Preskočiť na hlavný obsah

Silo - Hugh Howey


Názov : Silo
Orig. názov: Wool
Autor : Hugh Howey

Preklad:  Michal Jedinak
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania: 2014
Počet strán : 560
Väzba: tvrdá
Žáner: Sci-fi, fantasy


Svet, ako ho poznáme dnes, sa stal neobývateľným. Posledným útočiskom ľudí, ktorým sa podarilo prežiť, je obrovské, vyše stoposchodové podzemné silo. Ľudia sa tu rodia, žijú a pracujú, aby sa po smrti stali výživou pre rastliny na farmách. Pohyb po sile je možný iba po točitom schodisku, mnohí obyvatelia sa preto od svojho rodiska za celý život nevzdialia viac než niekoľko poschodí. Platia tu prísne pravidlá, pôrodnosť podlieha kontrole, iná ako oficiálne schválená láska je neprípustná. Naoko spravodlivá spoločnosť je v skutočnosti rozdelená podľa úloh vykonávaných pre silo aj podľa spoločenského postavenia, ktoré s hĺbkou klesá. Výhľad na zem sprostredkúvajú kamery a veľké obrazovky, no rozprávať či dokonca snívať o povrchu je zakázané. Trestom je, paradoxne, vyhnanstvo na vytúžený povrch zeme, z ktorého niet návratu. Súčasťou trestu je čistenie kamier. Ale prečo z doterajších odsúdencov ani jeden neodmietol vykonať túto povinnosť? 
Posledná pevnosť je cyklus na seba nadväzujúcich príbehov. Sleduje osudy viacerých postáv a ich úsilie dopátrať sa pravdy o sile a zámeroch tajomného IT oddelenia, ktoré má v tejto uzavretej spoločnosti podozrivo výnimočné postavenie. Tak aj ja som sa dostala k tomuto očakávanému románu z pera amerického spisovateľa Hugha Howeya. Keď som sa na knihu pozrela, povedala som si to je tlsté, to budem dlho čítať. Nakoniec som knihu prečítala za dva dni, no nebolo to preto, že by som sa do nej tak zažrala, musela som ju už totižto vrátiť. 
Hlavnou postavou knihy je Juliette, ktorá pracuje na dne Sila. Jej úlohou je, aby Silo stále fungovalo a nič neprerušilo stereotyp ľudí žijúcich v ňom. Po smrti obľúbeného šerifa, prichádza na dno Sila starostka spolu s vedľajším vyšetrovateľom, aby presvedčili Juliette k postu šerifky. 
Tá spraví starostke radosť, no niečo sa začne diať, keď po ceste späť starostka umiera. Za ňou prídu ďalšie mŕtvoly. Juliette sa dostáva do nepríjemnej situácie..Niekomu prekáža v Sile a musí ísť čistiť. Po tomto čistení sa chystá vzbura, ktorá môže mať katastrofické následky. 

Na knihu som sa tešila, mala som vysoké očakávania a celkom som sa tešila na čítanie. Keď som však začala čítať, mala som zmiešané pocity. Stále som si však hovorila, že určite sa to ešte zlepší. Pevne som verila, že po prečítaní knihy, ju budem môcť ohodnotiť plným počtom. 
Príbeh je veľmi originálny a prepracovaný. Autor si pri tom musel dať neuveriteľnú námahu a chcelo to aj nejaké tie odborné veci vedieť. Musím sa priznať, že niekedy som sa v tom strácala a nevedela som o čom to ten autor kecá..

Tiež nemal zľutovanie s postavami. Neviem, či len mne sa to tak zdalo, no nejak často tam niekto umrel. S postavami som síce ani nemala mať aký vzťah, keďže som ich ani nestihla spoznať a už bolo po nich..To mi niekedy aj vadilo. No a zrovna Juliette, ktorá tam bola skoro stále, mi veľmi neprirástla k srdcu. Ani neviem prečo. Nebolo na nej nič zlé, no neprišla mi ani ničím zaujímavá. Keby som ju mala charakterizovať, bola zvedavá, pracovitá a bála sa vyjadrovať svoje city. Bola som však rada, že do toho nebola zapletená žiadna romantika a skôr to bolo akčnejšie. 
Aj keď tam bolo napätie a očakávanie, ako to všetko skončí a kto nakoniec prežije a kto ďalší sa pridá na listinu mŕtvych, niekedy som sa pri čítaní nudila. No a niekedy dosť. Niektoré časti som prechádzala strašne pomaly a radšej som sa šla napiť alebo najesť :D :D

Celkové moje hodnotenie, je také, že nebolo to zlé, no čakala som od toho viac. 

Hodnotenie 
4/5

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ