Preskočiť na hlavný obsah

Nový rozhovor !! Darina Hamarová

Pekný dník. Na dnes mám pre vás pripravený rozhovor s ďalšou slovenskou spisovateľkou - Darinou Hamarovou. Dočítate sa v ňom o jej knihe Slzy muža, o momentálne písaných knihách a aj, či napíše knihu o sebe. Príjemné čítanie. :) 

1. Slzy muža je skutočný príbeh. Aké to bolo písať niečo, čo sa stalo a určite tam boli aj bolestivejšie veci?

Áno, Slzy muža je príbeh písaný na základe skutočných udalostí...písať takúto knihu je nesmierne náročné, pretože sa musíte držať skutočnosti a na druhej strane musíte príbeh písať tak, aby ste nikomu neublížili. Je hrozné, keď umrie mladý človek a ešte, keď umrie násilnou smrťou. Ešte horšie je, ak sa vina prenesie na niekoho, kto za to nemôže. Kniha bola viackrát prerábaná, kým nadobudla svoj terajší charakter. Určite by sa dala napísať aj inak, aby bola akčnejšia, to som však nechcela.

2. Určite sa tešíte aký má román úspech. Aj pred jeho písaním ste sa venovali literatúre? Alebo to prišlo tak zrazu a začalo Vás písanie napĺňať?

Klamala by som, keby som tvrdila, že ma úspech knihy neteší. Priznám sa, nečakala som ho a zostávam pri zemi. Je dobré, že sa kniha ľuďom páči, že si našla svojich priaznivcov. Veď preto sa knihy píšu. Literatúre sa venujem prakticky od detských čias. Ako každé dievča som si písala denník, krátke poviedky. Keď sa mi narodili deti, nebol čas na písanie, až teraz. Posledných desať rokov som mala veľmi náročných, moja veľmi dobrá priateľka mi pri stretnutiach hovorila, Darina, tvoj život je na knihu. Dávno som sa pohrávala s myšlienkou napísať svoj životný príbeh. Najskôr som však chcela skúsiť, či mi to vôbec pôjde, na nejakom cudzom príbehu. Slzy sa vydarili. Literatúra ma baví. Veľa som čítala, čo mi zostalo až dodnes. Aj teraz mám niekoľko rozčítaných kníh, len keby toho času bolo viac.

3. Takže môžeme čakať aj nejaký Váš osobný príbeh?

Áno, čitatelia môžu čakať aj príbeh z môjho života. Nechcem predbiehať. Kniha by mala vyjsť niekedy koncom jesene. Mrzí ma, meškám už mesiac s rukopisom, ale ja neviem písať na počkanie a prišli do toho aj nejaké zdravotné problémy. Môžem prezradiť, že tento príbeh bude úplne iný ako Slzy muža. Rozprávačom príbehu bude tentoraz žena.

4. Tak to dúfam, že už ste v poriadku Ak nie tak skoré uzdravenie.
Ešte v jednom rozhovore ste vraveli aj o knihe, ktorá by mohla byť hotová v zime..dúfam, že sa nemýlim. O nej niečo poviete?

Ďakujem, ste milá. Určite budem v poriadku, o týždeň idem na kontrolu do NOU v Bratislave. Verím, že bude všetko v pohode. Nič iné si nepripúšťam. Človek môže prehrávať, nesmie však prehrať. To je motto mojej novej knihy.
Áno, v jednom z prvých rozhovorov som hovorila o tom, že mám rozpísané dve nové knihy. Obe sú písané na základe skutočných udalostí. Jednu práve dokončujem a druhú by som chcela dopísať do konca roka. Bude opäť o mužovi, tentokrát o mužovi, ktorý hľadá zmysel svojho života. Bude vlastne o dvoch mužoch, ktorých osudy sa stretnú v jeden deň.
5. Teraz vo vydavteľstve Motýľ vychádza dosť kníh, ktoré sú podľa skutočnej udalosti a ako pozerám všetky majú úspech. Vy sa chcete stále držať tej skutočnoti alebo by ste niekedy vyskúšali aj fikciu?

Je dobré, že sa Motýľ začal venovať knihám, ktoré sú písané podľa skutočných príbehov. Čitateľom sa páčia a v mnohých príbehoch vidia aj svoj život.
Moje plány na poli literatúry sú spojené so skutočnými príbehmi. V hlave mám ďalšie dva, z nich jeden by mal byť voľným pokračovaním príbehov Giua, Jany a Lukyho,ktoré by sa mali odohrávať opäť v pozadí skutočného príbehu s kriminálnou zápletkou...tentoraz by mal Giu dostať námet od Márie... v každej z kníh je trochu fikcie, autorovej fantázie, preto je to beletria a nie literatúra faktu. Ďalšia kniha by mala byť založená čisto na fikcii, ale námet je zaujímavý. Všetko to chce svoj čas. Neviem, čo všetko sa mi z mojich plánov aj podarí splniť.
6. No vidím, že toho máte naplánovaného až až . Držím palce nech všetko postíhate. Rada by som ešte vedela kým je Darina Hamarová, keď sa neskrýva pod pseudonymom a nepíše žiadny román . :

Áno, naplánované je toho dosť, ale to je horizont niekoľkých rokov, určite to nebudú dve knihy za rok, na to sa necítim.
Darina Hamarová je normálna žena s chybami ako každá iná. Keď nepíše knihy, tak sa hrabe vo svojej záhradke, pestuje kvetiny a zeleninu, stará sa o svoj dom, chodí na prechádzky s Bellou, labradorkou. Má štyri deti, tri baby už dospelé a Martin už o par dní tiež. Sú fajn a určite by som ich za iné nevymenila, aj keď ma niekedy poriadne jedujú... V civilnom povolaní je Darina Hamarová učiteľka v základnej škole.

Pekná rodinka, musíte mať stálu podporu Tak Vám do budúceho písania želám veľa inšpirácie a hlavne nech sa Vaše knihy ľuďom páčia. No a poslušných školáčikov Ďakujem za rozhovor.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…