobiť zradu, mať výčitky svedomia a nakoniec dúfať v odpustenie. No táto daň za to všetko stála. Pozerať sa na túto premenu bolo už niečo iné. Už som ju nevidela len v tom svetle hlupani. 

Z knihy mám veľmi dobrý pocit. Aj keď som mala občas pochybnosti, všetko sa to skončilo, pre môj pocit.. pozitívne. Túto knihu určite odporúčam, lebo je to niečo iné, zaujímavé a veľa z toho prehovorí do duše. Je tam množstvo spomienok a rozdiely medzi tým, ako si žijeme tu a ako to vyzerá, keď sa človek ocitne v chudobe a vidí ľudí zomierať na také choroby, ktoré by tu človek vďaka liekom prežil. 
Kto má možnosť, určite nech si knihu prečíta. 
A bonus, ktorý sa skladá z fotografií celú knihu oživil a bolo to veľmi pekné.

Jedna z obľúbených viet z knihy:

Každý človek je kreatívny, nemusí tvoriť umenie, aby sa tak cítil. 


 Za  recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Motýľ, knihu si môžete zakúpiť TU

HODNOTENIE
5/5

Komentáre

  1. To vyzerá ako zaujímavá kniha. Asi sa po nej niekedy poobzerám. (Až bude trochu viac času ;) )

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …