Preskočiť na hlavný obsah

Kruté leto - Alyson Noël

Názov : Kruté leto
Orig. názov: Cruel Summer
Autor : 
Alyson Noël
Preklad: Ina Martinová
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: 2012
Počet strán : 205
Väzba: mäkká
Žáner: Dievčenský román


Colby Cavendishová sa pripravuje na úžasné leto plné plážových večierkov. Plány jej však skrížia rodičia, ktorí ju pošlú na prázdniny k tete Tally do Grécka. 
Opustená na nudnom ostrove bez nákupných centier, telefónneho signálu a s tetou, ktorá sa rozpráva so svojimi rastlinami, má Colby strach, že na ňu jej priatelia zabudnú. 
Všetko sa zmení, keď stretne milého gréckeho chlapca Jannisa, s ktorým prežije niečo viac ako len obyčajný letný románik.Mnohými literárnymi cenami ovenčená autorka Alyson Noëlová sa narodila v Kalifornii, kde po mnohých pobytoch v Grécku a New Yorku dnes opäť žije. Už na základnej škole sa rozhodla, že bude spisovateľkou. Medzitým pracovala ako stevardka, šperkárka a recepčná. V USA sa predalo vyše dvoch miliónov jej kníh, ktoré sa pravidelne objavujú medzi bestsellermi New York Times, Wall Street Journal či Publisher´s Weekly a boli preložené do 35 jazykov.
zdroj


Na leto tá pravá kniha. Colby si žije bezstarostný život dievčaťa, ktoré sa teší na leto. Jej myseľ zamestnávajú nastávajúce večierky, priatelia a snaha o publicistu u najúžasnejšej baby. Je ochotná spraviť všetko pre to, aby pri nej stála popularita. 

Všetko sa však zmení, vďaka rodičom. Tí sa neustále hádajú, čo skončí rozvodom. Aby Colby nemusela byť pri tom, je poslaná do Grécka. Všetko by ešte bolo ako tak v poriadku, keby ju nepošlú na miesto bez obchodov, večierkou a nudou...

A tak si založí blog...


Knižka je už síce staršia a chcela som ju už dávnejšie čítať...do rúk sa mi však dostala až toto leto. 
Ide i ľahko čitateľnú knihu, ktorá je skôr takou jednohubkou, no pre leto je to priam ideálne čítanie. 
Na jej začiatku som mala obavy, pretože správanie hlavnej hrdinky sa mi nepáčilo a tiež som nič nečítala od tejto autorky. 
Vykľul sa však z nej dievčenský román, ktorý obnážal aj niečo poučné a dej sa odohrával v mojom milovanom Grécku. 


To miesto bolo pre mňa priam čarovné. Neviem, čo sa toľko okolo toho durdila Colby....Ja keby môžem ísť na tri mesiace do Grécka, tak sa práveže teším. Páčilo sa mi na tom, že v knižke boli aj naznačené slávnosti, aké majú v tejto krajinke. Keď som mala 8 rokov, tak som sa na jednej ocitla a to je taký zážitok, že si to z dovolenky najviac pamätám. Tiež si pamätám, že tí ľudia boli veľmi príjemní a pohostinní. Hádam sú takí i dnes, predsalen prešlo 10 rokov...

Na začiatku knihy sa mi nepáčilo správanie Colby a to kam smerovalo. No práve to sa počas knihy zmenilo. Ako môže pokoj a jednoduchosť otvoriť mladému človeku oči a skôr sa potom pozerá na hodnoty. Prehodnotí si svoje rozhodnutia a dostane šancu opraviť svoje chyby. Skôr si všimne, kto je skutočný priateľ a kto nie. A hľavne, Colby si strhla svoju masku, ktorú dlhý čas na sebe niesla. Ľudia v tejto malej dedinke zmenili Colby, čo by sa vôbec nestalo, keby zostane doma. 

Ja som knižku veľmi nevnímala ako nejaký letný románik, ktorý čakal Colby...Úprimne to ma ani veľmi nezaujímalo. Páčilo sa mi na knihe skôr ako autorka ukazovala pravé tváre ľudí a práve preto to pre mňa ani nebola zbytočná kniha. 

Tiež sa mi páčilo ako bola kniha spracovaná. Bol to niečo ako denník, no nachádzali sa v nej aj listy, smsky, emaily a články na blogu.
Knihu by som však odporúčala pre 15 ročných. Predsalen pre tých starších je to niekedy nudnejšie. 

Hodnotenie 
4/5

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…