Preskočiť na hlavný obsah

Piata hora


Paulo Coelho patrí v súčasnosti medzi najznámejších spisovateľov sveta. Jeho cesta k spisovateľovi bola dlhšia. Najprv pracoval ako divadelník, hudobný publicista, textár piesní...Za svoju tvorbu dostal niekoľko ocenení. Jeho dielo sa stalo v niektorých krajinách povinným čítaním na školách. Jeho knihy otvárajú diskusie v mnohých témach a umiestňujú sa v popredných miestach v rebríčkoch predajnosti. 

Kniha Piata hora rozpráva biblický príbeh o prorokovi Eliášovi. Ten počas svojho života bojoval proti mnohobožstvu . Myslím si, že najznámejšía je pasáž v Biblii, keď zostal v dome vdovy, ktorej vďaka sile od  Boha oživil mŕtveho syna. 
Paulo Coelho  v tejto knihe zaoberá myšlienkou: Pokiaľ sme si strojcami vlastného osudu? Kniha núti čitateľa rozmýšľať nad svojim životom..Čo som všetko dosiahol? Koľkokrát mi Boh dal iný osud, aký som si ja vysníval a vydrel? Viem, čo v živote chcem a idem si za tým, alebo všetko nechám tak, že sa niekto postará..

Eliáš, ako veľa prorokov, nikdy netúžil po tomto dare. Chcel si žiť podľa seba, no Boh ho nenechal. Dal mu cestu akou mal ísť. Prišli sklamania, neúspech, výsmech, strata viery, no nakoniec poznanie..

Nemyslím si, že toto je len román pre kresťanov, pretože je o živote. Mne sa veľmi páči, keď autor má len minimum informácií, no spraví z toho nakoniec príbeh, ktorý síce má aj fikciu, no aj veľa pravdy. Čítanie tejto knihy bolo veľmi príjemné a rýchle. Hlavný hrdina ,Eliáš, bol človek, ktorý chcel pomôcť, chcel aby ľudia mu verili, robil veľa dôležitých rozhodnutí. No vedel sa aj hnevať. Nahneval sa na Boha a nechcel ho počúvať. Obviňoval ho. 
Nemôže sa to stať aj v normálnom živote? Môže. 

Neviem, aký bol naozaj život Eliáša, no to nevie nik. Preto táto kniha má veľa fikcie a niekoľko záchytných bodov z Biblie. 
Prekvapilo ma to pozitívne a môžem to porovnať zatiaľ len s knihou Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala, ktorá sa mi páčila menej. 


Názov: Piata hora, Originálny názov: O monte cinco, Autor: Paulo Coelho, Vydavateľstvo: Ikar, Žáner: Spoločenské, filozofické

Komentáre

  1. Knihu jsem před pár lety četla a nebylo to zrovna lehké čtení, ale rozhodně to bylo zajímavé/netradiční. Myslím, že si ji dám někdy znova, přece jen jsem ji četla o hodně mladší, tehdy jsem ještě vážně neměla věk, abych si z tohoto příběhu toho víc pobrala.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …