Preskočiť na hlavný obsah

Nový rozhovor !! Darina Hamarová

Pekný dník. Na dnes mám pre vás pripravený rozhovor s ďalšou slovenskou spisovateľkou - Darinou Hamarovou. Dočítate sa v ňom o jej knihe Slzy muža, o momentálne písaných knihách a aj, či napíše knihu o sebe. Príjemné čítanie. :) 

1. Slzy muža je skutočný príbeh. Aké to bolo písať niečo, čo sa stalo a určite tam boli aj bolestivejšie veci?

Áno, Slzy muža je príbeh písaný na základe skutočných udalostí...písať takúto knihu je nesmierne náročné, pretože sa musíte držať skutočnosti a na druhej strane musíte príbeh písať tak, aby ste nikomu neublížili. Je hrozné, keď umrie mladý človek a ešte, keď umrie násilnou smrťou. Ešte horšie je, ak sa vina prenesie na niekoho, kto za to nemôže. Kniha bola viackrát prerábaná, kým nadobudla svoj terajší charakter. Určite by sa dala napísať aj inak, aby bola akčnejšia, to som však nechcela.

2. Určite sa tešíte aký má román úspech. Aj pred jeho písaním ste sa venovali literatúre? Alebo to prišlo tak zrazu a začalo Vás písanie napĺňať?

Klamala by som, keby som tvrdila, že ma úspech knihy neteší. Priznám sa, nečakala som ho a zostávam pri zemi. Je dobré, že sa kniha ľuďom páči, že si našla svojich priaznivcov. Veď preto sa knihy píšu. Literatúre sa venujem prakticky od detských čias. Ako každé dievča som si písala denník, krátke poviedky. Keď sa mi narodili deti, nebol čas na písanie, až teraz. Posledných desať rokov som mala veľmi náročných, moja veľmi dobrá priateľka mi pri stretnutiach hovorila, Darina, tvoj život je na knihu. Dávno som sa pohrávala s myšlienkou napísať svoj životný príbeh. Najskôr som však chcela skúsiť, či mi to vôbec pôjde, na nejakom cudzom príbehu. Slzy sa vydarili. Literatúra ma baví. Veľa som čítala, čo mi zostalo až dodnes. Aj teraz mám niekoľko rozčítaných kníh, len keby toho času bolo viac.

3. Takže môžeme čakať aj nejaký Váš osobný príbeh?

Áno, čitatelia môžu čakať aj príbeh z môjho života. Nechcem predbiehať. Kniha by mala vyjsť niekedy koncom jesene. Mrzí ma, meškám už mesiac s rukopisom, ale ja neviem písať na počkanie a prišli do toho aj nejaké zdravotné problémy. Môžem prezradiť, že tento príbeh bude úplne iný ako Slzy muža. Rozprávačom príbehu bude tentoraz žena.

4. Tak to dúfam, že už ste v poriadku Ak nie tak skoré uzdravenie.
Ešte v jednom rozhovore ste vraveli aj o knihe, ktorá by mohla byť hotová v zime..dúfam, že sa nemýlim. O nej niečo poviete?

Ďakujem, ste milá. Určite budem v poriadku, o týždeň idem na kontrolu do NOU v Bratislave. Verím, že bude všetko v pohode. Nič iné si nepripúšťam. Človek môže prehrávať, nesmie však prehrať. To je motto mojej novej knihy.
Áno, v jednom z prvých rozhovorov som hovorila o tom, že mám rozpísané dve nové knihy. Obe sú písané na základe skutočných udalostí. Jednu práve dokončujem a druhú by som chcela dopísať do konca roka. Bude opäť o mužovi, tentokrát o mužovi, ktorý hľadá zmysel svojho života. Bude vlastne o dvoch mužoch, ktorých osudy sa stretnú v jeden deň.
5. Teraz vo vydavteľstve Motýľ vychádza dosť kníh, ktoré sú podľa skutočnej udalosti a ako pozerám všetky majú úspech. Vy sa chcete stále držať tej skutočnoti alebo by ste niekedy vyskúšali aj fikciu?

Je dobré, že sa Motýľ začal venovať knihám, ktoré sú písané podľa skutočných príbehov. Čitateľom sa páčia a v mnohých príbehoch vidia aj svoj život.
Moje plány na poli literatúry sú spojené so skutočnými príbehmi. V hlave mám ďalšie dva, z nich jeden by mal byť voľným pokračovaním príbehov Giua, Jany a Lukyho,ktoré by sa mali odohrávať opäť v pozadí skutočného príbehu s kriminálnou zápletkou...tentoraz by mal Giu dostať námet od Márie... v každej z kníh je trochu fikcie, autorovej fantázie, preto je to beletria a nie literatúra faktu. Ďalšia kniha by mala byť založená čisto na fikcii, ale námet je zaujímavý. Všetko to chce svoj čas. Neviem, čo všetko sa mi z mojich plánov aj podarí splniť.
6. No vidím, že toho máte naplánovaného až až . Držím palce nech všetko postíhate. Rada by som ešte vedela kým je Darina Hamarová, keď sa neskrýva pod pseudonymom a nepíše žiadny román . :

Áno, naplánované je toho dosť, ale to je horizont niekoľkých rokov, určite to nebudú dve knihy za rok, na to sa necítim.
Darina Hamarová je normálna žena s chybami ako každá iná. Keď nepíše knihy, tak sa hrabe vo svojej záhradke, pestuje kvetiny a zeleninu, stará sa o svoj dom, chodí na prechádzky s Bellou, labradorkou. Má štyri deti, tri baby už dospelé a Martin už o par dní tiež. Sú fajn a určite by som ich za iné nevymenila, aj keď ma niekedy poriadne jedujú... V civilnom povolaní je Darina Hamarová učiteľka v základnej škole.

Pekná rodinka, musíte mať stálu podporu Tak Vám do budúceho písania želám veľa inšpirácie a hlavne nech sa Vaše knihy ľuďom páčia. No a poslušných školáčikov Ďakujem za rozhovor.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …