Preskočiť na hlavný obsah

Silo - Hugh Howey


Názov : Silo
Orig. názov: Wool
Autor : Hugh Howey

Preklad:  Michal Jedinak
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania: 2014
Počet strán : 560
Väzba: tvrdá
Žáner: Sci-fi, fantasy


Svet, ako ho poznáme dnes, sa stal neobývateľným. Posledným útočiskom ľudí, ktorým sa podarilo prežiť, je obrovské, vyše stoposchodové podzemné silo. Ľudia sa tu rodia, žijú a pracujú, aby sa po smrti stali výživou pre rastliny na farmách. Pohyb po sile je možný iba po točitom schodisku, mnohí obyvatelia sa preto od svojho rodiska za celý život nevzdialia viac než niekoľko poschodí. Platia tu prísne pravidlá, pôrodnosť podlieha kontrole, iná ako oficiálne schválená láska je neprípustná. Naoko spravodlivá spoločnosť je v skutočnosti rozdelená podľa úloh vykonávaných pre silo aj podľa spoločenského postavenia, ktoré s hĺbkou klesá. Výhľad na zem sprostredkúvajú kamery a veľké obrazovky, no rozprávať či dokonca snívať o povrchu je zakázané. Trestom je, paradoxne, vyhnanstvo na vytúžený povrch zeme, z ktorého niet návratu. Súčasťou trestu je čistenie kamier. Ale prečo z doterajších odsúdencov ani jeden neodmietol vykonať túto povinnosť? 
Posledná pevnosť je cyklus na seba nadväzujúcich príbehov. Sleduje osudy viacerých postáv a ich úsilie dopátrať sa pravdy o sile a zámeroch tajomného IT oddelenia, ktoré má v tejto uzavretej spoločnosti podozrivo výnimočné postavenie. Tak aj ja som sa dostala k tomuto očakávanému románu z pera amerického spisovateľa Hugha Howeya. Keď som sa na knihu pozrela, povedala som si to je tlsté, to budem dlho čítať. Nakoniec som knihu prečítala za dva dni, no nebolo to preto, že by som sa do nej tak zažrala, musela som ju už totižto vrátiť. 
Hlavnou postavou knihy je Juliette, ktorá pracuje na dne Sila. Jej úlohou je, aby Silo stále fungovalo a nič neprerušilo stereotyp ľudí žijúcich v ňom. Po smrti obľúbeného šerifa, prichádza na dno Sila starostka spolu s vedľajším vyšetrovateľom, aby presvedčili Juliette k postu šerifky. 
Tá spraví starostke radosť, no niečo sa začne diať, keď po ceste späť starostka umiera. Za ňou prídu ďalšie mŕtvoly. Juliette sa dostáva do nepríjemnej situácie..Niekomu prekáža v Sile a musí ísť čistiť. Po tomto čistení sa chystá vzbura, ktorá môže mať katastrofické následky. 

Na knihu som sa tešila, mala som vysoké očakávania a celkom som sa tešila na čítanie. Keď som však začala čítať, mala som zmiešané pocity. Stále som si však hovorila, že určite sa to ešte zlepší. Pevne som verila, že po prečítaní knihy, ju budem môcť ohodnotiť plným počtom. 
Príbeh je veľmi originálny a prepracovaný. Autor si pri tom musel dať neuveriteľnú námahu a chcelo to aj nejaké tie odborné veci vedieť. Musím sa priznať, že niekedy som sa v tom strácala a nevedela som o čom to ten autor kecá..

Tiež nemal zľutovanie s postavami. Neviem, či len mne sa to tak zdalo, no nejak často tam niekto umrel. S postavami som síce ani nemala mať aký vzťah, keďže som ich ani nestihla spoznať a už bolo po nich..To mi niekedy aj vadilo. No a zrovna Juliette, ktorá tam bola skoro stále, mi veľmi neprirástla k srdcu. Ani neviem prečo. Nebolo na nej nič zlé, no neprišla mi ani ničím zaujímavá. Keby som ju mala charakterizovať, bola zvedavá, pracovitá a bála sa vyjadrovať svoje city. Bola som však rada, že do toho nebola zapletená žiadna romantika a skôr to bolo akčnejšie. 
Aj keď tam bolo napätie a očakávanie, ako to všetko skončí a kto nakoniec prežije a kto ďalší sa pridá na listinu mŕtvych, niekedy som sa pri čítaní nudila. No a niekedy dosť. Niektoré časti som prechádzala strašne pomaly a radšej som sa šla napiť alebo najesť :D :D

Celkové moje hodnotenie, je také, že nebolo to zlé, no čakala som od toho viac. 

Hodnotenie 
4/5

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…