Preskočiť na hlavný obsah

Silvia Antalíková - rozhovor

Dneska vám trochu jasnejšie predstavím slovenskú autorku Silviu Antalíkovú, ktorá so mnou ochotne spravila rozhovor, kde hovorí o svojej knihe Čo môžu muži môžem aj ja, o práci na ďalších knihách, no i o svojich záľubách!


1. Odkedy ťa to začalo ťahať k literatúre? Odmalička si sa venovala čítaniu a písaniu, alebo to prišlo až v neskoršom čase?

Píšem odkedy som , od základnej školy som si sama vyrábala svoje vlastné knižky, písala, ilustrovala a zošívačkou spájala, rozdávala som spolužiačkam a tie ich čítali, chválili a posmeľovali ma, že raz mi možno vyjde kniha.... Tak som ich nemohla sklamať! Musela som písať, aby mali čo čítať Na základnej škole som sa zúčastnila 1 literárnej súťaže, získala som tam myslím 2. alebo 3. miesto. Pamätám si, že hlavnou hrdinkou bolo dievča, jedináčik s menom Maznáčik. Možno ho niekedy v budúcnosti "oživím". Na strednej škole pokračovanie - v redakčnej rade školského časopisu, písala som články, robila pár rozhovorov a táto záľuba ma úplne uchvátila. Je veľmi príjemné stretávať zaujímavých a tvorivých ľudí - básnika , krasokorčuliara.speváka.... Písala som aj poviedky pre časopisy Život, Slovenka, Eva.... Takže začiatky také celkom klasické!

2. V roku 2012 ti vyšla kniha Čo môžu muži môžem aj ja. Aký to bol pocit, keď si sa pozrela do obchodu a zbadala si tam svoje dielo?

Čo môžu muži môžem aj ja je moje 1. najdlhšie dielo, dovtedy som písala kratšie útvary. Témou je výmena klasicky zaužívaných rolí muž - žena, pohľad spoločnosti na túto zámenu. Vidieť svoju knihu v kníhkupectve je príjemné. Fascinuje ma proces tvorenia, zvláštnej energie, premeny. Z nápadu, myšlienky vznikne čosi uchopiteľné, čo posuniem ďalej. Je to kusisko práce i kúsok z vás. S vydavateľom spolupracujeme i na obálke. Rešpektujú moje nápady a sú veľmi otvorení. Nielen knihu, ale i jej obálku nosím v hlave dlho pred jej vydaním.
3. Ako dlho trvalo knihu napísať a čo ťa k tomu viedlo a inšpirovalo?

Inšpirujú ma súčasné a aktuálne témy, pretože vzťahy sa poslednú dobu výrazne a podstatne zmenili. Kniha vznikala rýchlo, v tom čase som pracovala na 3 smeny , aby som toho nemala málo , študovala som a deti a rodina sa odložiť nedajú a ani by som ich odložiť nikdy nechcela. Bolo to veľmi hektické a rýchle obdobie, pri ktorom som oddychovala, relaxovala a čerpala sily pri písaní na iné (neodkladné) činnosti. Moja práca vždy bola spojená s ľuďmi, som veľmi spoločenský človek, ľudia mi dobíjajú baterky a nápadov mám neúrekom. Prajem si dlho žiť, aby som mohla dlho písať

4. Prekvapilo ťa, keď o knihu bol záujem aj v Česku?

Záujem o knihu z Čiech ma, samozrejme, prečo to nepriznať?, potešil! Čechy sú rozlohou väčšie ako my, nachádza sa tam teda aj viac čitateľov a to môže autora len tešiť.

5. Teraz má vyjsť kniha Raciolásky. Čo môže od knihy očakávať čitateľ?

V knihe Racioláska ma napadlo venovať sa možno trošku háklivým otázkam ako a kam pokročila láska. Ako súvisí láska s peniazmi, je sex láska či láska sex, či sú peniaze najlepším afrodiziakom? Myslím, že sú to témy, o ktorých by sa nemalo mlčať, ale práve naopak, hovoriť o nich.6. Robíš aj na niečom ďalšom? Alebo si dávaš prestávku?
Ale áno, to vieš, že pracujem! Som ten typ, ktorý sa nikdy nenudí a vždy si niečo vymyslím! Čoskoro mi vyjde e-kniha poviedok s názvom Miluj a rob si čo chceš. Sú to kratšie i dlhšie, veselšie i smutnejšie, obyčajné i bizarné príbehy zo života a o živote.

7. Veľa ľudí si môže myslieť, že spisovateľky len doma sedia nad knihami a stále niečo píšu...Čo robíte Vy vo svojom voľnom čase?

Voľný čas, čo je to? Pracujem, venujem sa rodine, varím, periem, pečiem( no...to teraz nie, pokazila sa mi, našťastie, trúba - ale pečiem napr v pekárničke svoj vlastný chlieb), nakupujem potraviny... Mám skvelú rodinu, dcéry s ktorými sme tak matsko-dcérsky poprepájané. Mám rada všetky chvíle s nimi. Mám rada dobré knihy, divadlo, zaujíma ma alternatívna medicína, ezoterická a motivačná literatúra, psychológia, biológia.... koľko tu mám ešte miesta? Niekedy si tak poviem, že by bolo fajn byť len tak doma a písať. Ale myslím, že po pár dňoch by mi chýbal ten môj kolotoč, ktorý vlastne mám rada, inak by som v ňom nemohla byť.

Veľmi pekne ďakujem pani spisovateľke, že bola ochotná odpovedať na moje otázky.

Moju recenziu na jej knihu Čo môžu muži môžem aj ja si prečítajte Tu.


Komentáre

  1. Skvely rozhovor! O knize i spisovatelce (stydim se) slysim poprve, ale po knihce se asi podivam :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …